تاریخ انتشار خبر: ۴ , مرداد, ۱۳۹۵ | ۲۰:۵۹:۳۹
کد مطلب : 121054
مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان خبر داد:

آغاز ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان

مدیر عامل شرکت پالایش نفت آبادان از آغاز ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان خبر داد

مدیر عامل شرکت پالایش نفت آبادان از آغاز ساخت فاز دوم پالایشگاه آبادان خبر داد.

حبیب‌اله ابوالحسینی ظهر امروز در نشست شورای اداری این شهرستان ضمن قدردانی از پرسنل پالایشگاه آبادان در این گرمای شدید و شرایط بد آب و هوایی توانسته مسؤولیت‌های را که بر عهده دارد را به خوبی به انجام برسانند اظهار کرد: در سال گذشته ۲۳ درصد فرآورده‌های نفتی مورد نیاز کشور را تامین کردیم که در این بین، پالایشگاه اصفهان با ۲۰ درصد، بندرعباس ۱۹، اصفهان ۱۵، تهران ۱۳ و تبریز با ۶ درصد تولید در مکان‌های بعدی قرار دارند، که این موضوع نشان دهنده ارزش پالایشگاه آبادان در تامین و توزیع فرآورده‌های نفتی در داخل کشور است.

وی افزود: سال گذشته روزانه ۳۵۰ هزار بشکه نفت خام در روز در این پالایشگاه تصفیه شد که این میزان در سال جدید به ۳۶۴ هزار بشکه در روز رسیده که شاهد رشد ۴ درصدی آن بوده‌ایم.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان تصریح کرد: ظرفیت بالقوه پالایشگاه آبادان ۴۵۰ هزار بشکه در روز است که بسته به نیاز کشور در سال گذشته تولید خود را به ۴۳۵ هزار بشکه در روز نیز رساند، اما با توجه به نیاز تولید خود را کاهش داده‌ایم.

ابوالحسینی ادامه داد: پالایشگاه آبادان حدود ۷ هزار ۷۲۰ نفر پرسنل دارد که مجموعا ۳ هزار و ۸۱۰ نفر نیروی پیمانکار هستند.

وی در تشریح ظرفیت تولید این کارخانه عظیم عنوان کرد: سال گذشته به طور متوسط روزانه دو میلیون ۷۳۰ هزار لیتر گاز مایع معادل دوهزار کپسول ۱۱ کیلویی تولید شده، ۱۱ میلیون لیتر بنزین موتور که این میزان سه درصد بیش از شاخص مورد نیاز بوده است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان یادآور شد: دو میلیون ۳۰۰ هزار لیتر نفت سفید، ۱۳ میلیون ۴۰۰ هزار لیتر نفت گاز در این پالایشگاه تولید شده است.

ابوالحسینی با اشاره به انجام اقداماتی در جهت حفظ محیط‌زیست اشاره کرد: از هفته نخست تیرماه سال‌جاری بنزین یورو ۴ را در سطح شهر آبادان توزیع کرده‌ایم که امیدوارم با ایجاد ساختارهای مناسب این موضوع را گسترش داده و شهرهای دیگر استان خوزستان را از این حیث تامین کنیم.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه پالایشگاه آبادان در مرکز شهر قرار دارد، در خصوص حفظ محیط‌زیست پروژه‌های بسیاری را در دستور کار داریم که در سال گذشته سه پروژه ما به ثمر نشست که در این بین می‌توان به پروژه‌ عدم استفاده پالایشگاه از آب رودخانه اشاره کرد، این پروژه بالغ بر ۳۴ میلیارد تومان هزینه در بر داشت که توسط کارشناسان و متخصصان داخلی صورت گرفت.

ابوالحسینی گفت: واحد تولید گوگرد نیز با هزینه‌ای بالغ بر ۲۷ میلیون یورو معادل ۱۱ میلیارد تومان به انجام رسید و در سرویس قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: واحد دیگری که در جهت حفظ محیط‌زیست در دست اقدام است واحد بازیافت گازهای فلر است که با افتتاح این پروژه سه مشعل پالایشگاه آبادان برای همیشه خاموش خواهد شد و از چرخه تولید آلایندگی خارج خواهند شد، این پروژه بالغ بر ۴۶ میلیارد ریال هزینه در بر داشته است.

مدیرعامل شرکت پالایش نفت آبادان در پایان گفت: در خصوص فاز دو پالایشگاه نیز برای فاز اول آن یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون یورو بودجه تعیین شده و کارهای مقدماتی آن به انجام رسیده است که تا چند ماه آینده برای ساخت آن آغاز به کار خواهد شد.

مرجع / فـارس