تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , اردیبهشت, ۱۳۹۴ | ۱۷:۵۷:۳۱
کد مطلب : 85395

آتشی که امام جماعت مسجدالحرام برافروخت+عکس

یک هفته پس از سفر امام جماعت مسجد الحرام به پاکستان تندروهای این کشور با برگزاری تجمعی بزرگ خواستار مداخله نظامی در یمن شدند. مبلغ افراطی سعودی گفته است که حوثی‌ها قصد دارند به مکه و مدینه حمله کنند!

افراطی‌های اهل تسنن پاکستان روز گذشته در تجمع بزرگی که با سخنرانی «مولوی فضل الرحمان» رییس جمعیت علمای اهل سنت پاکستان (شاخه فضل) همراه بود خواستار مداخله نظامی پاکستان در یمن شدند.

با توجه به اینکه عربستان سعودی در گذشته به ویژه در بحران‌ها در زمینه انرژی و اقتصادی به پاکستان کمک کرده است، برخی پاکستانی‌ها از امتناع پاکستان از پیوستن به مداخله نظامی در یمن عصبانی هستند.

در این تجمع که در شهر کراچی برگزار شد مولانا فضل الرحمان طی اظهاراتی تاکید کرد: وقت برای دولت این کشور در حال اتمام است بنابراین بهتر است دولت خودش حمایت خود را از اقدام نظامی سعودی در یمن اعلام کند.

وی افزود: اگر دولت ارتش را روانه جنگ با یمنی‌ها نکند در غیر این صورت مردم پاکستان خود این کار را انجام خواهند داد.

این تظاهرات که در آن تصاویری از «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه رژیم سعودی نیز در بین جمعیت دیده می‌شد یک هفته پس از سفر «شیخ خالد الغامدی» امام جماعت مسجد الحرام به پاکستان صورت می‌گیرد.

وی به پاکستان سفر کرد تا حمایت شهروندان پاکستانی را برای پشتیبانی از حملات سعودی علیه حوثی‌ها در یمن به دست آورد.

مبلغ افراطی عربستان در مصاحبه با تلویزیون جئو در پاکستان خاطرنشان کرد تصمیم پارلمان پاکستان برای همراهی نکردن عربستان در جنگ یمن یک مسئله داخلی این کشور است اما به نظر می‌رسد افکار عمومی با این تصمیم همراه نیست.

وی گفت: من از ملت پاکستان در حمایت از اقدام سعودی‌ها در یمن تشکر می‌کنم. من حقیقتا معتقدم پاکستانی‌ها همیشه در مواقع دشوار در کنار عربستان سعودی خواهند ایستاد.

امام جماعت مسجد الحرام که از هر فرصتی برای دفاع از تهاجم نظامی عربستان به یمن استفاده کرده است در کنفرانسی که گروه‌های مذهبی پاکستان آن را برپا کرده بودند حوثی‌ها را شورشی خطاب کرد و گفت که آنها قصد دارند به شهرهای مقدس مکه و مدینه حمله کنند!

اسلام آباد بار‌ها تاکید کرده است زمانی که تمامیت ارضی عربستان مورد تهاجم انصارالله قرار گیرد این کشور به طور مستقیم وارد عمل خواهد شد.

از سوی دیگر جامعه شیعیان پاکستان از تصمیم این کشور برای عدم مداخله در یمن حمایت بیشتری کرده است. یکی از نگرانی‌های پاکستان این است که به محض دخالت نظامی در یمن، درگیری‌های فرقه‌ای بین اکثریت سنی و اقلیت تاثیرگذار شیعه در این کشور افزایش خواهد یافت.

«علامه نصیر آفتاب» از شیعیان برجسته پاکستان در واکنش به اظهارات مضحک امام جماعت مسجد الحرام که گفته است حوثی‌ها به مکه و مدینه حمله می‌کنند گفته است که مکه و مدینه برای شیعیان نیز مقدس‌اند. دولت سعودی در تلاش است از احساسات مذهبی پاکستانی‌ها بهره برداری کند وگرنه هیچ تهدیدی علیه مکه و مدینه وجود ندارد و تنها مسئله تهاجم سعودی به یمن مطرح است.

تجاوز سعودی به یمن بیست و پنجم مارس آغاز شد و حملات هوایی به این کشور تا بیست و یکم آوریل ادامه یافت البته عملیات نظامی زمینی همچنان ادامه دارد و تاکنون هزاران نفر از مردم بی‌دفاع شهید و زخمی شده‌اند.

منبع: ابنا