تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۰۹:۵۹:۳۸
کد مطلب : 84972

۲موسسه مالی ایرانی در کنترل بحرین +سند

اداره امور بانک “المستقبل” و ” شعبه شرکت بیمه ایران از دهم اردیبهشت ماه ۹۴ در اختیار “بانک مرکزی بحرین”قرار گرفته است.

“بانک مرکزی بحرین” با انتشار اطلاعیه ای رسمی اعلام کرد که با هدف حمایت از سپرده گذاران در این کشور , اختیار اداره بانک “المستقبل” Future Bank و “شعبه مستقل شرکت بیمه ایران در این کشور را  از ۳۰ آوریل (۱۰ اردیبهشت) در اختیار گرفته است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی بحرین (بنـا)، بانک مرکزی بحرین در تصمیم خود اعلام کرده است که به موجب اختیارات واگذار شده به بانک مرکزی بحرین، طبق قانون مربوط به بانک مرکزی و موسسات مالی، به شماره ۶۴ صادره در سال ۲۰۰۶، تصمیم گرفته شد که بانک المستقبل و شرکت ایرانی بیمه از ۳۰ آوریل تحت اداره بانک مرکزی در بیاید.

لازم به گفتن است: بانک‌های ملی و صادرات ایران به همراه البنک الاهلی المتحد بحرین، به طور تساوی سهامداران بانک المستقبل هستند.

در توضیح این تصمیم آمده است که بانک مرکزی بحرین اداره امور و کارهای بانک و شرکت مذکور را برای حفظ حقوق سپرده‌گذاران و دارندگان بیمه مذکور بر عهده خواهد گرفت و این تصمیم صرفا مربوط به بانک المستقبل و شرکت بیمه ایرانی به عنوان دو گزینه استثناست و شامل بخش بانکی و بیمه‌ای بحرین که متانت مالی و پشتوانه مالی بالایی دارد نخواهد شد.

طبق این گزارش، بانک مرکزی بحرین خود را مجاز می‌داند که در مواردی که به آن مجوز داده شده است، در صورتی که بانک یا شرکتی در حال ورشکستگی یا احتمال ورشکسته شدن باشد یا اینکه مجوز آن اصلاح یا لغو شود یا خدماتش مخل خدمات مالی بحرین باشد، اداره امور آن شرکت یا بانک را بر عهده بگیرد یا مدیری از خارج از آن، برایش تعیین کند.

لازم به ذکر است: عبد الناصر همتی, حمید برهانی, عزیز احمد المالک , عادل المانایی , غلام زعفرانی , غلام صوری و عباس فتحی ترشیزی اعضای هیات مدیره بانک المستقبل را تشکیل می داده اند .

گفتنی است : پس از بروز تنش های گسترده سیاسی در بحرین و سرکوب تظاهرات مخالفان با همراهی و دخالت مستقیم عربستان, منامه به شدت به سیستم سیاسی و نظامی عربستان وابسته شده است, به نظر می رسد تشدید بحران در یمن و جابجایی های گسترده سیاسی در راس نظام حاکم بر عربستان از جمله دلایل اتخاذ تصمیم بانک مرکزی بحرین جهت در اختیار گرفتن موسسه های مالی مذکور باشند.

با در اختیار گرفتن موسسه های وابسته به ج.ا.ایران در منامه, به نظر می رسد رهبران جدید در ریاض سعی دارند در روابط منطقه ای, فشار بیشتری را بر تهران وارد آورند.

 

انتهای پیام/ن