تاریخ انتشار خبر: ۳ , خرداد, ۱۳۹۳ | ۱۸:۴۲:۳۳
کد مطلب : 30271
فرمانده سپاه آبادان در گفت و گوی تفصیلی با عصر آبادان:

آزادسازی خرمشهر الگویی از توکل برخدا ، ولایت پذیری و خودباوری رزمندگان بود/ نباید در مذاکرات، گفتمان مقاومت کمرنگ شود

سرهنگ پاسدار عساکره گفت: اگر دولت بخواهد گفتمان مقاومت و پایداری را کنار بگذارد بداند که به جایی نخواهد رسید و حتی دشمن را جری تر کرده و نظام را دچار خدشه و خسارت خواهد کرد.من بعید می دانم دولت این کار را انجام دهد.البته گاهی خطایی رخ می دهد و بخاطر همین است که می گوییم باید به ولایت فقیه توجه کنیم تا دچار خطاهای اینچنینی نشویم.

asakerehi1_0

سرهنگ عساکره فرمانده سپاه آبادان در گفت وگوی تفصیلی با عصر آبادان با اشاره به سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر اظهار داشت: ما در تاریخ انقلاب اسلامی و به ویژه در دفاع مقدس نقاط عطف و روزهای با برکت و مهمی وجود دارند که بایستی گرامی داشته شوند. باید راجع به  این روزها با نسل های جدید حرف زد و آنها را از وقایع مهم تاریخی این کشور باخبر کرد.آینده گان و فرزندان این ملت بزرگ باید بدانند سرگذشت کشور در دوره ی شکوهمند انقلاب اسلامی چگونه بود ولذا باید به گرامیداشت این مناسبت ها بیشتر بها داد.

وی افزود: یکی از روزهای مهم و مبارک تاریخ دفاع مقدس ، ۵ مهر است.روزی که در آن عملیات غرورآفرین ثامن الائمه(ع) انجام شد و طی آن حصر آبادان شکسته شد. اهمییت این عملیات به این جهت است که در آن برای اولین بار، ارتش و سپاه با برقراری یک پیوند مبارک  ، و تحت فرماندهی ولایت مشترکاً آن را اجرا کردند.چون پیش از آن ارتش در اختیار حضرت امام(ره) قرار نداشت ودیگران فرماندهی آن را بر عهده داشتند.اما سپاه که مولود انقلاب اسلامی است از همان ابتدا تحت امر ولایت بود.لذا بعد از اینکه ارتش هم زیر چتر ولایت فقیه آمد ، این پیوند میان ارتش و سپاه منجر به پیروزی بزرگ رزمندگان اسلام در آزاد سازی و شکستن حصر آبادان شد.

عساکره گفت: نکته اینجاست که عملیات ثامن الائمه(ع) کلیدی برای سایر عملیات ها شد و در واقع پیروزی های بزرگ بعدی از این مقطع آغاز شد.چون بیش از ۱۱ ماه آبادان در محاصره بود و کمتر کسی تصور می کرد به این آسانی و سرعت بتوان آن را از دشمن بعثی پس گرفت و آن همه خسارت سنگین به آنها وارد کرد و کیلومترها مناطق وسیعی را از چنگال دشمن بیرون کشید.

این رزمنده دفاع مقدس یادآور شد: البته عملیات هایی پیش از آن انجام شد مانند عملیات فرماندهی کل قوا که توسط بچه های سپاه صورت گرفت منتها ثامن الائمه(ع) به دلیل حجم ضربه ای که به ارتش دشمن وارد کرد از آنها بسیار مهم تر بود.

وی خاطرنشا کرد: اما عملیات الی بیت المقدس از جمله عملیات هایی است که باید همیشه مورد توجه قرار گیرد.این بدین خاطر است که دشمن از حیث استحکامات نظامی آنقدر قوی و مطمئن بود که صدام بر روی خرمشهر شرط گذاشته بود.او گفته بود اگر توانستید خرمشهر را  از ما بگیرید من کلید بصره را به شما می دهم.این یعنی اینکه به پشتوانه ی ارتشش آگاه بود و می دانست شکست حصر خرمشهر تقریباً غیر ممکن است.

