تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۰:۵۱:۲۳
کد مطلب : 54796

آمارهای ضد ونقیض مصرف بنزین +جدول

برخلاف آمار ارائه شده از سوی ستاد مدیریت سوخت کشور مبنی بر رشد منفی بنزین در سال ۱۳۹۳، آمارها حاکی از افزایش سه درصدی مصرف بنزین در پنج ماه نخست سال است.

معاون ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت کشور چندی پیش اعلام کرد که افزایش مصرف بنزین در سال ۱۳۹۳ اشتباهی است که در رسانه‌ها اعلام می‌شود. به گفته حسین هاشمی با توجه به آماری که ستاد سوخت از مبادی رسمی درباره مصرف بنزین دریافت می‌کند، نشان می‌دهد که مصرف بنزین نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.

وی با اعلام این که سهمیه بنزین یارانه‌ای (بنزین با نرخ ۷۰۰ تومان) در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲  با ابطال کارت سوخت خودروها و موتورسیکلت‌های فرسوده به طور کلی ۷.۳ میلیون لیتر کاهش یافت اظهار کرد:  مصرف این فرآورده – در بخش آزاد و یارانه‌ای – از اردیبهشت تا پایان مهر‌ماه امسال به طور متوسط چهار میلیون لیتر نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

در حالی که معاون ستاد مدیریت سوخت گفته بود متوسط مصرف بنزین از ۶۷ میلیون لیتر در سال ۱۳۹۲ به کمتر از ۶۳ میلیون لیتر در سال ۱۳۹۳ رسیده است، آمار رسمی وزارت نفت در خصوص مصرف بنزین در پنج ماه نخست امسال نشان می‌دهد که متوسط مصرف بنزین ۶۹.۵ میلیون لیتر است و نسبت به مدت مشابه سال گذشته سه درصد رشد مثبت داشته است.

متوسط مصرف بنزین در پنج ماه نخست سال ۱۳۹۲ و ۱۳۹۳ به همراه درصد تغییرات به شرح جدول ذیل است:

ماه متوسط مصرف روزانه سال ۹۲ مصرف مصرف روزانه سال ۹۳ درصد تغییرات مصرف ۹۳ به ۹۲
فروردین ۶۸.۲ میلیون لیتر ۷۴.۱ میلیون لیتر ۸.۷
اردیبهشت ۶۴.۵ میلیون لیتر ۶۵.۸ میلیون لیتر ۲
خرداد ۶۷ میلیون لیتر ۶۸.۷ میلیون لیتر ۲.۶
تیر ۶۸.۹ میلیون لیتر ۶۵.۶ میلیون لیتر ۴-
مرداد ۶۸.۷ میلیون لیتر ۷۳.۵ میلیون لیتر ۷
پنج ماه نخست ۶۷.۴ میلیون لیتر ۶۹.۵ میلیون لیتر ۳
منبع: تسنیم