تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۴:۳۰:۳۱
کد مطلب : 90057
پرونده ویژه/ معمای پیچیده موتومبا؛

یک تخلف آشکار در لیگ برتر ایران + سند

ماجرای ITC بازیکن جنجالی این روزهای لیگ برتر ظاهراً یک پرونده دیگر از فوتبال ایران در فیفا باز خواهد کرد، ماجرایی که با بررسی مستندات از یک تخلف بزرگ خبر می دهد.

 عصر آبادان – لیگ برتر چهاردهم به ظاهر تمام شد و سپاهان قهرمان این دوره لقب گرفت، اما هنوز حواشی و جنجال های هفته های پایانی تمامی ندارد.

فارغ از ماجرای استادیوم یادگار امام تبریز و شایعه عجیب این بازی، در انتهای جدول هم دو تیم کماکان با هم در جدل هستند؛ پیکانی‌ها که به لیگ یک سقوط کرده اند به حضور مارتین کایونگو موتومبا در ترکیب راه‌آهن اعتراض کرد‌ه‌اند و خواستار تغییر نتیجه این بازی هستند. راه‌آهن آن دیدار را با نتیجه ۲-۳ پیروز شد و موتومبا زننده یکی از گلهای لوکوموتیورانان بود.

یک تخلف آشکار در لیگ برتر ایران +سند

این بازیکن سوئدی – اوگاندایی الاصل اولین‌بار در ایستگاه ۲۳ لیگ برتر وارد ترکیب راه‌آهن شد و اتفاقا ۷ هفته از بازیکنان تاثیرگذار لوکومتیورانان لقب گرفت. مارتین در بازی با پرسپولیس به امین منوچهری (۷۷) پاس گل داد و اتفاقا برابر پیکان (هفته ۲۹) گلزنی کرد تا یکی از عوامل سقوط خودروسازان به دسته اول لقب بگیرد. با این حال موتومبا ۲۹ ساله با یک پرسش بزرگ پای به فوتبال ایران گذاشته است.

مارتین کایونگو موتومبا کیست و چگونه سر از لیگ برتر ایران در آورد؟

به گزارش مشرق، مارتین کایونگو موتومبا ۲۹ ساله متولد استکهلم سوئد است با ملیت اوگاندایی. این هافبک راست پا سال گذشته در مسابقات انتخابی جام‌جهانی برزیل برای تیم‌ملی کشورش مقابل سنگال (۲مرتبه) لیبی و آنگولا (۲ بار) به میدان رفت تا ۲۵۳ دقیقه برای اوگاندا بازی کند.

مارتین طی سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۳ برای تیم AIK سوئد ۱۳۴ بازی انجام داد و ۱۰ گل زد. موتومبا در این میان در فصل ۱۱-۲۰۱۰ فوتبال اروپا سر از مجارستان و تیم ویدئوتون در آورد تا یکی از مردانی باشد که کمک کردند تا این تیم به لیگ برتر مجارستان صعود کند.

موتومبا قبل از حضور در فوتبال ترکیه فصلی درخشان را با AIK در فوتبال سوئد سپری کرده بود. این بازیکن در لیگ اروپا برابر PSV، زسکا مسکو، ناپولی و لخپوزنان در دیدارهای رفت و برگشت ۵۴۱ دقیقه بازی کرد تا به این ترتیب مورد توجه متولیان تیم ترکیه‌ای قرار بگیرد.

یک تخلف آشکار در لیگ برتر ایران +سند

مارتین ژانویه سال ۲۰۱۴ راهی ترکیه شد تا برای چایکور ریزاسپور در لیگ برتر این کشور توپ بزند. اما تغییر کادرفنی این تیم عاملی شد تا پس از چند ماه تمرین و بازی نکردن در لیگ برتر ترکیه راهی اوردو اسپور لیگ یکی شود. جالب اینکه قبل از حضور مارتین در ریزاسپور سرمربی این تیم مصطفی دنیزلی بود.

مارتین و صحبت‌های کسرایی

مارتین برای تیم اوردواسپور در دسته اول لیگ ترکیه هم تنها ۵ بازی انجام داد تا پس از آن سر از فوتبال ایران و راه آهن بحران زده در بیاورد. گفته می‌شود ارزش قرارداد او با راه‌آهن ۵۰ هزار دلار بوده است.

این بازیکن برای لوکوموتیورانان ۴۴۸ دقیقه بازی کرد و یک گل زد تا امروز به عنوان بازیکنی که مجوز بازی در لیگ ایران را کسب نکرده بود در مظان اتهام قرار بگیرد.

یک تخلف آشکار در لیگ برتر ایران + سند

ابتدا عنوان شد ITC بازیکن خارجی راه‌آهن جعلی بوده و نمی‌توانسته با این مجوز در لیگ برتر ایران حضور پیدا کند. اما محمدرضا کسرایی مسوول روابط بین‌الملل سازمان لیگ مارتین را از اتهام جعل ITC مبرا می‌داند.

