تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۰۹:۴۳:۰۹
کد مطلب : 76916

آقایان استانداری! رسانه ها کاتب و میرزا بنویس شما نیستند

در ادامه برخوردهای نامناسب از سوی استانداری خوزستان با اصحاب رسانه، یکشنبه گذشته از حضور خبرنگاران در جلسه استانی مبارزه با گرد و غبار علیرغم اعلام قبلی ممانعت به عمل آمد. روابط عمومی استانداری که یک بار نیز ساعت جلسه را تغییر داده بود طی پیامکی اعلام کرد به علت «تخصصی بودن»، این جلسه بدون حضور خبرنگاران برگزار می شود.

آقایان استانداری! رسانه ها کاتب و میرزا بنویس شما نیستند
به گزارش عصر آبادان ،خوز نیوز نوشت:در این خصوص چند نکته قابل ذکر است:
۱ – شاید استانداری خوزستان با کمی تامل می توانست بهانه بهتری برای ممانعت از حضور خبرنگاران در این جلسه بیابد، چرا که جلساتی به مراتب تخصصی تر از این جلسه در استانداری خوزستان برگزار می شود که در زندگی روزمره مردم هم تاثیر چندانی ندارد ولی از خبرنگاران جهت پوشش خبری درخواست می شود.
از سوی دیگر اشاره به تخصصی بودن جلسه  این برداشت می شود خبرنگاران غیر متخصص هستند. این در حالی است که معمولا در جلسات از سوی رسانه ها خبرنگار مربوط به موضوع جهت پوشش رویداد اعزام می شوند که بعضا تخصص های آکادمیک در این زمینه نیز دارند و حتی در غیر اینصورت سالیان متمادی حضور در جلسات و مجامع آنها را حتی از برخی مسئولان مربوطه آگاه تر کرده است. در همین زمینه کاش استانداری خوزستان افراد حاضر در جلسه و میزان تخصص آنها را در زمینه گرد و غبار اعلام نمایند تا افکار عمومی خوزستان از میزان تخصص و دانش آنها آگاه شوند.
همچنین از متن خبر قرار گرفته روی خروجی استانداری خوزستان برمی آید که تنها  مصوبات اخیر هیات دولت درخصوص مقابله با ریزگردها درخوزستان مورد بررسی قرار گرفته  و خبری از مسائل تخصصی که خبرنگاران و شهروندان از فهم و درک آن عاجز باشند مطرح نشده است.
از سوی دیگر گرد و غبار به یک چالش حیاتی برای مردم خوزستان تبدیل شده است و حق آنهاست که بدانند چه اقدامی قرار است از سوی مسئولین برای حل این معضل انجام شود البته اگر نامحرم نباشند.
آقایان استانداری! رسانه ها کاتب و میرزا بنویس شما نیستند
تصویری از جلسه «تخصصی» مبارزه با گرد و غبار که با محدودیت حضور خبرنگاران به «علت تخصصی بودن» برگزار شد.
۲- امیدواریم بی برنامگی در حوزه اطلاع رسانی به عنوان یک جزء در کل مدیریت استانداری وجود نداشته باشد چرا که به مراتب اتفاق افتاده است که برنامه ای بدون اطلاع رسانی به خبرنگاران  لغو شده است و خبرنگاران پس از حضور در محل از آن مطلع شده اند و یا جلساتی با حضور خبرنگاران اعلام شده است اما از حضور خبرنگاران در محل جلسات ممانعت بعمل آمده است و یا به عنوان مثال نشست خبری پیشین استاندار در خصوص ریزگردها (که اتفاقا مصادف با تجمع غیرقانونی شهروندان – به قول استاندار- مقابل درب استانداری بود) به علت تمام شدن شارژ سامانه پیامکی کمتر از  یک ساعت قبل از جلسه به اطلاع این رسانه رسید. نمونه دیگر نحوه اطلاع رسانی دومین نشست دولت پاسخگو و اصحاب رسانه بود که تصاویر زیر از شرح بیشتر ماجرا ما را بی نیاز می کند.
آقایان استانداری! رسانه ها کاتب و میرزا بنویس شما نیستند
۳- نادیده گرفتن جایگاه خبرنگاران در حالی اتفاق می افتد که اگر حجم فعالیت های مستقلانه صورت گرفته اطلاع  رسانی ازسوی رسانه ها را در بحران اخیر ریزگردها را چندین برابر مجموعه مدیریت استان قلمداد کرد شاید گزاف نباشد. (نمونه)  سردرگمی شهروندان را به عنوان یک رسانه که در برابر حجم بسیار زیاد پرسش های شهروندان در خصوص وضعیت آب وهوا و علی الخصوص تعطیلی ادارات و مدارس قرار گرفته می شد به راحتی درک کرد؛ پرسش هایی که مردم از مجاری رسمی و قانونی پاسخی را برای آن به دست نیاورده اند که البته متاسفانه بسیاری از پرسش های شهروندان از خوزنیوز به علت تلفن های بی پاسخ به مسئولین ، جوابی در پی نداشت.
۴-   استاندار خوزستان همچنین در این نشست ممنوع الورود برای نمایندگان افکار عمومی، از مدیران دستگاههای اجرایی خواست درخصوص گرد وغبار مستقلا مصاحبه رسانه ای انجام ندهند. دراین زمینه کمیته اطلاع رسانی راسا مبادرت خواهد ورزید.
تجربه بحران پیشین گرد و غبار اما نشان می دهد که مدیرانی که وظیفه آنها اطلاع رسانی در این زمینه بود قابل دسترس نیستند و این دستور استاندار به مدیران استان نیز باعث خواهد شد معدود مدیران پاسخگو نیز اجازه این کار را نداشته باشند.
۵- نگاه ابزاری به رسانه گرچه مساله تازه ای نیست اما انتظار می رفت در دولتی که خود را دولت تدبیر و امید می خواند جزاین را شاهد باشیم که گویا این تصور خیالی خام حداقل در استان خوزستان بیش نبوده است.
  منبع: خوز نیوز