تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۱۵:۵۹:۱۲
کد مطلب : 114417
نماینده مردم اصفهان در مجلس:

آب خلیج فارس از طریق تونل سوم کوهرنگ در حال انتقال به فلات مرکزی است!

طرح‌های متفاوتی برای جبران منابع آب و مشکل کم‌آبی در نظر گرفته شده است. از جمله این طرح‌ها مصوبات ۹ ماده‌ای شورای عالی آب در سطح کشور و دیگری مدیریت آب بر اساس قانون توزیع عادلانه آب است. در مرحله بعد انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی از طریق تونل‌های مربوطه از جمله تونل سوم کوهرنگ است که هم‌اکنون نیز مبالغی از آب پمپاژ می‌شود و بعد بحث سد بهشت آباد بوده است

خبرگزاری فارس: اجرای طرح 9 ماده‌ای مصوب شورای عالی آب راه‌حل بحران آب اصفهان

خوزنیوز: در حالی که آب سرچشمه های کارون از طریق تونل های کوهرنگ در حال انتقال است حجت‌الاسلام سالک نماینده مدرم اصفهان در مجلس شورای اسلامی آب منتقل شده را از خلیج فارس می داند و به فارس می گوید:  متأسفانه در استان اصفهان ۹ سال خشکسالی را پشت سر گذاشته و با کمبود منابع آب روبه‌رو بوده‌ایم.  طرح‌های متفاوتی برای جبران منابع آب و مشکل کم‌آبی در نظر گرفته شده است. از جمله این طرح‌ها مصوبات ۹ ماده‌ای شورای عالی آب در سطح کشور و دیگری مدیریت آب بر اساس قانون توزیع عادلانه آب است. در مرحله بعد انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی از طریق تونل‌های مربوطه از جمله تونل سوم کوهرنگ است که هم‌اکنون نیز مبالغی از آب پمپاژ می‌شود و بعد بحث سد بهشت آباد بوده است.

وی تصریح کرد: در مجموع این راهکارها در وزارت نیرو با جلسات مختلفی که گذاشته شده در حال پیگیری است و امیدواریم ان‌شاءالله بتوانیم به نتیجه برسیم که بسیاری از این‌ها هم حل شده است.

حجت‌الاسلام سالک پیش تر در اظهاراتی مشابه  بیان کرده بود: اگر تونل بهشت‌آباد عملیاتی شود، استان چهارمحال بختیاری بالغ بر ۲۵۰ میلیون متر مکعب، اصفهان ۲۵۰، یزد ۱۸۰ و کرمان ۱۵۰ میلیون مترمکعب آب دریافت می‌کنند. در صورت اجرای این طرح، در مجموع حدود یک میلیارد مترمکعب آب از بهشت‌آباد به فلات مرکزی منتقل می‌شود و در غیر این صورت این آب به خلیج فارس می‌ریزد.

وی افزود: مسئولان نمی‌توانند مصوبه دولت و سرمایه‌گذاری انجام شده برای انتقال آب به فلات مرکزی را نادیده بگیرند، در حال حاضر سد بهشت‌آباد در دستور کار است و متوقف نشده است، امیدوار هستیم تونل بهشت‌آباد برای حرکت آب به شکل ثقلی برای فلات مرکزی احداث شود.

ادعای نماینده اصفهان عامیانه و نادرست است
ادعای نماینده اصفهان عامیانه است/آب اهواز قابل خوردن نیست/اگر این آب اضافی است آن را از انتهای رودخانه منتقل کنید!دکتر مهدی قمشی استاد رشته سازه های آبی دانشگاه شهید چمران اهواز در پاسخ به این ادعای نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی به خبرنگار خوزنیوز گفت: این ادعای که آب در نظر گرفته شده برای طرح بهشت آباد در صورت عدم انتقال وارد خلیج فارس می شود کاملا عامیانه ، غیر کارشناسانه و نادرست است. با این تفکرات نباید به مشکلات خوزستان و رودخانه های آن دامن زد ؛ بلکه باید به فکر رفع مشکلات باشیم. سرمایه های خوزستان تنها به این استان مربوط نمی شوند چرا که محیط زیست و کشاورزی خوزستان از سرمایه های ملی هستند و به همه کشور تعلق دارد.

