تاریخ انتشار خبر: ۱ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۲:۰۲:۴۷
کد مطلب : 33544

آمادگی ۵هزار ترکمن برای مقابله با داعش

منابع امنیتی از آمادگی پنج هزار داوطلب ترکمنی در طوز خورماتو در جنوب کرکوک برای مقابله با تروریست های وابسته به گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام خبر دادند.

به گزارش عصر آبادان ، به نقل از مشرق، روزنامه القدس العربی نوشت: تعداد داوطلبان ترکمنی که نام تکاور بر خود گذاشته اند به بیش از پنج هزار نفر در ناحیه طوزخورماتو در ۱۵ کیلومتری جنوب کرکوک رسیده است.

القدس العربی گزارش داد: نیروهای تکاور ترکمن در کنار نیروهای پیشمرگه به طور ۲۴ ساعته آماده  مقابله با هجوم احتمالی داعش به طوزخورماتو که در آن ۱۵ هزار ترکمنی به سر می بردند،هستند.هر چند این منطقه هم اکنون خالی از سکنه است و ساکنان آن به کرکوک فرار کرده اند.

ترکمن ها از سوی افسران بازنشسته آموزش می بینند و سلاح های سبک در اختیار دارند و در مناطق نزدیک به تمرکز داعش مستقر هستند.عشایر ترکمنی مواد غذایی برای تکاورهای ترکمن فراهم می آورند تا آنها در کنار نیروهای پیشمرگه بتوانند امنیت را برقرار کنند.

غریب تازلی یکی از این افسران تکاور ترکمنی گفت: تعداد ما در ابتدا هزار نفر بود اما هم اکنون به پنج هزار نفر رسیده است.دو هزار نفر در روز از خطوط دفاعی حمایت می کنند و هر حمله خمپاره ای را پاسخ می دهند.

وی می افزاید: نیروهای پیشمرگه بر پل ارتباطی روستای بشیر با روستای طوز خورماتو –که منطقه استراتژیکی محسوب می شود- مسلط هستند. مشکل کنونی مهمات است.
حمید احمد یکی دیگر از افسران گفت: ما در حال آماده باش کامل برای حملات احتمالی داعش هستیم.

از سوی دیگر “محمود جلبی” رئیس فهرست ترکمنی اربیل در واکنش به مواضع ترکیه در قبال حوادث این کشور گفت: این اظهارات کافی نیست و باید اقدامات ملموسی در حمایت از ترکمن‌ها به عمل آید.

وی افزود: ترکمن‌ها به سلاح برای جنگ نیاز دارند.تعداد ترکمن‌ها با کردها برابری می‌کند اما ترکمن‌ها حمایت نمی شوند.دودستگی در عراق پس از اشغال عراق از سوی آمریکا تشدید شد.

انتهای پیام