تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۷:۲۴:۱۳
کد مطلب : 89746

۶۰‌درصد سرقت‌های خودرو مربوط به یک مدل است

رئیس پلیس آگاهی ناجا با اشاره به کاهش شیب تند سرقت در کشور گفت: اگر خودروسازها را به این باور برسانیم که ماشین در زمان تولید سیستم دزدگیر داشته باشد، یا اینکه سوییچ ها ایموبلایزردار باشند و … چطور به این نتیجه می رسیم که برخی از خودروها ضریب سرقتشان و داخل آن فوق العاده کم است و در حد صفر است لیکن در برخی از خودروها حتی آمار داریم تا ۶۰ درصد سرقت خودرو متعلق به یک خودرو است.

سردار محمدرضا مقیمی، رئیس پلیس آگاهی نیروی انتظامی درباره عملکرد پلیس آگاهی کشور در حوزه سرقت در سال گذشته گفت:«در سال ۹۳ گام های مهم و اساسی برداشته شد و توانستیم جلوی شیب تند سرقت را بگیریم و گواه این مدعا کاهش وقوع سرقت در اغلب استان‌ها است، البته در برخی از استان‌ها موفق به کاهش وقوع نشدیم اما موفق شدیم جلوی افزایش و شیب تند وقوع را بگیریم و وقوع را ثابت نگه داریم.

وی تصریح کرد: با این وجود در مجموع در سال گذشته ۲درصد کاهش وقوع را نسبت به زمان مشابه سال گذشته شاهد بودیم ضمن اینکه افزایش ۵ درصدی نسبت کشف به وقوع را داشتیم نه تنها وقوع را مهار کردیم، بلکه از آن کاسته شد و کشفیات نسبت به سال قبل تقریبا ۶ درصد افزایش داشت، به طوری که در کشف موتورسیکلت ۱۰درصد، در کشف خودرو۷درصد، لوازم و قطعات خودرو ۵ درصد وسرقت محموله ۱درصد کاهش داشتیم و در سرقت منزل هم تغییر محسوسی نبوده است.

رئیس پلیس آگاهی ناجا خاطرنشان کرد: در یک ماهه سال ۹۴، نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۱درصد کاهش وقوع داشتیم که در حوزه منزل ۴ درصد، مغازه ۱۰ درصد، خودرو ۱۵ درصد، موتور سیکلت۱۴ درصد و لوازم و قطعات خودرو ۱۷درصد کاهش وقوع داشتیم.

وی با اشاره به انتخاب سال ۹۴ بعنوان سال دولت و ملی، همدلی و همزبانی از سوی مقام معظم رهبری گفت: آنچه که در پلیس آگاهی به آن می پردازیم دقیقا اجرای همین شعار است. ما در پلیس آگاهی تلاش می کنیم بتوانیم به صورت تیمی کار کنیم که این همدلی و همزبانی تاثیر بسیار زیادی در موفقیت های ما دارد.

مقیمی در ادامه به نقش «کارآگاه یار» در پلیس آگاهی اشاره کرد و افزود: در پلیس آگاهی،کارآگاه به تنهایی کشف جرم نمی کند، بلکه با استفاده از نفراتی که به عنوان کارآگاه یار مثل کارکنان تشخیص هویت یا اطلاعات جنایی که پشتیبانی کنندگان تخصصی هستند در کشف جرم اقدام می کند. به عبارتی همدلی و همزبانی این تیم است که منجر به توفیق در کشف جرایم می شود. از این رو یکی از اصول و اساس کار در پلیس آگاهی همدلی و همزبانی و مشارکت داشتن و تعامل در کارها است.

رئیس پلیس آگاهی ناجاخاطر نشان کرد: غیر از اینکه ارزیابی عملکرد انفرادی کارکنان و کارآگاهان را داریم، ارزیابی و عملکرد تیمی هم در پلیس آگاهی وجود دارد. در حقیقت کارآگاهی موفق تر است که بتواند به صورت تیمی و با استفاده از کارآگاه یاران ارتباط مستمر و خوبی را برقرار کند و بتواند به مدیریت برجرم برسد. در مدیریت بر جرم فقط به کشف جرم نمی پردازیم ؛چرا که قبل از اینکه جرمی به وجود بیاید باید به موارد و مسایلی که باعث پیشگیری از وقوع آن بر جرم هم می شود توجه کرده و نظارت و رصد کنیم؛به همین جهت همدلی و همزبانی نقش اساسی و مهمی بازی می کند.

وی همچنین افزایش توان مبارزه با جرم سرقت را در راستای تعامل و همکاری مناسب رده های ناجا با نگاه به مسول سازی نهادها و سازمانها بیرونی دانست و افزود: در قرارگاه مبارزه با سرقت دو محور آمده است.

