تاریخ انتشار خبر: ۳ , تیر, ۱۳۹۵ | ۱۵:۰۰:۱۷
کد مطلب : 115686
مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه آبادان خبر داد:

آغاز کار توزیع بنزین یورو ۴ در شهرهای جنوب غرب خوزستان

به زودی کار توزیع بنزین یورو ۴ در جایگاههای عرضه سوخت در شهرهای جنوب غرب خوزستان آغاز می شود

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی آبادان گفت: به زودی کار توزیع بنزین یورو ۴ در جایگاههای عرضه سوخت در شهرهای جنوب غرب خوزستان آغاز می شود.

علی حکمت افزود: با توجه به تولید بنزین یورو ۴ در پالایشگاه آبادان و انجام هماهنگی های لازم، به زودی بنزین یورو ۴ جایگزین بنزین معمولی می شود.

وی اظهار کرد: در فاز نخست این جایگزینی و عرضه سوخت بنزین یورو ۴، شهرستانهای آبادان، خرمشهر و شادگان تحت پوشش قرار می گیرند و در فاز بعدی بنزین یورو ۴ در سایر شهرهای تحت پوشش این منطقه (هندیجان و ماهشهر) نیز عرضه می شود.

پس از آنکه تمامی شرکتهای تولید کننده خودرو برابر با مصوبه دولت در  سال ۱۳۹۱ موظف به ساخت و تولید خودرو های خود با استاندارد یورو ۴ شدند، شرکت پالایش وپخش ایران نیز در همین راستا تصمیم به اجرای فازهای جدید در پالایشگاه های ۸گانه کشور گرفت و با ساخت واحد های جدید با بالا بردن اکتان بنزین بدون نیاز به افزودنی و همچنین حذف گوگرد مواد پایه سازنده بنزین اقدام به تولید بنزین یورو ۴ کرد.

بنزین یورو ۴ با استفاده از راکتورهای جدید از بنزین معمولی ترکیبات گوگردی را حذف کرده و با شاخه دار کردن (ایزومری کردن) برشهای کم اکتان بنزینی، بنزینی با مواد آلوده کننده کمتر تولید می کند که در کاهش آلودگی هوا و محیط زیست بسیار موثر است. بر اساس استاندارد یور ۴، عدد اکتان بنزنین بایستی بین ۹۱ تا ۹۵ باشد (عدد اکتان نشاندهنده آرام سوزی و خشک سوزی سوخت مصرفی است)، مشخصه ای که در اعمال استاندارد برای سوخت مصرفی در خودروها مورد توجه است مقدار بنزن موجود در سوخت است ، بنزن ماده ایست سرطان زا و بسیار خطرناک که بر اساس استاندارد یورو ۴ میزان بنزن مجاز در سوخت بنزین حداکثر به یک درصد می رسد.

مرجع / مـهـر