تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , شهریور, ۱۳۹۴ | ۰۴:۳۷:۰۲
کد مطلب : 100672
یادداشت/جواد نوروزی:

آقای استاندار ؛ انرژی و اعصاب خود را برای رفع فقر و بیکاری استان خرج کنید/به مردم بگویید خائنین به خوزستان چه کسانی هستند

عصر آبادان: از مقتدایی استاندار خوزستان می خواهیم که آن دسته از افرادی که به مردم خوزستان خیانت کرده اند را معرفی کند.

به گزارش عصر آبادان ، عبدالحسین مقتدایی استاندار خوزستان در خرمشهر بر علیه رسانه هایی که اخیراً از غیر قانونی بودن مجوز تردد خودروهای پلاک اروند در شعاعی خارج از منطقه آزاد انتقاد کرده بودند،اظهارات شدیدالحنی مطرح کرد.

هرچند اخبار و گزارش هایی که مقتدایی از آنها عصبانی است با استناد به قوانین منطقه آزاد و اظهارات مقام های مسئول تهیه شده بود و بر اساس همین مستندات ، به نتیجه گیری و ارائه نظر پرداختند اما استاندار خوزستان در مواجهه با این نقد اقتصادی-اجتماعی ، شفاهاً  آن هم با چاشنی تهدید پاسخ داد و خبر مذکور را تکذیب کرد.

البته سخنان استاندار خوزستان در خرمشهر به همین جا ختم نشد و مطالب مختلف دیگری مطرح کرد که در این مجال از بررسی شان صرف نظر می کنیم و شاید در آینده به آنها بپردازیم (البته اگر ضرورتی احساس شود).

 

۱۳۹۴۰۶۰۳۰۹۵۶۱۴۸۳۷۵۹۵۵۲۸۳

در این فرصت قصد داریم به بیان چند نکته پیرامون سخنان تند و صریح استاندار خوزستان بپردازیم که شاید خواندنش برای مخاطبان فهیم و جناب مقتدایی خالی از لطف نباشد:

  • – استاندار ، نماینده عالی دولت و به بیان دیگر مظهر و نماد بارز مشی یک دولت در استان است و نیازی به اشاره نیست که دولت کنونی حاکم با شعار اعتدال و با حمایت جریان سیاسی اصلاح طلب ، مبدع شعار زنده باد مخالف من ، بر سر کار آمده است و مقتدایی چه بخواهد و چه نخواهد، چه خوشش بیاید یا نیاید ،عملکردش، معرف رویکرد و رفتار یک دولت اصلاح طلب در خوزستان است. حال این پرسش مطرح است که آیا ادبیات به کار برده شده توسط استاندار خوزستان و تکیه بر کلام تهدید ، منطبق بر سیاست ها و خطی مشی دولت است یا اینکه جناب مقتدایی در معرفی اخلاق و منش دولتمردان به مردم و نخبگان استان ، دچار یک خطای محرز شده است؟

 

  • – استفاده از خودروهای لوکس و ایمن و ایجاد امکانات رفاهی مطلوب برای اقشار مختلف مردم نه تنها مذموم نیست بلکه آرزوی همه دلسوزان نظام این است که مردم عزیز و انقلابی ایران بخصوص اهالی خوزستان، پس از تحمل سختی ها و فشارهای مختلف ناشی از جنگ تحمیلی و دوران تحریم های ظالمانه ، به سطح قابل قبولی از زندگی فردی و اجتماعی برسند و معتقدیم اگر کسی منکر این موضوع است باید در نیت او شک کرد. اما آقای مقتدایی آمار بدهد و شفاف اعلام کند که از میان اقشار مختلف مردم خوزستان چند نفر قدرت خرید خودروهای لوکس خارجی را دارند؟ صادقانه به مردم بگوید چند درصد از شهروندان خوزستانی هم اینک دغدغه تردد خودروهای پلاک اروند را دارند؟ پاسخ روشن است. درصد ناچیز است و شخص استاندار به این مهم واقف اند. حال پرسش دیگری مطرح است که از میان دغدغه های بی شمار مردم خوزستان مانند معضل بیکاری ،میزان فقر ، آمار نگران کننده طلاق، گرایش به مواد مخدر ، مشکلات طاقت فرسای زیست محیطی ، تلفات و سوانح جاده ای و … که تقریباً تمامی مردم استان با آنها دست و پنجه نرم می کنند ،دغدغه مجوز تردد خودروهای پلاک اروند (صرف نظر از صحت و سقم خبر) در درجه چندم اعتبار و ارزش قرار دارد که به این اندازه در درون آقای استاندار ایجاد نگرانی و عصبانیت می کند تا مجبور شوند برای رسانه ها – رکن چهارم دموکراسی-  خط و نشان بکشند؟ بهتر نیست آرامش خود را برای رفع گرفتاری های عمده مردم خوزستان حفظ کنند تا با تمرکز بهتر به بازکردن گره های کور این کلاف های سر در گم همت گمارند؟