وی گفت: تقویت و توسعه فعالیت های اطلاعاتی و بهره گیری از تجهیزات و آزمایشگاه ها در کشف علمی جرم. در این راستا توانستیم هزینه ارتکاب جرم را برای سارقان با حفظ حقوق شهروندی بالا ببریم اما برای سال جاری اتفاقات خوبی در حال افتادن است و انتظاراتی را داریم به وجود می آوریم که حضور سریع و به موقع را در صحنه های جرم و افزایش سطح رضایتمندی مردم  از جمله آنها است.

مقیمی با اشاره به تدابیر فرمانده ناجا که در همایش سراسری فرماندهان ناجا مورد بررسی قرار گرفت، گفت: ایشان برافزایش کیفیت عملکرد تخصصی کارکنان وبرخورد مناسب با مردم و تکریم ارباب رجوع و مراجعین، اقتدار قانونی و رافت با پرهیز از اجحاف به مردم، افزایش اقدامات مبتکرانه و خلاقانه در سطوح مختلف در جامعه، ارتقای سطح آموزش و نظارت مستمر بر عملکرد مجموعه و کنترل و رصد مستمر آن، همکاری  و هماهنگی با سازمانهای نظارتی، حمایت از عملکرد کارکنان صحیح العمل و معاضدت از کارکنان تاکید کردند. بنا به آنچه که فرمانده ناجا از مجموعه آگاهی انتظار دارد باید به فناوری و آموزش های روز آشنا باشیم و مورد رصد قرار دهیم و بتوانیم آموزشی توام با کار داشته باشیم.

وی درباره عملکرد کارکنان نیروی انتظامی نیز گفت: آنچه دغدغه حضرت آقا و فرمانده ناجا در خصوص عملکرد کارکنان پلیس آگاهی است این است که بتوانیم رعایت حقوق شهروندان را داشته باشیم که به مردم در خلال رسیدگی به پرونده ها اجحاف نشود. بتوانیم سریع و به موقع در صحنه های جرم حاضر شویم و بتوانیم کشف  به موقع داشته باشیم و اگر نتوانستیم به موقع اموال کسی را کشف کنیم به نوعی اضافه کننده مشکلات برای مردم نباشیم. دغدغه آن است که مردم احساس امنیت کنند سعی و توان مان این باشد که کشف را سریع و به موقع انجام دهیم.

ممکن است اتفاق بیفتد که به سرنخ هایی نرسیم ولی این سوپاپ اعتماد و اطمینان را برای مردم ایجاد کنیم که پرونده پیگیری و پی جویی شده و تا زمان حصول نتیجه از روی میز برداشته نخواهد شد.

رییس پلیس آگاهی به مسائل مورد تاکید فرمانده ناجا اشاره کرد و گفت: یکی از دغدغه های ایشان این است که پرونده جرایم مهم تا زمان کشف جرم روی میز کارشناس باشد. اگر چه ممکن است طول بکشد ولی از اقدام پی جویی خارج نشود. به همین جهت نرم افزارهایی تعریف شده است که در آن بانک اطلاعات جرایم مهم منظور می شود که این جرایم به صورت مستمر و بومی و استانی مورد رسیدگی قرار می گیرد. اگر جرمی در سطح شهرستان توفیق کسب نکرد از کارشناسان استانی کمک گرفته می شود و در نهایت از کارشناسان مرکز و کارشناسان بیرونی استفاده می شود به همین جهت تا زمانی که این پرونده به کشف برسد مستمر در حال پی جویی است.

مقیمی یکی از مشکلات پلیس آگاهی را جرائم خرد عنوان کرد و گفت: برخی از جرایم خرد مانند سرقت داخل خودرو که بیشتر سارقان آن ممکن است ولگرد ها یا معتادان خیابانی باشند مقداری از کشف را به جهت اینکه سرنخ کمتری دارد توفیقاتی را کمتر نصیب ما می کند به همین جهت عمده مشکلات در فضای سرقت جرایم خرد است ولی جرایم خرد هم برای ما پر اهمیت است و در اولویت کاری خودمان قرار دادیم و سعی بر این است که هیچ جرمی پرونده اش بایگانی نشود و همه جرایم با سطح بندی که دارند پیگیری می شوند.

به گفته وی سرقت پدیده ای است که آثار مختلفی در جامعه چه از جهت اقتصادی ،فرهنگی و اجتماعی به وجود  می آورد سرقت آمارش بالا و پایین می شود به همین جهت خیلی از اقداماتی که سازمان ها  انجام می دهند تاثیرگذار است. در آمار سرقت ها به طور مثال اگر بتوانیم روشنایی خیابانها را تامین کنیم سرقت خودرو در شب ممکن است کاهش پیدا کند.