کسرایی می‌گوید: «مدارک موتومبا به هیچ وجه جعلی نیست. ما ۲۸ دسامبر که آخرین روز فصل نقل‌وانتقالات فوتبال ایران بود قراردادش را با راه‌آهن به ثبت رساندیم و پیش از آن تایید ITC موتومبا را از فدراسیون فوتبال ترکیه گرفتیم.»

اما در این میان یک پرسش بزرگ به‌وجود می‌آید؟ اگر ITC موتومبا صادر شده چرا پس از آن در چند بازی اوردو اسپور به میدان رفته است؟

در جست‌وجوی پرتغال فروش از تهران تا آنکارا!

به گزارش مشرق، سایت فدراسیون فوتبال ترکیه به وضوح نشان می‌دهند در روزی که کسرایی مدعی است ITC موتومبا صادر شده این بازیکن ۴۴ دقیقه برابر گیرسول اسپور (۲۸ دسامبر ۲۰۱۴ مصادف با یکشنبه ۷ دی‌ماه ۹۳) به میدان رفته است!

برای مشاهده سایز اصلی روی عکس کلیک کنید
در روزی که ادعا شده ITC موتومبا صادر شده، این بازیکن در ترکیب 18 نفره اوردو اسپور حضور داشته و در دقیقه 46 وارد میدان شده است.

در روزی که ادعا شده ITC موتومبا صادر شده، این بازیکن در ترکیب ۱۸ نفره اوردو اسپور حضور داشته و در دقیقه ۴۶ وارد میدان شده است.

مارتین پس از آن چهارم ژانویه ۲۰۱۵ (یکشنبه ۱۴ دی‌ماه) هم برابر آلانیا اسپور ۳۴ دقیقه پیراهن اوردو اسپور را برتن کرد.

این در حالی است که این هافبک با توجه به ادعای کسرایی یکشنبه ۵ بهمن و شنبه ۱۱ بهمن یعنی ۲۵ و ۳۱ ژانویه سال ۲۰۱۵ هم مقابل بولوااسپور و مایزری اسپور به ترتیب ۹۰ و ۴۶ دقیقه بازی کرده است.

برای مشاهده سایز اصلی روی عکس کلیک کنید
موتومبا 3 روز پس از روزی که ادعا شده ITC وی صادر شده، در ترکیب اصلی تیم اوردو اسپور به میدان رفته است!

موتومبا ۳ روز پس از روزی که ادعا شده ITC وی صادر شده، در ترکیب اصلی تیم اوردو اسپور به میدان رفته است!

حال این پرسش مطرح می‌شود که چطور فدراسیون فوتبال ترکیه قبل از ۲۸ دسامبر ۲۰۱۴، ITC این بازیکن را صادر و سپس به ادعای کسرایی آن را تایید کرده؛ اما پس از آن اجازه داده تا موتومبا ۴ مرتبه دیگر در فوتبال ترکیه به میدان برود؟ این پرسشی است  که مایلیم پاسخی واضح برای آن از مسئولان لیگ دریافت کنیم.

موضوع دیگری نیز که در سایت فدراسیون فوتبال ترکیه به چشم می خورد تاریخ خروج این بازیکن از کشور ترکیه به سمت ایران است؛ موتومبا ۱۱ مارس ۲۰۱۵ (۲۰ اسفند ۹۳) به سمت ایران آمده و درست یک روز بعد یعنی ۲۱ اسفند ۹۳ در هفته بیست و پنجم لیگ برتر برای راه آهن به میدان رفته است!

برای مشاهده سایز اصلی روی عکس کلیک کنید
بر اساس اعلام سایت فدراسیون فوتبال ترکیه، تاریخ خروج مارتین موتومبا از ترکیه 20 اسفند 93 است و این بازیکن یک روز بعد در لیگ برتر مقابل تراکتورسازی به میدان رفته است!

بر اساس اعلام سایت فدراسیون فوتبال ترکیه، تاریخ خروج مارتین موتومبا از ترکیه ۲۰ اسفند ۹۳ است و این بازیکن یک روز بعد در لیگ برتر مقابل تراکتورسازی به میدان رفته است!

حال این سوال مطرح می شود که اگر ادعای دوستان سازمان لیگ مبنی بر تاریخ صدور ITC این بازیکن صحت داشته باشد، ۴ تیم ترکیه ای که از آن تاریخ تا روز خروج موتومبا مقابل اوردو اسپور بازی کرده اند می توانند شاکی باشند. و اگر حضور این بازیکن در اوردو اسپور کاملا قانونی بوده باشد این سوال مطرح می شود که چگونه یک بازیکن خارجی پس از اتمام تاریخ نقل و انتقالات و بدون دادن تست پزشکی یک روز پس از ورود به خاک ایران توانسته در ترکیب راه آهن مقابل تراکتورسازی به میدان برود؟

نکته قابل تامل تر اینکه شنیده شده مسئولان تیم فوتبال پیکان در حال پیگیری این ماجرا از طریق فیفا هستند. با این وجود شاید موتومبا مقصر اصلی شناخته شده و با محرومیتی سنگین مواجه و پرونده بسته شود!

منبع: مشرق