تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۲۰:۴۴:۴۵
کد مطلب : 28448

آزمایشگاه‌هایی متفاوت! +عکس

با شنیدن نام آزمایشگاه احتمالا دانشمندانی با روپوش‌های سفید و در حال آزمایش روی موش‌هایی سفید رنگ در ذهن شما تداعی می شود. اما نمونه‌های نیز وجود دارند که خارج از ساختمان‌هایی پیشرفته و حتی در بدترین شرایط آب و هوایی کره زمین مشغول به کار هستند.

با شنیدن نام آزمایشگاه احتمالا دانشمندانی با روپوش‌های سفید و در حال آزمایش روی موش‌هایی سفید رنگ در ذهن شما تداعی می شود. اما نمونه‌های نیز وجود دارند که خارج از ساختمان‌هایی پیشرفته و حتی در بدترین شرایط آب و هوایی کره زمین مشغول به کار هستند.
پنج آزمایشگاهی که در ادامه این مطلب معرفی می شوند در برخی از عجیب‌ترین مناطق کره زمین قرار گرفته و افراد حاضر در آنها به دنبال کسب اطلاعات بیشتر درباره جهان اطراف خود هستند. فعالیت‌های آنها اطلاعات ارزشمندی را برای پیش بینی‌های آب و هوایی، چگونگی تاثیر افزایش سن بر بدن انسان و تهیه نقشه اثر تغییرات آب و هوایی بر زمین و دریا و بسیاری موارد دیگر فراهم می کند.
آزمایشگاه یخچال‌های طبیعی نروژ
یک سایت آزمایشگاهی در شمال نروژ زیر ۲۰۰ متر یخ قرار گرفته است. فعالیت دانشمندان در این آزمایشگاه که زیر یخچال‌ طبیعی Svartisen قرار گرفته بر جابجایی‌های یخچال‌های طبیعی و چگونگی ذوب شدن این توده‌های عظیم یخ در آب و هوای گرم که به افزایش سطح آب دریاها منجر می شود، متمرکز شده است. همچنین، پژوهشگران چگونگی ارسال سیگنال‌های لرزه‌ای به واسطه حرکت یخچال‌های طبیعی را بررسی می کنند. در داخل این تاسیسات سه آزمایشگاه و چندین اتاق برای زندگی افراد حاضر شامل ۴ اتاق خواب، یک آشپزخانه و یک حمام قرار دارند. به طور معمول سه یا چهار نفر به مدت شش تا هفت روز بین ماه‌های نوامبر و آوریل در این آزمایشگاه حضور دارند.
رصدخانه کوه واشنگتن
رصدخانه کوه واشنگتن همواره با آب و هوایی بسیار سرد، مه غلیظ، برف‌های سنگین و بادهای پر سرعت مواجه بوده، اما پژوهشگران از سال ۱۹۳۲ تاکنون در این آزمایشگاه به فعالیت مشغول هستند. فراهم کردن اطلاعات آب و هوایی از ارتفاع یک هزار ۹۱۷ متری قله کوه در نیو همپشایر یکی از وظایف اصلی دانشمندان رصدخانه کوه واشنگتن است.
سرعت وزش باد در این ارتفاع به ۱۶۰ کیلومتر در ساعت نیز می رسد. در سال ۱۹۳۴، وزش دومین باد سریع جهان به سرعت ۳۷۲ کیلومتر در ساعت بر فراز قله این کوه ثبت شد. نخستین مرکز کار در بالای قله کوه واشنگتن در سال ۱۸۷۰ ساخته شد و تا سال ۱۸۹۲ فعال بود. دانشمندان بار دیگر در سال ۱۹۳۲ به این منطقه باز گشته و از آن زمان تاکنون به ارائه اطلاعات آب و هوایی با هدفی گسترده‌تر شامل پژوهش درباره سیستم‌هایی که آب و هوای زمین را تحت تاثیر قرار می دهند، پرداخته‌اند.
به رغم شرایط آب و هوایی خشن، رصدخانه کوه واشنگتن دارای یک موزه نیز بوده که در سال ۱۹۷۳ افتتاح شده است. با توجه به برگزاری تورهای روزانه و شبانه هر ساله بیش از ۱۰۰ هزار نفر از این آزمایشگاه کوهستانی بازدید می کنند.
منبع: زیست نیوز