رییس پلیس آگاهی ناجا همچنین به سرقت خودرو اشاره کرد و گفت: در آسیب شناسی که در سرقتهای داخل خودرو داریم به نواقصی برخورد می کنیم که به شرکتهای خودرو ساز انتقال می دهیم . اگر این نواقص را در شرکتهای خودرو ساز برطرف کنیم قاعدتا سرقت های داخل خودرو کمتر خواهد شد. مثلا اگر خودروسازها را به این باور برسانیم که ماشین در زمان تولید سیستم دزدگیر داشته باشد، یا اینکه سوییچ ها ایموبلایزردار باشند و … چطور به این نتیجه می رسیم که برخی از خودروها ضریب سرقتشان و داخل آن فوق العاده کم است و در حد صفر است لیکن در برخی از خودروها حتی آمار داریم تا ۶۰ درصد سرقت خودرو متعلق به یک خودرو است.

وی همچنین به فعالیت قرارگاه مبارزه با  کالا و قاچاق سوخت اشاره کرد و گفت: در آذر ماه سال ۹۳ قرارگاه مبارزه با  کالا و قاچاق سوخت آغاز به کار کرد که در محدوده جغرافیای استانهای جنوب کشور بخصوص استان هرمزگان، مبارزه جدی در این بحث را شروع کردیم. تعامل و همکاری با سازمانها و دستگاه های دولتی را در پیشگیری و مقابله جدی با این موضوع به خصوص سوخت در استان های ساحلی انجام دادیم.

مقیمی افزود: در این خصوص ۵ جلسه برای هدایت ستادی به ریاست فرمانده ناجا و جانشین تشکیل شد که تعدادی ازاین جلسات در استان هرمزگان و تعدادی هم در ستاد ناجا انجام شد. مقدار زیادی از سهمیه جایگاه های سوخت که مازاد بود مورد پالایش قرار گرفت و سوخت اضافی که به جایگاه های سوخت داده می شد منطقی تر و برابر مصرف هزینه می شود.

وی درباره تعامل آگاهی با قوه قضاییه گفت: تعاملات و ارتباطات خوبی با قوه قضاییه داریم و جلسات مستمری را با معاونت پیشگیری قوه قضاییه داریم که در این جلسات در حقیقت به آسیب شناسی جرایم می‌پردازیم. اخیرا قرار شده تعدادی از کارکنان پلیس آگاهی  دوره ضابطین قضایی را ببینند که این دوره در انتهای اردیبهشت ماه برگزار می شود که توسط مسولان آموزشی قوه قضاییه روسای پلیس آگاهی را به صورت متمرکز در تهران مورد آموزش قرار می دهند.

رییس پلیس آگاهی ناجا تأکید کرد: سعی مان بر این است که در پلیس آگاهی ،یک پلیس علمی داشته باشیم ؛ بنا بر فرمایش رهبر معظم انقلاب:” آنچه را که در دنیا به دنبال آن نیستیم که دنباله رو خشونت پلیس های خارج از مرزهای خود باشیم . ما در حقیقت پلیس هالیوودی را نه دلمان می خواهد داشته باشیم و ما نه دلمان می خواهد ما را  به آن مشابهت دهند.

وی گفت: آنچه که پر اهمیت است مردم حقوقی دارند که باید حقوقشان رعایت شود به همین جهت برای اینکه بتوانیم حقوق مردم را رعایت کنیم نمی توان با توسل  به هر موضوعی به کار بپردازیم یا پیجویی و کشف را انجام دهیم . در خیلی از مواقع در پیجویی هایی که انجام می دهیم، ممکن است به نقاط و نکاتی برسیم که مباحث احکام شرع یا رعایت حقوق شهروندان باعث شود مقداری راه طولانی تری را برویم  تا به کشف برسیم و ترجیح می دهیم که آنچه که ما را به کشف می رساند حتما راه های علمی و اطلاعاتی و برابر موازین و دستورات شرع مقدس باشد اگر چه ممکن است مقداری این کشف دیرتر انجام شود مهم آن است  که به  تکلیف عمل کنیم و حاضر نیستیم به هر قیمتی به پی جویی و مبارزه و مقابله بپردازیم.

مقیمی تصریح کرد: آنچه مهم است اینکه بتوانیم حقوق شهروندان را رعایت و بتوانیم در آینده از پلیس آگاهی یک پلیس علمی که مدیریت بر جرم را در اولویت کاری خود قرار داده و با پشتوانه مردم به مقابله و پیجویی جرم بپردازد،بسازیم. در حقیقت مشارکت گرفتن مردم و استفاده از علم و فناوری روز در پلیس آگاهی در اولویت است. این استراتژی پلیس آگاهی است. پلیس آگاهی؛پلیسی قانونمدار است که بر اساس قوانین با حفظ ارزشهای انقلاب اسلامی و در حقیقت رعایت حقوق شهروندی با تکنولوژی روز همسو است.

منبع: فارس