تاریخ انتشار خبر: ۴ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۰:۰۲:۳۴
کد مطلب : 41275

آشنایی با خانواده بزرگ راکت‌های RPG-7 +عکس

عمده افراد آر پی جی ۷ را با راکت معروف ۸۵ میلی متری آن می شناسند که از گونه شدیدالانفجار ضد تانک است و در بسیاری از کشورها برای درگیر شدن با زره پوش ها، سنگرهای تقویت شده، تجمعات دشمن و حتی بر علیه بالگردها نیز به کار می رود.

به گزارش عصر آبادان، تعدادی از سلاح های موجود در دنیا نه فقط برای افراد نظامی و یا علاقمندان به این بخش بلکه برای تمام اقشار جامعه جهانی شناخته شده هستند. راکت انداز آر پی جی ۷ ساخت شوروی سابق را می توان بدون هیچ شک و شبهه ای از جمله تسلیحاتی دانست که در بسیاری از نقاط جهان و حتی در میان مردم غیر نظامی نیز شناخته شده است.

در ایران نیز در جریان سالهای ۸ سال دفاع مقدس و پس از آن نام و تصویر این سلاح ضد زره افسانه ای، به بخشی از خاطرات ملت ایران بدل شده است. کمتر تصویر و یا خاطره ای از دفاع مقدس را می توان پیدا کرد که اثری از این سلاح در آن نباشد.

عمده افراد آر پی جی ۷ را با راکت معروف ۸۵ میلی متری آن می شناسند که از گونه شدیدالانفجار ضد تانک است و در بسیاری از کشورها برای درگیر شدن با زره پوش ها، سنگرهای تقویت شده، تجمعات دشمن و حتی بر علیه بالگردها نیز به کار می رود. اما با پیشرفت علوم و افزایش زره تانک ها و زره پوشها و تقویت توان در برابر راکت آر پی جی ۷ این سلاح کم کم ارزش عملیاتی خود را با راکت کالیبر ۸۵ میلی متری از دست داد.

این راکت امروزه بیشتر بر علیه اهداف سبکی مثل جیپ های هامر آمریکایی یا افراد سنگر گرفته در در یک محل نه چندان تقویت شده مناسب است. اما برای پاسخ به این نیازهای جدید طیف گسترده ای از سرهای جنگی مخصوص راکت انداز آرپی جی و مدل های جدیدی از پرتابگرهای آن توسط کشورهای مختلف ساخته شده است که هر کدام از آنها برای امری خاص به کار می روند.

در ادامه این مطلب با برخی از این راکتها که توسط کشورهای مختلف از جمله ایران ساخته شده است آشنا خواهید شد.

راکت TBG-7

راکت مورد نظر توسط صنایع نظامی اتحاد شوروی سابق ساخته شده است و دارای ظاهری متفاوت نسبت به سایر راکتهای خانواده آر پی جی ۷ می باشد. تصور کنید که یک گروه از نیروهای پیاده خودی در حال پیشروی در یک شهر برای پاکسازی آن هستند و ناگهان از چند نقطه از درون یک خانه که توسط دشمن تسخیر شده به آنان شلیک می شود. با سر جنگی معمولی آر پی جی ۷ تنها می تواند یکی از چند گروه نیروهای دشمن را نابود کند.

آشنایی با راکت های کمتر شناخته شده RPG-7+عکس

راکت مورد نظر اما بر خلاف گونه های شدید الانفجار از گونه “ترموباریک” بوده و برای نابودی دشمن در فضاهای بسته به کار می رود. این سر جنگی پس از رسیدن به هدف خود علاوه بر ایجاد یک انفجار دو مرحله ای گرما و فشار زیادی را به وجود آورده و همچنین اکسیژن محیط اطراف خود را نیز جذب می کند و در می تواند باعث خفه شدن نیروهای دشمن شود.

وزن این راکت در حدود ۴.۵ کیلوگرم بوده و کالیبر آن در بخش سر جنگی ۱۰۵ میلی متر می باشد.

راکت PG-7R

همان گونه که در ابتدای متن اشاره شد یکی از وظایف اصلی راکت انداز آر پی جی ۷ نابود تانک های دشمن بود که با وجود پیشرفت در سامانه های دفاعی و زره تانکهای جدید این کار برای راکت های قدیمی آر پی جی ۷ ناممکن شد. راکت PG-7R در حقیقت راکت مورد استفاده در راکت انداز RPG-29 است که برای استفاده بر روی آر پی جی ۷ آماده شده است.

آشنایی با راکت های کمتر شناخته شده RPG-7+عکس
رزمندگان حماس مجهز به RPG-29 و RPG-7 مجهز به راکت PG-7R

این راکت ۴.۵ کیلوگرم وزن داشته و می تواند به زرهی به قطر ۶۵۰ میلی متر مجهز به واکنش دهنده های انفجاری نفوذ کند. این سرجنگی سابقه نفود به زره تانک چلنجر انگلیسی از جلو را نیز در کارنامه خود دارد.

RGP-7AP

راکت بعدی در لیست ما ساخت صنایع دفاعی کشور پاکستان این است. این راکت دارای مکانیزم منفجر شونده در هوا بوده و به طور خاص برای از بین بردن نیروی های پیاده دشمن و آسیب زدن به تاسیسات به کار می رود. این راکت ۴۰ میلی متری بردی در حدود ۱۵۰۰ متر داشته و شعاع مرگباری آن ۱۵ متر است.

