تاریخ انتشار خبر: ۲ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۷:۵۰:۰۳
کد مطلب : 46371
به مناسبت 5 مهر

آبادان و ۷ عملیات ناکام در دوران محاصره

در دوران محاصره شهر آبادان، هفت عملیات برای خارج کردن منطقه آبادان از محاصره انجام شد که مجموع آنان نتوانست حصر آبادان را در هم بشکند.

 

خبرگزاری فارس: آبادان و 7 عملیات ناکام در دوران محاصره
    •  
 

به گزارش  عصر  آبادان، محاصره آبادان نبرد بزرگی در اوایل جنگ ایران و عراق بود که در ۱۸ مهرماه سال ۵۹ ارتش متجاوز عراق با عبور از روی رود کارون و احداث دو پل شناور در منطقه مارد و سلمانیه موفق شد تا نیروهای خود را برای تسخیر شهر آبادان به شرق کارون اعزام کند.

در این تاریخ با قطع جاده ارتباطی آبادان به اهواز، مسافران و مردمی را که از آبادان در حال خارج شدن بودند به اسارت خود در وردند و در تاریخ ۱۹ مهرماه سال ۵۹ نیز اقدام به قطع جاده ارتباطی آبادان به ماهشهر کردند و با عبور از این جاده و رسیدن به شمال آبادان و ساحل شمالی بهمنشیر که یکی از دو رودخانه‌ای است که آبادان را محصور کرده، موفق شدند این شهر را محاصره کنند.

در این محاصره که زاویه‌ ۲۷۰ درجه را تشکیل داده بود، مردم برای خروج از شهر دچار مشکلات زیادی شدند اما تعداد زیادی از مردم نیز برای مقاومت در مقابل دشمن در شهر ماندند تا دشمن موفق به تسخیر شهر نشود، اما نیروی مدافع شهر هیچ‌گونه سلاح مؤثر نظامی در اختیار نداشت و در واقع سلاح‌های موجود تنها برای یک جنگ خیابانی مفید بود نه نبردی در مقابل ارتش تا بن‌دندان مسلح ارتش عراق؛ ولی مردم و نیروهای اکثر غیر حرفه‌ای موجود در شهر با تمام توان و با تکیه بر آموزه‌های دینی در مقابل دشمن صف‌آرایی کردند.

اما از آغاز دوران محاصره آبادان، چند عملیات برای خروج ساختن منطقه آبادان از محاصره دشمن انجام شد که به دلیل تفکرات کلاسیک بنی‌صدر، رئیس جمهور و فرمانده کل قوای وقت، و معتقد نبودن وی به نیروهای مردمی و اعتماد نداشتن به پاسداران و عدم تسلیح نیروها این عملیات‌ها به نتیجه نرسید و آبادان همچنان در محاصره باقی ماند.

نخستین عملیاتی که برای شکست حصر آبادان انجام شد، موسوم به کوی ذوالفقاری بود که در ۹ مهر ماه ۵۹ با هدف عقب راندن ارتش عراق از جزیره آبادان صورت گرفت.

عملیات جاده ماهشهر، دومین پاتک نیرو‌های تیرانی برای رفع حصر از شهر آبادان بود که در تاریخ سوم آبان‌ ماه ۵۹ با هدف عقب راندن ارتش عراق از منطقه اشغالی شرق کارون انجام گرفت.

نیروهای نظامی و انتظامی کشورمان، سپس در تاریخ ۱۹ آذر ماه ۵۹ عملیات سه راهی آبادان را تدارک دیدند که هدف آن گسترش مواضع ایران در شمال آبادان اعلام شد.

عملیات توکل نیز در تاریخ ۲۰ دی ‌ماه ۵۹ با هدف عقب راندن ارتش عراق تا نوار مرزی صورت گرفت که نتیجه‌ چندانی در پی نداشت و آن عملیات نیز ناکام ماند.

در تاریخ ۲۵ اردیبهشت‌ ماه سال ۶۰ نیز نیروهای کشورمان عملیات تپه‌های مدن با هدف آزادسازی تپه‌های مدن شکل گرفت.

اما پس از عزل بنی‌صدر از صدارت فرماندهی کل قوا، و در دست گرفتن این سمت توسط امام خمینی(ره) نیروهای ایرانی جان تازه‌ای گرفته و در ۲۱ خرداد ماه سال ۶۰ عملیات فرمانده کل قوا را به انجام رساندند.

این عملیات با هدف عقب راندن ارتش عراق از جنوب سلمانیه صورت گرفت و زمینه بسیار مؤثری برای طراحی و اجرای عملیات شکست حصر آبادان فراهم کرد.

در چهارم مرداد ماه سال ۶۰ و پس از عروج شهید چمران، عملیاتی به نام آن شهید طراحی شد که با هدف آزادسازی جاده آبادان ـ ماهشهر صورت گرفت.

اما در نهایت با یک طرح بزرگ، تجهیز نیرو و تسهیلات و گسیل آن به منطقه آبادان و رساندن آنان در آن شرایط محاصره به شهر آبادان، سرانجام در بامداد پنجم مهرماه آغاز و به ثمر نشست و آبادان سرانجام پس از تحمل قریب به ۱۰ ماه محاصره، از این حالت خارج و امنیت جاده آبادان ماهشهر در این عملیات تامین شد.

بدین ترتیب، پس از هفت عملیاتی که عمدتا در دوران بنی‌صدر و به فرماندهی وی صورت گرفت، با عزل وی از صدارت کل قوا و ریاست جمهوری، نیروهای ایرانی جان تازه‌ای گرفته، و به فرمان امام راحل، مبنی بر شکست حصر آبادان، دست به کار بزرگی زده و ارتش تا بن دندان مسلح عراق را عقب رانده و راه را برای پیروزی‌های بزرگ و آینده فرزندان ایران در جبهه‌های حق علیه باطل باز کردند.

«ان ینصرکم الله، فلا غالب لکم»

«اگر خدا شما را یاری دهد، محال است قدرتی بر شما غالب آید».

منبع: فارس