تاریخ انتشار خبر: ۱ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۸:۴۹:۰۲
کد مطلب : 36428
موضوع ماه عسل: قصاص

آقای علیخانی! جداً برایتان متاسفم

هر چند احسان علیخانی مجری برنامه سعی داشت به گونه ای جلوه دهد که قصاص “حق” شماست، اما وی مسیر و سئوالات برنامه را به گونه ای پیش می برد که قضاوت مخاطب، محکومیت حرکت پدر مقتول، مبنی بر اصرار وی بر قصاص بود.مسئله ای که برنامه را به یک برنامه “ضد قصاص” تبدیل کرد!

به گزارش عصر آبادان ؛ به نقل از فرهنگ نیوز ، “قصاص” از موضوعاتی است که در طی سالهای گذشته ، سینمای ایران علاقه زیادی به ساخت فیلم درباره آن داشته، که متاسفانه عدم حضور کارشناس دینی در کنار سازندگان این دسته از فیلمها، اثر را تبدیل به یک فیلم “ضد قصاص” کرده است! حالا به دنبال سینما، تلویزیون هم به ماجرا ورود پیدا کرده و در برنامه “ماه عسل” و البته در مقابل چشم میلیونها بیننده، پدر مقتولی توسط مجری برنامه محاکمه شد که چرا قصد قصاص قاتل فرزندش را دارد!

دانلود ویدئو

پارس-در پی اظهارات ناقض مجری ماه عسل و محتوای  این برنامه در مورد قصاص، فعالین شبکه های اجتماعی نسبت به این موضوع واکنش نشان دادند که برخی از آنها در ذیل می آید:

علی رجبی فعال رسانه ای:

وقتی تریبون دانشگاه بزرگ صداوسیما” را می‌دهیم به جوانی که به اندازه طلبه شش ماه حوزه درس‌خوانده هم، اطلاعات دینی ندارد و بعد او را ول می‌کنیم به امان خدا تا خود را در جایگاه یک *مصلح اجتماعی ظاهر شود، بعید نیست حکم خدا هم فدای برپبیننده‌تر شدن ماه عسل شود…

اقای علیخانی… ایا خودت قاتلی که ۱۷ روز به دنبال مقتول گشته تا او را پیدا کند و بعد با قمه جمجه‌اش را سوراخ کرده و با کمک دوستان قمه به دست‌اش مانع بردن مقتول به بیمارستان و رسیدن آمبولانس به صحنه جرم شده را می‌بخشیدی؟

حتی اگر از نحوه بد برخورد علیخانی با پدری که خواستار قصاص قاتل فرزند خود بود بگذریم؛ زیر سوال رفتن حکم قصاص از سوی احسان علیخانی در برنامه دیشب با جملاتی شبیه اینکه: “حالا مگه اینایی که به خاطر «آدم‌کشی با چاقو» قصاص شدند چه تاثیری روی بقیه چاقوکش‌ها داشت ” اتفاقی نیست که به سادگی بتوان از آن عبور کرد.

البته علیخانی متولد ۱۳۶۱ علاوه بر دین، تاریخ را هم مطالعه نکرده وگرنه باید می دانست که امام خمینی ره در واکنش به زیر سؤال بردن حکم قصاص از سوی جبهه ملی در تاریخ ۲۵ خرداد سال ۱۳۶۰؛ آنها را مرتد خواند.

پ.ن: امام خمینی: تمام تکلیف‌هایی که بر ما و شما متوجّه هست، چه از قشر نویسندگان، روشنفکران، جبهه‌ها، نهضت‌ها و سایرین، تمام تکالیف فقط منصرف به این شده است که این جمهوری اسلامی را در خارج کشور طور دیگری نمایش دهند، مردم را دعوت کنید که بر خلاف جمهوری اسلامی شورش کنند، دیگر همه چیز درست شده است و فقط این یکی مانده است! من باید متأسف باشم، من باید بسیار متأسف باشم از این که غیب نمی‌دانم، نمی‌دانستم در چنته این‌ها چیست، من بعضی از این‌ها را می‌پذیرفتم، به ایشان هم محبّت می‌کردم، لکن نمی‌دانستم که این‌ها بر ضد قرآن هم قیام می‌کنند.

