تاریخ انتشار خبر: ۲۵ , بهمن, ۱۳۹۴ | ۲۲:۱۶:۳۵
کد مطلب : 109144
سردار نقدی در گفت و گوی اختصاصی با عصر آبادان:

آبادان و خرمشهر سوغات شاخص خود را به مردم ایران معرفی کنند/ سرزمینی که سرشار از نعمت های طبیعی است نباید بیشترین بیکاری را داشته باشد

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در آبادان گفت: آبادان و خرمشهر سرشار از نعمت های الهی هستند با این وجود بالاترین آمار بیکاری را دارند و این پذیرفتنی نیست.

sardar-naghdi-abadan

سردار محمدرضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین که برای بازدید از طرح های تولیدی بسیج سازندگی به آبادان سفر کرده بود در گفت و گو با خبرنگار عصر آبادان اظهار داشت: سرزمین جنوب سرشار از نعمت های بارز الهی است اما ما هنوز نتوانستیم از این نعمت ها بهره برداری کنیم .

وی افزود: متاسفانه بالاترین آمار بیکاری را در آبادان و خرمشهر شاهد هستیم و این قابل قبول نیست زیرا بیشترین نعمت ها در این دو منطقه نهفته است.

نقدی خاطر نشان کرد: نگاه به موضوع کار و تولید باید مقداری تغییر یابد و نباید کار و اشتغال را در پشت میز دید بلکه باید همت کرد و عرق ریخت و مسئولان از فعالیت های تولیدی حمایت کنند تا زمینه های رشد و بالندگی در جامعه بارور شود.

رئیس سازمان بسیج کشور با اشاره به نمونه هایی از طرح های تولیدی در این منطقه ، یادآور شد: به جای اینکه از برزیل اقدام به واردات گوشت ماهی کنیم ، می شود در همین مناطق با استفاده از انهاری که به دریا سرازیر می شوند و هیچ استفاده ای از آنها نمی شود ، به پرورش ماهی با حجم بالای تولید دست زد.

وی در ادامه خاطرنشان ساخت : در حال حاضر در خلیج فارس ، تعدادی از تولید کنندگان با ایجاد استخر و قفس ، به تولید ماهی روی آورده اند و موفق بوده اند.در این نقطه اما با استفاده از انهار این کار شدنی است که اکنون نمونه ی کوچکی در منطقه کوت نصار آبادان ایجاد شده که البته باید توسعه یابد.

سردار محمدرضا نقدی همچنین ضرورت ایجاد یک الگوی تولید را به مسئولان بسیج سازندگی توصیه کرد و اظهار داشت: بر روی یک دهکده یا منطقه تمرکز کرده و در آن به سرمایه گذاری در تولید غاز و ماهی و مشابه چنین طرح هایی تشویق کنید و البته حمایت های لازم را هم ترتیب دهید تا به یک الگوی موفق برسید. بعد از آن نحوه ی کارکرد و روش های تولید با بهره گیری از امکانات طبیعی را در مناطق دیگر معرفی و تبلیغ کنید تا از نزدیک کار این منطقه را ببینند.آن وقت این الگو توسعه می یابد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ما که سردار نقدی پس از بازگشت به تهران ، چه سوغاتی را از آبادان به همراه خواهد برد ، گفت: متاسفانه باید بگویم علیرغم همه نعمت های خوبی که در این شهر وجود دارد اما سوغات معروفی از آبادان سراغ نداریم.مثلاً همه گز اصفهان و سوهان قم و باقلوای یزد را می شناسند چون معروف به این سوغات شده اند .آبادان و خرمشهر نیز می توانند دارای چنین معروفیتی شوند تا هر ایرانی که از این دو شهر برگشت ، همه در انتظار سوغات ویژه ای از این دو شهر باشند. همین موجب ایجاد شغل و توسعه ی کار در این مناطق خواهد شد.

سردار نقدی روز گذشته با حضور در آبادان ، بازدید از طرح پرورش ماهی در انهار در روستای کوت نصار ، جلسه با فرماندهان نواحی استان، دیدار با خانواده شهید عسکری فرد از شهدای مدافع حرم و سخنرانی در همایش بسیج عشایر کشور را در برنامه سفر خود داشت.