تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۶:۵۰:۰۷
کد مطلب : 34967
خطر بزرگ بیخ گوش مذهبیون/

آبادان مهد نواهای قرآنی است / ورود موسیقی به تواشیح ، انحراف است

عصر آبادان: سیر حرکتی برخی گروه های تواشیح و همخوانی در آبادان ،تکرار اشتباهات دهه های قبل است.

4524-660x330

به گزارش عصر آبادان: مردم این شهر از دیرباز نواهای قرآنی و الحان خوش بر آمده از ذکر اهل بیت (ع) را همواره با جان و دل دوست داشته و فرزندان خود را به یادگیری آن ترغیب و تشویق کرده اند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ،‌ بهره گیری نظام مند  از این نغمات آسمانی برای همگان فراهم و نیروهای جوان و مشتاق فراوانی در این راه تربیت شد.تا جایی که نواهای قرآنی توانست خود را به عنوان مدعی جدی موسیقی های برآمده از عالم مادی ، نشان دهد و مومنان را به این باور رساند که می توان آن را جایگزین موسیقی غربی امروزی کرد.

البته در اوایل شروع این نهضت قرآنی ، انحرافاتی در مسیر تحقق آن به وجود آمد . از جمله پناه بردن گروه های تواشیح و همخوانی به دامن ابزار و آلات موسیقی غربی که از اساس ماهیت نغمه سرایی قرآنی را زیر سوال می برد.

در همان ایام بزرگانی چون حاج آقای قرائتی به صراحت در قبال اجرای گروه های تواشیح که از موسیقی و ابزار آن برای ساخت و اجرای برنامه های خود استفاده می کردند، موضع گرفت و آن را انحراف دانستند.

بعد از تاکیدات مراجع مختلف مبنی بر احتمال ورود “غنا ” به عرصه همخوانی قرآن کریم این مهم مورد توجه قرار گرفت و تمایل گروه های همخوانی وتواشیح کشور به استفاده از آلات موسیقی به طور کلی از بین رفت.

سال ها این روند ادامه داشت و ثمرات خوبی به بار نشست. به عنوان نمونه در جشنواره اخیر که بصورت ملی در آبادان برپا شد گروه های آبادان درخشیدند و حتی یکی از این گروه ها به مقام نخست دست یافت.

اکنون خبرهایی رسیده مبنی بر اینکه برخی از گروه های صاحب نام شهرستان آبادان ، فلسفه وجودی گروه های تواشیح را نادیده گرفته و در حال تمرین و اجرا با استفاده از موسیقی هستند.خبری که می تواند خطر بزرگی را در پی داشته باشد.

شنیده ایم برخی از بزرگان و اساتید قرآنی آبادان نسبت به این مهم ابراز نگرانی کرده و خواستار توجه و تامل بیشتر گروه های تواشیح و همخوانی در این خصوص شده اند.آنها معتقدند این آسیب می تواند وجهه نواهای قرآنی را خدشه دار کند و بهتر است گروه های تواشیح در آبادان ،‌فوراً آینده این رفتار را مورد ارزیابی قرار دهند و ترتیبی اتخاذ کنند تا از انحراف دیگر جوانان ،جلوگیری شود.

 

  1. بی نام می‌گه:

    با تشکر از هشدار شما… ولی عمق فاجعه خیلی بیشتر از اون چیزیه که نوشتید… دوستان تواشیح خوان ما در دستگاه های تلفن همراشون غناهای خوانندگان شرقی مصری وجود داره… خوانندگانی که نام بردن از اونها مایه شرم مذهبی های شهرمونه… وقتی ازشون بخاطر این غفلت انتقتد میشه میفرمایند می خواهیم برای تواشیح از الحان اونا استفاده کنیم…. خدایا رحمی کن بر ما