سعادت نعمتی:
فی القصاص حیاه یا اولی الابصار…

آقای علیخانی!
گویند انصاف چیز خوبی است، در برنامه ی شما انصاف کجاست؟

زدن شخصیت پدری که فرزندش بسیجی است و نهی از منکر کرده… و حتی نشد که شرح کامل پرونده پسرش را بگوید… و بی احترامی به یک پدر… مشکلات جامعه ما را حل کرد؟ یا شما مدیون میلیونها نفری شدید که جوانهایشان را سالم تربیت کرده اند و حالا مقصر، بی رحم و… نشانشان می دهید؟

برایتان متاسفم جدا! متاسف!

زهره بابایی:
موضوع برنامه امشب ماه عسل قصاص و بخشش بود. در قسمت اول مهمان برنامه جوانی بود که در سن ۱۶ سالگی در یک مسابقه ورزشی حریفش را با یک ضربه کشته بود و سالیانی را در زندان بسر برده بود تا بالاخره با پرداخت دیه پرونده‌اش مختومه شده بود. در قسمت دوم مهمان برنامه پدری بود که فرزندش در یک دعوای خیابانی کشته شده بود و در با وجود این که بشدت مصر به قصاص بوده است با پا در میانی بزرگان شهر راضی به بخشش شده بود.

میهمان قسمت سوم برنامه ماه عسل که جنجال برانگیز شد، پدری بود که فرزندش به طرز فجیعی کشته شده بود. فرزند او بعد از ۱۷ روز تهدید به قتل، سرانجام در جوی جلوی خانه‌اش و در حالی که همدستان قاتل محله را قرق کرده بودند تا مانع از کمک دیگران و انتقال مقتول به بیمارستان بشوند، کشته شد. پدر توضیح می‌دهد که فرزندش اهل مسجد و بسیج بوده است و دعوا بر سر دختری در محل بالا گرفته است. قاتل ۱۷ روز در بدنبال یافتن خانه پسرش پی‌جو می‌شود و سرانجام با گفتن این که بدنبال آشتی آمده است مقتول را به جلوی درب خانه می‌کشد و او را در جوی مقابل خانه به طرز فجیعی با ضربات چاقو می‌کشد.

در مقابل این توضیحات احسان علیخانی اصرار بر بخشش دارد و از پدر می‌خواهد علت پافشاری‌اش بر حکم قصاص را توضیح دهد. پدر می‌گوید: خیر جامعه و جوان‌ها را در اجرای حکم قصاص می‌بیند. علیخانی اصرار می‌کند که مشکل جوان‌ها با قصاص حل نمی‌شود و اگر قرار بود چنین چیزی بشود امروز این همه دعوا و قتل و خشونت در جامعه نبود. پدر پاسخ می‌دهد: اگر قوانین بازدارنده پلیس نبود امروز کسی کمربند ایمنی نمی‌بست. علیخانی ادامه می‌دهد: شما نباید تقصیرات را بر گردن جوان ۱۸ ساله بیاندازید. جامعه مقصر است و حتی دولت.

برنامه با اصرار فراوان علیخانی بر بخشش و امتناع پدر به پایان می‌رسد.

