تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , خرداد, ۱۳۹۵ | ۲۰:۴۳:۰۶
کد مطلب : 113675

آخر هفته خوزستانی ها با طعم گردوغبار/ دید افقی در استان کاهش می یابد

تا آخر هفته جاری شاهد وزش بادهای قابل ملاحظه و برخاستن گردو غبار در عراق خواهیم بود که با انتقال بخشی از این گردو غبار به شکل تناوبی به استانهای غربی کشور در این ایام انتظار کاهش دید افقی ناشی از گردو غبار در استان خوزستان وجود دارد.

 سازمان هوا‌شناسی استان خوزستان پیش بینی خود را از وضعیت آب و هوایی استان در هفته جاری در بولتنی ارائه کرده است.

بر این اساس، در سطح زمین از امروز تا آخر هفته جاری با شمالی شدن جریانات جوی شاهد ایجاد تغییرات فشار هوا و در بعضی ساعات بعد از ظهر وزش باد قابل ملاحظه و برخاستن گردو غبار محلی در بخشهایی از استان بویژه در نواحی جنوبی ، غربی و مرکزی خواهیم بود.

در سطوح فوقانی جو نیز تا چند روز آینده استان در دامنه امواج پایدار قرار دارد.

سازمان هواشناسی خوزستان وضعیت آب و هوای استان را برای فردا پنج شنبه ۲۰ خرداد را صاف همراه با وزش باد قابل ملاحظه و احتمال برخاستن گرد و غبار محلی پیش بینی کرده است.

همچنین سازمان هواشناسی استان در اطلاعیه ایی در روز گذشته آورده است که بررسی نقشه های پیش یابی هواشناسی در منطقه نشان می دهد که به دلیل گرادیان فشار هوا در کشور عراق تا آخر هفته جاری شاهد وزش بادهای قابل ملاحظه و برخاستن گردو غبار در این کشور خواهیم بود که با انتقال بخشی از این گردو غبار به شکل تناوبی به استانهای غربی کشور در این ایام انتظار کاهش دید افقی ناشی از گردو غبار در استان خوزستان وجود دارد.

همچنین بر روی شمال خلیج فارس وزش بادهای قابل ملاحظه و مواج شدن دریا تا تاریخ یاد شده نیز وجود خواهد داشت لذا مراتب جهت انجام اقدامات پیشگیرانه و محدود شدن تردد شناورهای سبک در خلیج فارس اعلام می گردد.

مرتضی ضرابی کارشناس سازمان هواشناسی در مصاحبه ای با بیان اینکه پدیده گرد و غبار حاصل کشور عراق از امروز تا پس فردا بخش هایی از غرب و شمال غرب و مرکز کشور را در بر خواهد گرفت اظهار داشت: این پدیده از امروز تا پس فردا در استان های آذربایجان های شرقی و غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، ایلام، خوزستان، همدان، زنجان ، قزوین، البرز، تهران، سمنان، قم و مرکزی خواهد بود.

در شبانه روز گذشته بندرماهشهر با ۴۷٫۴ و ایذه با ۱۸٫۷ درجه سانتیگراد به ترتیب گرم‌ترین و خنک‌ترین نقاط گزارش شده‌اند.

گفتنی است حداکثر دمای اهواز به ۴۴ و حداقل به ۲۹ درجه سانتی گراد خواهد رسید.

انتهای پیام/