آشنایی با راکت های کمتر شناخته شده RPG-7+عکس

وزن این راکت ۲.۸۵ کیلوگرم بوده و در درون آن علاوه بر مواد منفجره ۸۵۰ عدد گلوله فلزی کوچک را نیز حمل می کند که در هنگام انفجار در ارتفاع بالاتر از سطح زمین اثر بسیار مخربی بر روی نیروهای پیاده دشمن دارد.

راکت نافذ

راکت نافذ ساخت صنایع دفاعی ایران برای نفوذ بیشتر در زره‎ها طراحی و ساخته شده و به نظر می‎رسد این وزن بیشتر به سرجنگی کارآمدتر اختصاص یافته باشد.

در نتیجه در مقایسه با راکت فوق با وجود برد مؤثر ۲۰۰ متری که بیانگر ۳۳ درصد کاهش است و سرعت شلیک ۱۱۲ متر بر ثانیه (حدود ۶ درصد کمتر) و سرعت بیشینه ۲۷۰ متر بر ثانیه (۱۰ درصد کمتر) تا ۵۰۰ میلیمتر (حدود ۶۷ درصد بیشتر) در زره‎ها نفوذ می‎کند. این راکت ۹۶ سانتیمتری هم با بالک‎هایی مشابه نمونه‎های موجود در راکت فتح پایدار می‎شود.

آشنایی با راکت های کمتر شناخته شده RPG-7+عکس

نرخ شلیک این راکت ۴ تیر بر دقیقه، نوع سرجنگی آن HEAT تک مرحله‎ای و نوع فیوز مورد استفاده در آن از نوع الکترومکانیکی ضربه‎ای است. نافذ هم با راکت‎انداز RPG-7 شلیک می‎شود. یک نمونه با سرجنگی دو مرحله‎ای از راکت نافذ نیز توسعه یافته که برای انهدام زره‎های واکنشی مورد استفاده قرار می‎گیرد. وزن این راکت ۲.۷ کیلوگرم است.

راکت غدیر

این راکت که دارای سرجنگی دو مرحله‎ای است از جدیدترین تولیدات صنایع دفاعی کشور بوده که برای انهدام تانک‎های سنگین خصوصاً با زره پیشرفته واکنشی انفجاری و سایر انواع ادوات زرهی طراحی و ساخته شده است.

همچنین این راکت به دلیل قدرت نفوذ بالا، برای انهدام استحکامات بتنی و پناهگاه‎های حفاظت شده نیز بسیار مؤثر است. میزان نفوذ این راکت کالیبر ۱۰۵ میلیمتری در زره اصلی تانک پس از غلبه بر زره واکنشی اولیه معادل ۶۰۰ میلیمتر یا بیشتر است. فیوز آن از نوع الکترومکانیکی  بوده و با راکت‎انداز RPG-29 پرتاب می‎شود.

راکت ۱۱۰۰ میلیمتری و ۶.۷ کیلوگرمی غدیر دارای ۸ پره پایدار کننده است و عمده انرژی پیشران قبل از خروج از لوله به آن داده می‎شود، برخلاف برخی سلاح‎های دوش‎پرتاب که یک پیشران ضعیف اولیه راکت را از محل پرتاب دور کرده و سپس پیشران اصلی به کار می‎افتد.

برد مؤثر این سلاح قدرتمند به ۵۰۰ متر می‎رسد که هر چند کمتر از راکت ظفر است اما میزان نفوذ آن بسیار بیشتر و سرعت پرتاب اولیه آن نیز کمتر از صوت بوده و کاربرد آن را به صورت دوش‎پرتاب راحت‎تر نموده است.

آشنایی با راکت های کمتر شناخته شده RPG-7+عکس

این سلاح‎ها که قیمت هر گلوله آن بسیار پایین‎تر از موشک‎های ضدتانک است بخشی از بدنه دفاع ضد زره نیروهای مسلح را تشکیل داده و برای انهدام اهداف در مسافت‎های نزدیک و یا اهداف کم تحرک نیاز به موشک‎های چند هزار دلاری ضدتانک را بسیار کاهش می‎دهند.

به عنوان مثال قیمت هر گلوله RPG-29 به گفته منابع خارجی ۳۰۰ دلار و خود قبضه نیز ۵۰۰ دلار است در حالی که یک موشک ضد زره تاو قیمتی در حدود ۲۵۰۰۰ دلار دارد.

راکت OG-7V

آخرین راکت در لیست ما به نوعی متفاوت ترین عضو راکت های قابل پرتاب از RPG-7 می باشد. این راکت بسیار کوچک به صورت خاص برای مقابله با نیروهای پیاده نظام دشمن طراحی و ساخته شده است. این راکت با وزن ۲ کیلوگرم و کالیبر ۴۰ میلی متر به صورت خاص با قابل ترکش شوندگی برای مقابله با نیروهای پیاده طراحی شده است.

آشنایی با راکت های کمتر شناخته شده RPG-7+عکس

برد این راکت در حدود ۳۵۰ متر بوده و شعاع تخریب آن ۱۵۰ متر است. امروزه نیروهای ارتش عراق در مقابله با نیروهای تروریستی در حجم بالایی از این راکت استفاده می کنند.

منبع:مشرق