فرمانده بسیج آبادان گفت: عملیات الی بیت المقدس تفاوت هایی با عملیات های گذشته مانند فتح المبین داشت.از جمله اینکه مدت زمانش طولانی بود یعنی حدود ۲۳ تا ۲۴ روز طول کشید.این عملیات با رمز علی ابن ابی طالب (ع) شروع شد و در چهار مرحله صورت گرفت.عملیات به گونه ای طراحی شده بود که دشمن تصور نمی کرد در نهایت به آزادسازی خرمشهر ختم می شود.چون از مکان های دیگری شروع شده بود و مرحله ی آخر آن بحث آزادسازی خرمشهر بود.

این پیشکسوت جهاد و شهادت در ادامه اظهار داشت: نکته مهمی که قابل ذکر است این است که دشمن فکر می کرد خرمشهر عزیز در چندساعت اولیه سقوط می کند اما وقتی با مقاومت دلیرمردان و مردم غیور خرمشهر و آبادان و سایر شهرها تحت فرماندهی شهید جهان آرا و سایر نیروهایی که تعدادشان اندک بود ، مواجه شد، کار محاصره خرمشهر ۳۵ روز طول کشید و همین موضوع دشمن را مستاصل کرد تا جایی که در نهایت به بمباران شدید خانه ها و اماکن عمومی و تخریب کامل آنها روی آوردند.

وی افزود: نکته جالب تر اینکه با وجود هیبت وعظمتی که ارتش عراق در خود می دید و رئیس جمهورش با گستاخی و غرور در مورد کشورمان صحبت می کرد اما آزادسازی خرمشهر تنها ۴۸ ساعت طول کشید و این مهم با قدرت لایزال الهی حاصل شد.امام(ره) وقتی فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد این سخن ایشان مبنای دقیق اعتقادی داشت که امام امت از آن به خوبی آگاه و مطمئن بود و سپس بر زبان جاری کرد.لذا واقعا دست خدا در این نصرت بزرگ رزمندگان اسلام حس شد.دشمن آمده بود که بماند و تمام امکانات در اختیارش بود اما وعده الهی محقق شد و ارتش بعثی خوار وزبون شد و طی آن عملیات حدود ۱۹ هزار اسیر و تقریباً ۱۶ هزار کشته و زخمی بر جای گذاشت.

عساکره خاطرنشان کرد: سه عنصر مهم در این پیروزی بزرگ نقش داشتند که باید به نسل جدید سینه به سینه منتقل شوند.ابتدا توکل بر خدا و اعتقاد داشتن به یاری او در میدان جهاد فی سبیل الله است. در جهاد فرهنگی و اقتصادی نیز توکل بر خدا می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات امروز کشور باشد وباید با تاسی از رزمندگان و جهادگران عرصه شهادت و دفاع مقدس توکل بر خدای بزرگ و امید داشتن به تحقق وعده های الهی را مد نظر قرار دهیم.

وی اظهارداشت: دومین عنصر مهم و حیاتی موثر در پیروزی های مختلف انقلاب اسلامی ، محور قراردادن ولایت فقیه در امور  و اعتقاد داشتن به حضور ولی فقیه  به عنوان فرماندهی واحد همه عرصه ها است. مانند دوران دفاع مقدس ، امروز ولی فقیه مان هست و امام امت وجود دارد.ایشان انسانی است که نه کم نظیر بلکه بی نظیر است.ما هیچ رهبری را در جهان سراغ نداریم که از جهت سیاسی،اقتصادی،نخبگی ،مدیریت و خلاصه شاخص های مهم رهبری شبیه معظم له باشد.ایشان از جهت شرعی نیز مرجع تقلید و ولی فقیه زمان ماست و اگر مطمئناً چنانچه حول این محور جمع شویم در زمینه های اقتصادی وفرهنگی و فناوری به مراتب و مدارج عالی دست خواهیم یافت.

فرمانده سپاه آبادان: و سومین موضوعی که باید در بین جوانان رشد کند خودباوری است. جوانان ما در دوران دفاع مقدس پس از توکل بر خدا و تبعیت از ولایت فقیه ، با روحیه خودباوری که در درونشان به وجود آمد توانستند آن کارهایی که تحقق شان سخت بود را شدنی کنند و این موضوع مهمی است.

