تاریخ انتشار خبر: ۲۱ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۴:۵۵:۴۱
کد مطلب : 32193

آخرین اخبار درباره مرزکردستان

فرمانده مرزبانی استان کردستان گفت: با همکاری مرزنشینان و همچنین اقدامات نیروهای مرزبانی هم اکنون امنیت و آرامش در مرزهای استان حاکم است.

سردار عزت الله رشیدیان اظهار داشت: بدنبال مشارکت و همکاری مردم و همچنین تلاش های نیروهای مرزبانی هم اکنون امنیت و آرامش در مرزهای استان کردستان حاکم است.

وی به اقدامات صورت گرفته در راستای امنیت در مرزهای استان کردستان از سوی نیروی انتظامی و مرزبانی اشاره کرد و افزود: بدنبال اقدامات صورت گرفته در دو حوزه نرم افزاری و سخت افزاری خوشبختانه امنیت در مرزهای استان کردستان به بهترین شکل ممکن حاکم است.

فرمانده مرزبانی استان کردستان با اشاره به نقش مرزنشینان در راستای تامین امنیت در مرزهای این استان بیان کرد: مردم ساکن در مناطق مرزی در همه شرایط بهترین مشارکت را در راستای تامین امنیت در این منطقه انجام داده اند و به همین دلیل هم امنیت ایجاد شده در مرزهای استان کردستان پایدار است.

وی با اشاره به طول مرزهای استان کردستان با کشور عراق، عنوان کرد: با توجه به شرایط کوهستانی و صعب العبور بودن منطقه، نیروهای مرزبانی با مشارکت مردم مرزنشین در طول مرزهای استان کردستان حضور دارند و در راستای امنیت پایدار در این منطقه تلاش می کنند.

سردار رشیدیان با اشاره به فعالیت های عادی مبادلات تجاری در مرزها و بازارچه های مرزی در استان کردستان گفت: در حال حاضر فعالیت دو مرز رسمی باشماق مریوان و سیرانبند بانه و همچنین سایر بازارچه های دائم و موقت مرزی در استان کردستان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه ترانزیت کالا و همچنین مبادلات تجاری در مرزهای استان کردستان با شمال عراق همچنان ادامه دارد، گفت: در حال حاضر هیچگونه مشکلی در این زمینه وجود ندارد و بحث مبادلات تجاری بر اساس روال عادی روزهای گذشته ادامه دارد.

استان کردستان بیش از ۲۰۰ کیلومتر مرز مشترک با عراق دارد و در این مرز مشترک علاوه بر فعالیت چندین بازارچه موقت مرزی برای کولبران، دو مرز رسمی باشماق مریوان و سیرانبند بانه به همراه بازارچه دائمی سیف سقز فعالیت دارند.

مرز رسمی باشماق مریوان که یک مرز ترانزیت کالا به شمار می رود از سال ۱۳۸۵ به مرز رسمی تبدیل شده و هم اکنون بخش زیادی از مبادلات تجاری جمهوری اسلامی ایران با کشور عراق از طریق این مرز صورت می گیرد.

منبع: مهر