 

 

  • – استانداری خوزستان از همراهی تعداد قابل توجهی رسانه های همسو و همچنین یک تارنمای اطلاع رسانی ویژه ، برخوردار است. بیان انتقادات گوناگون از رسانه های مختلف ، امری اجتناب ناپذیر و بدیهی است. به همین منظور در این حوزه وظایفی برای روابط عمومی ها پیش بینی شده است که طی آن با رصد مقالات و یادداشت ها و اخبار مختلف محلی و ملی ، ضمن مشورت با مقام های مسئول مرتبط ، پاسخ های لازم و روشنگرانه را تهیه کنند و در معرض مقایسه مخاطبان قرار دهند.به عنوان مثال وقتی وزیر صنعت از تخلف مجوز اشاره شده حرف می زند و رئیس سازمان بازرسی کل کشور نیز بطور مشخص به این مهم اشاره می کند و از غیر قانونی بودن مجوز سخن می گوید و نص صریح قانون مناطق آزاد نیز ، مجوزی برای تردد خودروهای پلاک اروند در شعاعی خارج از مناطق آزاد در نظر نگرفته است ، بهترین راه پاسخگویی ، استفاده از از مجرای مطبوعات و رسانه برای ارائه مستندات بر پایه گفتار و نوشتار منطقی و قانونی برای دور شدن از اتهام ادبیات دیکتاتور مآبانه است.

 

 

  • – بنا به گفته استاندار خوزستان افرادی در حال خیانت به مردم خوزستان هستند و یا در گذشته مرتکب چنین فعلی شده اند.همچنین اظهار داشت که افرادی نیز در صدد باج خواهی از وی هستند. باید به استاندار اعلام کنیم که انصافاً از این که عده ای به ما خوزستانی ها خیانت کرده اند و یا در حال خیانت هستند ، نگرانیم و از آقای مقتدایی گله داریم.گله داریم به این علت که اولاً به عنوان نماینده عالی دولت ، چطور برخی فرصت خیانت به مردم این استان را پیدا کرده اند؟ دوم اینکه حالا که گفته این افراد و خیانت های شان را می شناسدو می داند ، چرا به مردم خوزستان  معرفی نمی کند؟ اضافه بر این گفته بود که اعلام خیانت های صورت گرفته ، برگ برنده اوست که آن را در زمان مناسب انجام خواهد داد. پرسش ما این است که چرا برگ بنده مقتدایی؟ آیا مخاطب به محض مرور این جمله ، ناخودآگاه ، شائبه وجود یک دعوای سیاسی در درونش تقویت نمی شود؟ بعد از این شبهه ، آیا محتمل نیست سوالات ناصواب با آدرس های غلط در جامعه شکل گیرد مثل اینکه دعوا بر سر چه؟ با چه انگیزه هایی؟ برگی که این فرد را برنده می کند و آن طرف (به قول استاندار) “خائنین” را بازنده می کند حاوی چه مطالبی است؟ و اینکه ما مردم کجای قصه ی این دعواییم ؟ و دهها سوال دیگر که بعید نیست متبادر به اذهان عموم  شود.  آیا ممکن است مسئول استراتژیک و با اهمییتی مانند استاندار به کاربرد و معانی لفظی و معنوی جملاتی که بیان می کند ، نیاندیشد؟

 

ادامه دارد…

========================

پی نوشت:

پیشنهاد می شود قضاوت درباره موضع عصر آبادان در این خصوص را به سطرهای پایانی که متعاقباً منتشر خواهد شد، موکول نمایید.هرچند برداشت آزاد است.