تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۱:۲۲:۵۱
کد مطلب : 28859

آلوده ترین شهر جهان کجاست؟

سازمان بهداشت جهانی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که دهلی نو پایتخت، هند دارای آلوده ترین هوا در میان ۱۶۰۰ شهر جهان است.

اطلاعات دریافتی سازمان بهداشت جهانی از ۱۶۰۰ شهر از ۹۱ کشور جهان نشان می دهد که دهلی با بیش از ۱۸ میلیون نفر جمعیت دارای بیشترین ذرات معلق با اندازه بیش از دو ونیم پی.ام است. به گفته سازمان بهداشت جهانی ۱۳ از ۲۰ آلوده ترین شهر جهان در هند قرار دارند و دهلی، پاتنا، گوالیور و رایپور در این خصوص رده ها اول تا چهارم را اشغال کرده اند.

دهلی بطور متوسط سالانه دارای ۱۵۳میکروگرم ذرات معلق در هوا می باشد و پاتنا با ۱۴۹میکروگرم و گوالیور با ۱۴۴میکروگرم در رده های بعدی قرار دارند. در برخی ماه ها در دهلی نو ذرات معلق با قطر کمتر از ۱۰میکرون (PM10) بطور منظم حدود ۴۰۰ PPM گزارش شده که این رقم بسیار بالاتر از حد مجاز است.

شکل کمتر از دو و نیم میکرون آلودگی هوا خطرناکترین برای سلامتی تلقی می شود. آلودگی هوا در طول سال ۲۰۱۲ منجر به مرگ حدود هفت میلیون نفر در جهان شده و به صورت بزرگترین خطر زیست محیطی برای سلامتی در آمده و به همین جهت گزارش سازمان بهداشت جهانی بسیار حائز اهمیت تلقی شده است.

به گفته کارشناسان، کیفیت هوای اکثر شهرهای جهان با رهنمودهای سازمان بهداشت جهانی برای تضمین سطح سالم هوا مطابقت ندارد و این امر اهالی این شهرها را در معرض خطر بیماری تنفسی و مشکلات بهداشتی بیشتر قرار می دهد.

کارشناسان سوخت های فسیلی از قبیل استفاده از ذغال سنگ در راه اندازی نیروگاه های برق، استفاده غیربهینه از انرژی در ساختمان ها و استفاده از هیزم و فضولات حیوانی در پخت و پز و ایجاد گرما را عوامل اصلی در افزایش سطح آلودگی توصیف کرده اند.

منبع: ایرنا