تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۲۲:۴۲:۲۹
کد مطلب : 78328
رئیس واحد مخازن کروی پالایشگاه آبادان خبر داد

آغاز بهره‌برداری آزمایشی از جایگاه بارگیری و تخلیه محصولات سبک پالایشگاه آبادان

رئیس واحد مخازن کروی پالایشگاه آبادان گفت: بهره‌برداری آزمایشی از جایگاه بارگیری و تخلیه محصولات سبک این پالایشگاه آغاز شد.

 

 

طوس رضایی اظهار داشت: جایگاه بارگیری و تخلیه محصولات سبک پالایشگاه آبادان در محدوده مخازن کروی پالایشگاه آبادان قرار دارد.

وی ادامه داد: در زمان حاضر فعالیت آزمایشی جایگاه به منظور آمادگی برای بهره‌برداری نهایی آغاز شده است.

این مسئول تصریح کرد: جایگاه مذکور به منظور بارگیری محصولات سبک پالایشگاهی (تولیدات مربوط به فاز ۳) و تخلیه مواد دریافتی، با مشارکت پالایشگاه آبادان و برخی طرف‌های ذی‌نفع احداث شده است.

رضایی یادآور شد: طراحی این جایگاه به گونه‌ای است که با ۱۰ بازوی بارگیری و قابلیت فعالیت شبانه‌روزی در سه شفیت کاری، بدون وقفه سرویس‌دهی می‌کند.

رئیس واحد مخازن کروی پالایشگاه آبادان با تاکید بر استاندارد و ایمن انجام شدن کار بارگیری محصولات در این جایگاه گفت: احتمال هرگونه آلودگی ناشی از نشتی و همچنین آتش‌سوزی، با مواردی که پیش‌بینی شده، به پائین‌ترین حد ممکن می‌رسد.

وی یادآور شد: در زمان حاضر امکان بارگیری فرآورده‌های سبک پالایشگاهی همچون بوتان بوتن (B.B)، پروپیلن، پروپان و پنتان و همچنین تخلیه رافینت ۲ وجود دارد.

این مسئول با اشاره به اینکه ظرفیت کل جایگاه ۴ هزار و ۲۵۰ تن در روز یعنی معادل ۳۸۴ تانکر حمل فرآورده‌های سبک پالایشگاهی است، اضافه کرد: ظرفیت اسمی جایگاه برای فرآورده‌های پروپیلن و پروپان، ۷۰۰ تن و برای سه محصول دیگر ۹۵۰ تن در روز است.

رضایی تصریح کرد: هم اینک به طور روزانه فرآورده‌های بوتان بوتن به میزان ۵۷۰ تن، پروپیلن به مقدار ۲۴۶ تن، پروپان به میزان ۴۰۰ تن و پنتان به طور میانگین ۳۰۰ تن طبق ظرفیت‌های طراحی در واحدهای پالایشگاه آبادان قابلیت تولید دارند.

وی با بیان اینکه میزان دریافت محصول رافینت ۲، متغیر تعریف‌ شده، یادآور شد: میزان محصول رافینت ۲ بر اساس نیاز پالایشگاه و عرضه‌کنندگان این محصول تنظیم می‌شود.

رئیس واحد مخازن کروی پالایشگاه آبادان با بیان اینکه محصولات سبک پالایشگاه آبادان از ارزش فراوانی برخوردارند، گفت: با راه‌اندازی این جایگاه می‌توان بارگیری و عرضه بخش فراوانی از این محصولات را در روزهای آینده شاهد باشیم.

وی با بیان اینکه پیشتر امکان بهره‌گیری از این فرآورده‌های ارزشمند به شکل گسترده وجود نداشت، ادامه داد: کاهش حجم چشمگیر گازهای ارسالی به مشعل‌های پالایشگاه از دیگر دستاورد مهم بهره‌برداری از این پایانه به شمار می‌رود.

این مسئول گفت: با آغاز فعالیت این جایگاه و تسهیل در بارگیری محصولات، مشکل توقف تانکرهای روبه‌روی ورودی‌های پالایشگاه آبادان و معابر اطراف آن تا حدود زیادی برطرف می‌شود ضمن آنکه از لحاظ زیست محیطی نیز به بهبود فضای شهری کمک خواهد کرد.

منبع: فارس