مشاور استاندار خوزستان در امور مدیریت منابع آب و صیانت از رودخانه های استان ادامه داد: این تصور که بگوییم نباید آبی از کارون وارد اروند رود شود بسیار عامیانه است. ورود آب کارون به اروند رود با حاکمیت ملی ما بر این رودخانه گره خورده است و در غیر اینصورت ما باید وظیفه زیست محیطی وحاکمیت ملی خود را کنار بگذاریم. از گذشته تا هم اکنون بسیاری از نیازهای آّب شرب، کشاورزی و صنعت ما از طریق اروند رود انجام می شده است. در ده سال گذشته ما حداقل های زیست محیطی اروند رود را رعایت نکرده ایم. در این سال ها نه ازطریق شط العرب و نه از طریق کارون آب کافی به اروند رود نرسیده است و متاسفانه کیفیت آب این رودخانه از وضعیت نرمال زیست محیطی خود خارج شده است. اوضاع اروند رود به گونه است که ما از کشور عراق نیز انتظار داریم تخلیه آب از طریق دجله و فرات را افزایش دهد تا این رودخانه به حالت عادی برگردد.

اگر این آب اضافی است آن را ازانتهای رودخانه منتقل کنید!
ادعای نماینده اصفهان عامیانه است/آب اهواز قابل خوردن نیست/اگر این آب اضافی است آن را از انتهای رودخانه منتقل کنید!دکتر هوشنگ حسونی‌زاده معاون سازمان آب و برق خوزستان در پاسخ به ادعای نماینده اصفهان به خوزنیوز گفت: رودخانه ی اروند دارای حقآبه است و هیچ آب شیرینی بیشتر از حقآبه به اروند وارد نمی شود. چرا نماینده اصفهان که ادعا می کند این یک میلیارد متر مکعب آب وارد خلیج فارس می شود آن را می خواهد از سرشاخه منتقل کند؟ اگر این آب اضافی است و به خلیج فارس وارد می شود بیایید و آب را ازانتهای رودخانه منتقل کنید!

با کاهش میزان فشار آب شیرین ، آب شور خلیج فارس وارد رودخانه می شود
معاون مطالعات پایه سازمان آب و برق خوزستان در اشاره به تبعات انتقال آب و تاثیرات کاهش آورد رودخانه کارون بر روی آب این روخانه و کشاورزی منطقه گفت: به طور قطع می توان گفت که با کاهش میزان فشار آب شیرین در انتهای رودخانه، در هنگام جزر و مد آب شور خلیج فارس وارد رودخانه خواهد شد. این اتفاق بر روی کیفیت آب و خاک خوزستان تاثیر بسیاری بدی خواهد داشت و کیفیت آب روخانه کارون را به شدت کاهش می دهد.

این استانها در تامین آب شرب خود مشکلی ندارند
وی در پاسخ به خبرنگار خوزنیوز گفت: به نظر نمی رسد این استانها در تامین آب شرب خود مشکلی داشته باشند هرچند که اگر مشکلی هم باشد به علت بهره برداری از منابعی آبی در این استان ها برای مصارفی غیر از شرب است. مطمینا وقتی چاهی برای مصرف شرب حفر شود و از آن در بخش کشاورزی و صنعت استفاده شود بر منابع آب منطقه تاثیر می گذارد و موجب کاهش این منابع خواهد شد.

نزدیک‌ترین راه حل تامین آب از منابع استانی و بالادستی است

حجت‌الاسلام سالک در رابطه با زمان به نتیجه رسیدن این طرح‌ها، اظهار کرد: هرکدام از این پروژه‌ها زمان‌بندی خاص و منابع بودجه‌ای خود را دارد و با توجه به این‌ها در دست عمل هستند.

وی در ادامه گفت: بعضی از پروژه‌ها برای حل مشکل کم آبی ملی است که دولت باید در این موضوع ورود پیدا کند. بخشی هم منطقه‌ای است که در منطقه باید حل و فصل کرد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در بین تمام طرح‌های در حال پیگیری، اجرای طرح ۹ ماده‌ای مصوب شورای عالی آب بسیار حائز اهمیت است که وزارت نیرو نیز کمر به اجرای آن بسته است و بسیاری از مواد آن هم پیش رفته و باید دید در پایان به کجا می‌رسد.

حجت الاسلام سالک در پایان در رابطه با نزدیک‌ترین راه حل از لحاظ زمانی گفت: نزدیک‌ترین راه حل این است که آب از منابع داخل استانی و از استان بالادستی به اندازه نیاز مردم استان بالادستی و استان اصفهان تأمین شود.