تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۲۱:۰۱:۴۶
کد مطلب : 37921
به بهانه روز خبرنگار /

آستین ها را فقط برای تبریک بالا نزنیم !

عصر آبادان: تبریک به آنانی که به جای مدح قدرت، نقد قدرت را گفته اند و نوشته اند و تسلیت به خبرنگارانی، که به جای پرسش از قدرت؛ انگشت به ستایش قدرت بر کیبورد فشرده اند!

باز هم همچون سال های گذشته، روز خبرنگار فرا رسید تا محملی باشد برای برپایی نشست هایی با موضوع خبرنگار و تقدیر و تشکر از خبرنگاران، با اهدا تندیس و لوح سپاس به برخی از فعالان رسانه، همراه با چند ده هزار ریال و یا بعضا تومان؛ چاشنی لوح و سپاس. این به خودی خود نه تنها امر پسندیده‌ای ست، بلکه موجب نشاط خاطر خبرنگاران و فعالان عرصه‌ی رسانه نیز خواهد شد.

اما در این میان، این تبریک و میمنت، می تواند به لزوم تسلیتی را هم در خود به همراه داشته باشد که چندان بدان اهمیتی داده نشده و یا اصولا از ابتدا نادیده گرفته شده است! خُب شاید برای تان( یا شان) کمی غریب بنماید، چرا تسلیت آن هم در روز خبرنگار!

تسلیت به آنانی که در کار خبر و خبرنگاری، خبر جعل می کنند و در کار دوز‌ و دغلند تا نقل حقیقت و خبر! شاید اگر در امر داوری آثار خبرنگاران، همچون سینماگران، ” زرشکی ” وجود داشت تا در روز خبرنگار به برخی از فعالان این عرصه اهدا می شد، این روز برای خبرنگاران روز کامل تری می‌گردید!

می تواند چندان دور از ذهن  نباشد روزی در روز خبرنگار، که تبریک و تسلیت را یکجا به خبرنگاران گفت. تبریک به آنانی که به جای مدح قدرت، نقد قدرت را گفته اند و نوشته اند و تسلیت به خبرنگارانی، که به جای پرسش از قدرت؛ انگشت به ستایش قدرت بر کیبورد فشرده اند!

تسلیت به آنانی که با پول کاغذ خلق، کام و حلق و انبان، از ریال انباشته اند! تبریک به آنانی که به جز نوشتن برای خلق، کاغذی سفید به دروغ سیاه نکرده‌اند! تسلیت به آنانی که با تکیه بر سفید نمایی بی حد و حصر! شهردار و فرماندار و استاندار و بخشدار و وکیل المله و …را بی حتی یک سؤال، از فرش به عرش برده اند! و تبریک به آنانی که همه ی این ها را برای هزاران سؤال، از عرش به فرش کشانده اند!

تسلیت به خبرنگارانی که حتی زحمت این را به خود نداده اند تا در کار خبر، تحقیق و تفحصی کنند و تنها با اشاره ی یک کلیک، زحمت تحقیق و تفحص همکاران خود را کپی کرده اند! تبریک به خبرنگارانی که شرم آن دارند تا دستمایه‌ی فکر و اندیشه ی هم اندیشان خود را به نام خود سند بزنند!

برای برشماری عناوین این تبریک ها و تسلیت ها، گمان مبرید که پایانی باشد، اما در تقویم، تنها یک روز مجال آن را داریم تا اهدای شان کنیم. پس آستین ها را فقط برای تبریک بالا نزنیم!

 

آرش قلعه گلاب/فیدوس

  1. دینگومارو می‌گه:

    این بنده خدا نویسنده این بحر طویل خودش در سیاه نمایی چهره ی آبادان با طنز کریه اش که بازتابی از …است سنگ تموم گذاشته اما حالا شده دلسوز خبرنگاران و ناصح آنها!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!