علیرضا نون:
فی القصاص حیاه

اعتراض ما به برنامه امشب ماه عسل و شخص احسان علیخانی نیست. ما به جریانی اعتراض داریم که فهمیده یا نفهمیده بخشی از قرآن را بر سر دست گرفته و مابقی را بر زمین گذاشته است. قرآن میفرماید بخشش و قصاص هر دو حق اولیای دم است و البته بخشش بالاتر است. اشکال از آنجا شکل میگیرد که شما بخشش را بحدی درشت میکنید که نتیجه اش بالاتر رفتن هزینه قصاص است. بنحوی به قصاص میپردازید که آیه فی القصاص حیاه را فی القصاص ممات بخوانند. در چنین شرایطی کسی که نمیتواند ببخشد یا نباید ببخشد باید پاسخگوی جامعه باشد که چرا نبخشیده است. هم چنانی که میهمان دوم ماه عسل امشب گفت بترسد از اینکه قصاص لکه سیاهی بر پیشانی اش بشود.

حامیان حجاب:
«اعتراض به برنامه ماه عسل به شماره پیامک ۲۰۰۰۰۳۳۳»

دو مهمان اول برنامه ی ماه عسل دیشب خوب بودن و ماجراشون هم إن شاءالله خوب بود …

ولی در مورد مهمان سوم واقعا رفتار زشت و زننده ای از احسان علیخانی دیدم که واقعا بدم اومد از رفتارش

تو این عکس، این شخص پدر یه پسر نوجوان هست که فرزندشو به طرز واقعا فجیعی به قتل رسوندند بعد این احسان علیخانی با اصرار می خواست از این پدر رضایت بگیره برای قصاص .

فقط همینو میتونم بگم اگه این پدر رضایت بده بابت قصاص اون قاتل بی رحم ولی ما رضایت نخواهیم داد و از قوه قضاییه مطالبه خواهیم کرد

«وجود چنین افراد خطرناکی برای همه ی مردم جامعه مضر و خطرناک هست»

میلاد یوسفی:

جوانت را با ضربه چاقو در جمجمه اش جلوی در خانه ات میکشند و حتی نمی گذارند به بیمارستان برسانی اش بعد آقای علیخانی برنامه می گذارد که چرا قاتل را نمی بخشی.

به جهنم که قاتل تنها ۱۸سال دارد.

از موج بخشش قصاص متنفرم که اگر بخشش یک ارزش همیشگی و تام بود خالق در کتابش نمی نوشت در قصاص زندگی است.

جمله ای که خیلی سوزاند این بود.

احسان علیخانی خطاب به پدر مقتول: طی این سالها چند نفر قصاص شدند؟مشکلات حل شد؟مشکل دعواهای جوانان حل شد؟

کیوان عزتی

فی القصاص حیوه

مدتی پیش دیدم بعضی از مشهورین (بازیگران سینما و چهره های ورزشی و…) میخوان گروه هایی راه بندازن و به منزل صاحبان حق قصاص سر بزنن و اونها رو راضی کنن به بخشش!

بعدترش بطور اتفاقی دیدم عده ای از مخالفان حکم قرآنی قصاص در آن طرف آب! و در شبکه های ماهواره ای دقیقا چنین توصیه ای کرده بودن که بیایید حالا که نمی توان این حکم غیرانسانی(!!!) قصاص رو لغو کرد لااقل موج بخشش قاتل رو راه بندازید تا خود به خود حکم قصاص جمع بشه!!!

پ.ن۱: اصلا قصد ندارم بگم اون بازیگران سینما و… مخالف قرآن هستند و حرکتشون توطئه هست! چه بسا اون بنده خداها از روی احساسات خواستن یه کاری بکنن. قصدم اینه که حواسمون باشه. مبادا در پازل دشمن بازی کنیم.

پ.ن۲: در اینکه بخشش قاتل در بعضی موارد کار خوبیه هم هیچ حرفی ندارم. خود قرآن هم توصیه به بخشش کرده. اما این آیه رو هم نباید فراموش کرد که فی القصاص حیوه

گاهی بخشش یک قاتل خودش نوعی جرات دادن به اشراره

ترحم بر پلنگ تیز دندان … ستمکاری بود بر گوسفندان

خلاصه اینکه افراط و تفریط هردو بده.

