تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , دی, ۱۳۹۳ | ۲۲:۵۵:۳۲
کد مطلب : 65879
نقشه‌ای شوم برای شعله‌ور کردن جنگ طایفه‌ای؛

آغاز آموزش نیروهای عراقی توسط آمریکا

آمریکا این نقشه را رهبری کرده و درصدد ترسیم مرزهای اقلیم سنی در عراق است تا زمینه شعله‌ور شدن جنگ طایفه‌ای جدیدی را در این کشور فراهم کند.

به نقل از ابنا، ارتش آمریکا آموزش نیروهای عراقی را در دو پایگاه در عراق آغاز کرده‌ و تلاش دارد تا نیروهایی را آموزش دهد که در برابر حملات تهاجمی داعش ایستادگی و مقاومت کرده و این گروه تروریستی را که بخش‌های بزرگی از کشور را تصرف کرده، شکست دهد.
«استیو وارن» سخنگوی پنتاگون اعلام کرده حدود ۳۲۰ تفنگدار نیروی دریایی آمریکا شماری از اعضای گردان هفتم عراق را در پایگاه هوایی عین الاسد در استان الانبار، واقع در غرب عراق آموزش می‌دهند و این طرح از ۲۰ دسامبر ۲۰۱۴ آغاز شده است.

این مقام پنتاگون تاکید کرد، حدود ۱۷۰ نیروی دیگر ارتش آمریکا از رسته اول پیاده نظام ارتش دوره آموزشی شش هفته‌ای را برای گردان‌های نیروهای امنیتی عراق آغاز کرده‌اند. این برنامه آموزشی از ۲۷ دسامبر ۲۰۱۴ در پایگاه تاجی شروع شده است.

«باراک اوباما» رئیس ‌جمهوری آمریکا در هفتم نوامبر برنامه دو برابر کردن تعداد نیروهای آمریکایی را در عراق اعلام کرد و می‌خواهد آن‌ها را به بیش از ۳۰۰۰ تن برساند و علاوه بر این، ۱۵۰۰ پرسنل نظامی دیگر ۹ تیپ ارتش عراق و سه تیپ از نیروهای پیشمرگ کرد را آموزش می‌دهند.

این تصمیم پس از ارزیابی‌ تیم‌های مستقر ارتش آمریکا در عراق و برآورد شرایط اتخاذ شد. تا چهارم ژانویه حدود ۸۰۰ تن از نیرو‌ها از پرسنل و تاسیسات آمریکا محافظت می‌کردند و باقی مانده ۱۳۴۰ نیرو به نیروهای عراقی برای مقابله با داعش مشاوره می‌دهند.

افزایش روند اعزام مشاوران و کار‌شناسان نظامی آمریکا به عراق بیانگر آغاز جنگ نرم و بی‌سروصدای واشنگتن در این کشور است، بدون اینکه حساسیت مذهبی و ملی عراقی‌ها را تحریک کند.

در واقع واشنگتن، عراق را منطقه حفاظت شده خود می‌داند و مسئولان نظامی و غیرنظامی آن در پنج پایگاه نظامی مستقر شده و مسئولان آمریکایی در فواصل زمانی مختلف نیز به‌طور غیرمنتظره عازم عراق شده و بین بغداد و اربیل به‌راحتی رفت و آمد می‌کنند و به‌طور جداگانه با مسئولان دولت عراق و سران عشایر ملاقات دارند.

در همین ارتباط تعدادی از سران عشایر و فرماندهان گروه‌های تروریستی چندی پیش عازم واشنگتن شده در خصوص تشکیل و تسلیح ارتش سنی ۱۰۰هزارنفری از آمریکا تضمین‌هایی را دریافت کردند، بدون اینکه به موضع دولت عراق در این زمینه توجهی داشته باشند.

بر اساس این گزارش، سران عشایر همچنین در واشنگتن در مورد تشکیل اقلیم سنی ضمانت گرفته و آمریکا از آنان خواست تا پایان آموزش نخستین گروه نیروهای عراقی که در پایگاه الحبانیه و به‌دست مشاوران آمریکایی در جریان است، صبر کنند.

این در حالی است که هزاران نیروی داوطلب موسوم به ارتش عشایر تحت نظارت آمریکا در عراق آموزش می‌بینند و قرار است هر ۶ هفته، آموزش پنج‌هزار نفر از آنان پایان یابد و گفته می‌شود هدف از آموزش این افراد بازپس‌گیری مناطق تحت اشغال داعش است.

در واقع هدف آمریکا از حضور مستقیم و روزافزون در عراق آموزش و بهسازی ارتش عراق و یا آماده کردن آنان برای مقابله با حملات داعش نیست بلکه همان‌طور که به نظر می‌رسد هدف اصلی تشکیل نیروی سنی‌مذهب به‌جای داعش و با مشارکت شبه‌نظامیان سنی عراق و بازماندگان رژیم صدام است.

آمریکا این نقشه را رهبری کرده و درصدد ترسیم مرزهای اقلیم سنی در عراق است تا زمینه شعله‌ور شدن جنگ طایفه‌ای جدیدی را در این کشور فراهم کند.

انتهای پیام/ن