عضو شورای تامین شهرستان در پاسخ به سوال خبرنگار عصر که با وجود اینکه در دوران مختلف انقلاب هرجا ثابت قدم بودیم پیروزی به دست آمد اما گفته می شود در دولت جدید گفتمان مقاومت کمرنگ شده است و آیا این مهم در مذاکرات اخیر اثرگذار نبود؟  گفت: از ابتدای انقلاب اسلامی و حتی قبل از آن امام (ره) به ما یاد داد که  سرپای خود بایستیم . امام در قبل از انقلاب از مردم خواسته بود در اعتراض به حکومت شاهنشاهی به خیابان بریزند و تظاهرات کنند.در همان موقع برخی از بزرگان و علما خدمت امام رسیدند و کشتار مردم توسط رژیم را به صلاح ندانستند اما امام(ره) تاکید به ادامه مسیر بر اساس مقاومت و پایداری داشتند.

وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز امام (ره) فرمود آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند و همواره امت را به مبارزه با استکبار که تجلی آن در آمریکا بود فرامی خواندند.

عساکره خاطرنشان کرد: هیچ گاه در تاریخ تساهل و تسامح در برابر مستکبران نتیجه ای در بر نداشته است.به عنوان مثال کشورهای عربی که اتفاقاً از حیث نظامی قدرتمند هم بودند در جنگ های ۶ روزه و ۹ روزه در برابر رژیم صهیونیستی شکست خوردند و بعد از آن به مذاکره روی آوردند.بیش از ۵۰ تا ۶۰ سال مذاکرات به طول انجامید.آقای عرفات یک شاخه زیتون در دست داشت و به آغوش صهیونیست ها می رفت اما چیزی عایدشان نشد.

وی گفت: اما شما ببینید عده ی کمی در جنوب لبنان با الگو گرفتن از انقلاب اسلامی و قرار دادن گفتمان مقاومت در راهبرد اساسی خود ، توانستند دومین ارتش دنیا را در جنگ های مختلف مانند جنگ ۳۳ روزه و مقاومت غزه شکست دهند و کمرشان را بشکنند.این نشان می دهد که در مقابل زورگویان و مستکبران گفتمان مقاومت تنها راه چاره و رمز موفقیت است.

فرمانده بسیج آبادان تصریح کرد:  امروز نیز در حالی که کشور ما در حال دست و پنج نرم کردن با دشمنان است اگر گفتمان مقاومت به اقتصاد کشور غالب شود همان پیروزی نصیب مان می شود و اقتصادمقاومتی مد نظر حضرت آقا نیز پایه ی همین گفتمان  پی ریزی شده است.

سرهنگ عساکره همچنین گفت: اگر دولت بخواهد گفتمان مقاومت و پایداری را کنار بگذارد بداند که به جایی نخواهد رسید و حتی دشمن را جری تر کرده و نظام را دچار خدشه و خسارت خواهد کرد.من بعید می دانم دولت این کار را انجام دهد.البته گاهی خطایی رخ می دهد و بخاطر همین است که می گوییم باید به ولایت فقیه توجه کنیم تا دچار خطاهای اینچنینی نشویم.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب با تدبیر کامل در مورد مسایل تصمیم گیری و اظهارنظر می کنند اما ما گاهی ذوق زده می شویم و با انفعال برخورد می کنیم.البته چون آقا اعضای تیم مذاکره کننده را تایید فرمودند ما نیز آنها را تایید می کنیم هرچند حضرت آقا فرمودند به مذاکرات با غربی ها خوشبین نیستند.

این رزمنده دفاع مقدس یادآور شد: متاسفانه ذوق زدگی باعث شد در متن توافق چیزهایی نوشته شود که ضرر و زیان هایی در پی دارد.البته در دور بعدی این نگرانی کمتر شد چون دیدیم که دولت با ادبیات مقاومتی وارد صحنه شد و متوجه شد که اگر با اقتدار وارد نشوند طرف غربی ذره ای از حقوق مان را به ما نخواهند داد و اتفاقاً زیاده خواهی خواهند کرد و وارد بحث هایی از جمله حقوق بشر و توانمندی موشکی می شوند واین همان هشداری است که پیش تر حضرت آقا تیم مذاکره کننده را به آن آگاه کرده بود.

عساکره در پایان اظهار داشت: البته اکنون خوشحالیم که تیم مذاکره اعلام کرد که خطوط قرمزمان را مد نظر خواهند داشت و زیاده خواهی غربی ها را به هیچ وجه قبول نخواهیم کرد.ضمن اینکه ناگفته نماند ملت هرگونه کوتاهی را قبول نخواهد کرد و دیدیم در مذاکرات دور اول نیز که گفتمان وادبیات مقاومتی در میان مسئولان کمرنگ به نظر رسید واکنش نشان دادند و خواستار قاطعیت دولت در این زمینه شدند.