 1. حمید می‌گه:

  علیخانی خیلی کارش خوبه این واقیته اما قصاصم حقه

 2. احمدنژاد می‌گه:

  لابد علیخانی نعوذبالله بهتر از خدا مصلحت رو میدونه… کسی نیست بهش بگه اگه این قاتل بچتو می کشت هم اینجوری حرف می زدی آقای علیخانی …

 3. جاوید می‌گه:

  سلام با تشکر از سایت خوبتون نظر من اینه که آقای علیخانی بجای دعوت از چند تا فقیر و بدبخت بیچاره بیاد به فکر اصلاح جامعه باشه و از چند تا از مسئول و صاحب منصب دعوت کنه واسه حل مشکلات جامعه کمک بخواد وگرنه هر کسی داخل این مملکت میدونه که به اندازه کافی مشکل داریم و نیازی به بازگو کردن جناب علیخانی نیست ایشون اگه دنبال محبوبیت هستن این راهش نیست

 4. ناشناس می‌گه:

  دوست نویسنده ک این مطالب بسیار … رو تو خبرگزاری دارید پخش میکنید و خودتون از من مخاطب هم بهتر میدونید ک فرد نام برده شده سوالات رو از روی قصد و قرض ک نهایتن بخواد حرف خودش رو به کرسی بنشونه نمیپرسه؛شما ک بهتر از ما هم میدونی بازم برا یاداوریت میگم ک این سوال پیچ کردن های شخص علیخانی چه میخواد خوش ایند باشه چه نباشه عمریه بود؛ایشون به واقع همه نوع سوال پرسیدن ک قضاوت رو برای همه ما ادما با هر سطح فرهنگ و شعور و منطق ازاد بزارن؛شمام برا شخص خودت متاسف باش ک هر پرتی به دهنت میاد رو مینویسی؛تقصیری ام نداری شعور اکثریت مردموم تا این حده؛و متناسب با همین شعورم برخورد میکنن باش

 5. رویا می‌گه:

  من متاسفم واسه اون جامعه ای که داره به سمتی میره که ارزش رو غیر ارزش و غیر ارزش رو ارزش میدونه متاسفم واسه اون جامعه ی مسلمانی که قران خودشو زمین گذاشته وچشمش به دهن اونور ابیاست اون زمانی که نیروی انتظامی متجاوزین به نوامیس رو میگرفت اعدام میکرد که خیلیاشون زورگیرو قاچاقچی هم بودن عده ای میگفتن اینا رو اعدام نکنید گناه دارن واقعا خنده داره انگار نمیدونن که این حکم خداست که متجاوز به ناموس رو هر جا گرفتن باید بکشن جامعه ای که پر از بیحیا یی و بی عفتی هست به اسم امروزی بودن و خیلی توجیهاتو کلاه شرعی های دیگه معلومه که جایی واسه باخداها وکسایی که امر به معروف میکنن ومیخوان طبق دین زندگی کنن نمیمونه اگر هم خونشون به ناحق ریخته بشه اصلا برای خیلیها مهم نیست یادمون باشه اگر قراره کسی که قتل کرده بخشیده بشه باید دید اگه به جامعه برگرده چطور زندگی میکنه بعضیها اگر صد بار از قصاص نجات پیدا کنن باز هم همونن که هستن و از کاراشون پشیمون نیستن

 6. هادي می‌گه:

  آیادرتمام شئون زندگی واقعاقوانین اسلام رعایت میشه که در این مورد اینهمه اصرار دارید!!!؟
  اگراینطور است که باید با دزدان میلیاردی بیت المال نیز چنین برخورد میشد.!!!
  از برخورد بزرگان دین مانند حضرت علی (ع) در برخوردبا برادرش عقیل چرا درس نمیگیرید!!!
  فکر نمیکنید این فرهنگ ماست که باید اصلاح شود ؟ و این فقر است که ریشه تمام نابسامانی ها وبزهکاری هاست.
  چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید……………………………..