تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۶:۵۲
کد مطلب : 54577
معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی آبادان خبر داد:

آغاز واکسیناسیون پنتاوالان در جنوب خوزستان

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آبادان از آغاز واکسیناسیون پنتاوالان در جنوب خوزستان خبر داد.

تزریق نخستین واکسن پنتاوالان در آبادان به‌صورت نمادین در مرکز بهداشتی درمانی الغدیر این شهرستان انجام شد.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آبادان پیش از ظهر امروز در حاشیه مراسم نمادین تزریق نخستین واکسن پنتاوالان در آبادان اظهار کرد: این واکسن امروز به صورت نمادین به نوزادی دو ماهه در مرکز بهداشتی درمانی الغدیر آبادان تزریق شد.

شهرام ترحمی اضافه کرد: با تزریق این واکسن جدید مجموعه‌ای از پنج واکسن مختلف در یک تزریق صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به محاسن تزریق واکسن پنتاوالان اضافه کرد: از محاسن این واکسن جدید می‌توان به تعداد دفعات کمتر تزریق اشاره کرد، ضمن اینکه در شرایط جدید، احتمال عفونت و عوارض نیز بسیار کمتر می‌شود.

ترحمی ادامه داد: نکته مهم در تزریق واکسن پنتاوالان این است که این واکسن در نظام ایمن‌سازی کشور برای مقابله با باکتری هموفیلوس آنفلوآنزا نیز کارکرد دارد، باکتری که با ویروس آنفولانزای عام متفاوت بوده و ممکن است عفونت‌هایی را در کودکان زیر پنج سال ایجاد کند.

معاون بهداشت دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آبادان از زمان رسمی آغاز واکسیناسیون پنتاوالان در جنوب خوزستان گفت و خاطرنشان کرد: واکسن یاد شده از روز شنبه هفته آینده در تمام مراکز بهداشتی درمانی، خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های بهداشتی تحت پوشش دانشکده علوم پزشکی آبادان که تا پیش از این کار واکسیناسیون را انجام می‌دادند، تزریق می‌شود.

وی ادامه داد: واکسن پنتاوالان به صورت رایگان در سه نوبت در دو ماهگی، چهار ماهگی و شش ماهگی به کودکان تزریق می‌شود.

مرجع / فـارس