تاریخ انتشار خبر: ۲۶ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۴:۵۱:۱۷
کد مطلب : 127278

آلودگی هوا در خوزستان ضرری ندارد و خیلی برای مردم مفید است

بنا بر گفته عضو شورای شهر تهران ۴۱۲ نفر در ۲۳ روز ابتدایی آبان بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند اما خوشبختانه در چند دهه گذشته یک خوزستانی هم بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست نداده است.

به گزارش رهیاب، آلودگی هوای اهواز و خوزستان موضوع جدید و تازه‌ای نیست بلکه سال‌ها است مردم استان به دلیل سهل‌انگاری و بی‌تفاوتی برخی از مسئولان طعم آلودگی را چشیده‌اند؛ آلودگی خاک، هوا و آب در چند سال گذشته در خوزستان به‌وفور دیده‌شده و حتی آلودگی‌های جدیدی مانند بارش باران‌های آلوده نیز منحصر به این استان است.

برای کاهش آلودگی گردوخاک دولت دکمه‌ای ندارد که آن را متوقف کند و رئیس سازمان محیط‌زیست هم پایان گردوخاک را به زمان بعد از داعش موکول کرد و عامل اصلی افزایش آلودگی را دولت قبل دانست. بارش باران‌های آلوده در اهواز هم چند صباحی است به یک متهم جدید محول شده و دولت در سال آخر خود به دنبال مقصر جلوه دادن شهرداری‌ها در این آلودگی است.

مرگ ۴۱۲ تهرانی در ۲۳ روز

با آلوده شدن هوای تهران به دلیل «وارونگی هوا» دوباره موضوع آلودگی و تنفس به بحث اصلی کشور تبدیل‌شده است. یک عضو شورای شهر تهران می‌گوید: ۴۱۲ شهروند تهرانی از اول تا ۲۳ آبان ماه جاری براثر آلودگی هوا جان خود را از دست داده‌اند.

حبیب کاشانی می‌افزاید: در همین مدت، کودکان زیادی نیز دچار بیماری اوتیسم شدند که رنج مضاعفی را بر خانواده‌های آنان تحمیل کرده است. در این باره پیشنهاد می‌کنم نهادهای نظارتی به‌ویژه قوه قضائیه با ارسال تیم‌های نظارتی به سازمان بهشت زهرا (س) نسبت به آگاهی از دلایل مرگ و میر این تعداد از شهروندان کسب اطلاع کنند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران عنوان می‌کند: متأسفانه آلودگی هوا تنها معطوف به تهران نیست و اکنون مردم غرب و جنوب کشور نیز از ریزگردها و آلودگی هوا دچار آسیب شده‌اند و هیچ مسئولی هم حاضر نیست به تقصیر خود اقرار کند.

نفت و ارتباط آن با افزایش آلودگی

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به اهمیت ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید می‌گوید: برای اجرایی کردن این مهم ۵۰ هزار میلیارد تومان بودجه باید در نظر گرفته شود تا هر چه زودتر در حوزه بهره‌وری انرژی و کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی به استانداردهای لازم برسیم. بی‌تفاوتی‌ها نسبت به ماده ۱۲ و تمرد از نص صریح قانون موجب بروز چنین وضعیتی در کشور شده است.

علی شمس اردکانی می‌افزاید: اینکه از آلودگی هوا و محیط‌زیست گفته می‌شود حرف درستی است اما چرا وزارت نفت به‌طورکلی زیر تعهدات خود می‌زند؟ قرار بود این وزارتخانه برای گازسوز کردن ۱۰۴ هزار اتوبوس و ۱۴۰ هزار تاکسی برقی اقدام کند اما در عمل هیچ حمایتی نشد.

وی به موضوع گازهای همراه پرداخت و عنوان می‌کند: روزانه بیش از ۵۰ میلیون مترمکعب گاز در مشعل‌ها می‌سوزد در حالی که سوزاندن هر یک میلیون مترمکعب، ۳۰ هزار تن اکسیژن را می‌بلعد و با تولید گازهای دیگر، ۶۰ هزار تن گاز سمی تولید می‌کند. خب چرا وزارت نفت سال‌هاست این مهم را نادیده می‌گیرد؟

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بیان می‌کند: اگر وزارت نفت قبول کند که وظایفش را انجام دهد، هم سرمایه‌گذاری در بخش حمل‌ونقل انجام می‌شود و هم مشکل آلودگی هوا برطرف می‌شود ولی متأسفانه کسی به این مهم اشاره نمی‌کند که چالش موجود به دلیل عدم اجرای تعهدات قانونی است.

به گزارش رهیاب، وقتی‌که در تهران آمار مرگ و میر به دلیل آلودگی هوا به این میزان عجیب است و در خوزستان تاکنون یک مورد مرگ به دلیل گرد و خاک، باران‌های آلوده و سایر آلودگی‌ها گزارش نشده است، حتماً آلودگی‌های ایجادشده در خوزستان مفید است.

انتهای پیام/