تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۴:۳۴:۳۱
کد مطلب : 55315
3 آذرماه

آئین بزرگداشت مرحوم «دهداری» در آبادان برگزار می‌شود

رئیس هیئت‌مدیره کانون مربیان آبادان از برگزاری آئین بزرگداشت مرحوم «پرویز دهداری» ورزشکار بااخلاق در تاریخ سوم آذرماه امسال در این شهرستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: آئین بزرگداشت مرحوم «دهداری» در آبادان برگزار می‌شود

به گزارش عصر آبادان، حبیب گله‌داری امشب در جلسه هماهنگی آئین بزرگداشت مرحوم دهداری در این شهرستان اظهار کرد: مرحوم دهداری از جمله کسانی بود که اخلاق را بر ورزش مقدم می‌دانست.

وی افزود: به دلیل خلق و خوی بسیار خوب دهداری، اهالی ورزش او را «معلم اخلاق» خطاب می‌کردند.

رئیس هیئت‌مدیره کانون مربیان آبادان با تأکید بر اینکه باید درس‌های زیادی از مرحوم دهداری بیاموزیم، اضافه کرد: به درخواست اعضای کانون مربیان آبادان دوشنبه هفته آینده برابر با سوم آذرماه امسال و با حضور اهالی ورزش و رسانه آئین گرامیداشتی در محل تالار آموزش مجموعه دهداری از ساعت ۱۵ تا ۱۷ برگزار می‌شود.

گله‌داری از مداحی، سخنرانی و بیان خاطرات به عنوان برخی برنامه‌های پیش‌بینی شده برای اجرا در این آئین نام برد.

به گزارش خبرگزاری فارس، پرویز دهداریان (معروف به دهداری) در ۱۲ فروردین سال ۱۳۱۲ در روستای گلدشت شهرستان مرودشت در استان فارس دیده به جهان گشود.

مدتی پس از تولد وی، خانواده‌اش به آبادان بازگشتند، وی در آبادان بزرگ شد و در همانجا به مدرسه رفت و فوتبال را آغاز کرد.

دهداری در اواخر دهه ۲۰ به طور جدی به فوتبال پرداخت و ابتدا وارد باشگاه جم آبادان شد و به دنبال درخشش در بازی به تیم منتخب آبادان دعوت شد و از همان جا در مسابقات کشوری به تیم ملی رسید.

مرحوم دهداری در دوران بازیگری ابتدا برای تیم‌های جم آبادان و شاهین آبادان بازی می‌کرد سپس به تیم شاهین تهران پیوست.

در نخستین دوره مسابقات جام باشگاه‌های فوتبال ایران در سال ۳۹، وی با بازوبند کاپیتانی تیم شاهین آبادان موفق شد نخستین قهرمانی باشگاهی فوتبال در ایران را کسب کند و پس از آن به تیم شاهین تهران پیوست.

وی تا زمان انحلال باشگاه شاهین در سال ۴۶ با تیم شاهین تهران بود و سپس به پرسپولیس پیوست و مربیگری آن تیم را بر عهده گرفت.

دهداری نخستین مربی باشگاه پرسپولیس تهران بود و چندی پس از آن به تیم بی‌ستاره گارد تهران رفت و نتایج درخشانی را با این تیم در لیگ تخت جمشید کسب کرد.

پرویز دهداری یک الگوی ورزشی و اخلاقی در ورزش ایران به حساب می‌آید و در کسوت مربیگری بازیکنان زیادی از جمله احمد عابدزاده، جواد زرینچه: صمد مرفاوی و سیروس قایقران را در فوتبال ایران تربیت کرد.

وی در سال ۱۳۵۰ در سن ۳۸ سالگی سرمربی تیم ملی شد و در بازی‌های مقدماتی المپیک مونیخ با موفقیت توانست تیم ملی را به رقابت‌های المپیک برساند اما پیش از مسابقات از سمت خود کناره‌گیری کرد که علت این استعفا اختلاف وی با محمد رنجبر دستیارش بود.

دهداری پس از ۱۴ سال مجدداً در بازی‌های آسیایی ۱۹۸۶ سئول و جام ملت‌های آسیا ۱۹۸۸ هدایت تیم ملی را بر عهده داشت.

در رقابت‌های اخیر ایران در نهایت با پیروزی برابر چین به مقام سومی رسید اما بر اساس ادعاهای نشریات ورزشی آن زمان، شبهاتی در مورد تبانی جهت نرسیدن ایران به فینال آن بازی‌ها وجود دارد ولی پیش از رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۰ از سمت خود استعفا کرد؛ وی همچنین مدتی سرپرست باشگاه فوتبال صنعت نفت آبادان بود.

ماجرای استعفای ۱۴ بازیکن از تیم ملی در دوران سرمربیگری‌اش یکی از رازهای فوتبال ایران است.

مرحوم پرویز دهداری در سوم آذرماه ۷۱ بر اثر عارضه کلیوی درگذشت.

منبع: فارس