تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۰۱:۱۲:۴۸
کد مطلب : 29614

آمار جدید تلفات مرس در عربستان

مقام های بهداشتی عربستان سعودی روز شنبه اعلام کردند: با مرگ ۳ نفر دیگر به علت ابتلاء به بیماری تنفسی ˈمرسˈ، مجموع تلفات این بیماری در این کشور به ۱۶۳ نفر رسید.

پایگاه اینترنتی وزارت بهداری عربستان افزود که از هنگام ثبت نخستین مورد ابتلاء به این بیماری که به ˈسندروم تنفسی خاورمیانهˈ معروف است در سال ۲۰۱۲ در این کشور تاکنون،۵۲۰ مورد بیماری ثبت شده است.

بر اساس این آمار در روز جمعه ۳ زن جان سپرده اند که شامل یک زن ۴۸ ساله در ریاض پایتخت و یک زن ۶۷ ساله در طائف در غرب این کشور می شود.سومین زن نیز در بندر جده جان خود را از دست داده است که همه گیری این بیماری درمیان کارکنان بیمارستان ملک فهد در ماه گذشته، موجب نگرانی شدید عمومی و برکناری مدیر این بیمارستان و وزیر بهداری این کشور شد.

این بیماری در کشورهای دیگر از جمله مصر، اردن، لبنان، هلند، امارات متحد ه عربی و آمریکا نیز بیشتر در میان کسانی مشاهده شده است که به عربستان سفر کرده اند. سازمان بهداشت جهانی روز چهارشنبه اعلام کرد: کمیته اضطراری این نهاد بین المللی با حضور کارشناس پزشکی، نگرانی های فزاینده خود را در باره این ویروس بالقوه مرگبار اعلام کرده اند.

ˈمرس ˈ نسبت به ˈسارس ˈ مرگبارتر اما احتمال انتقال وسرایت آن کمتر است. بیماری سارس در سال ۲۰۰۳ در آسیا بیش از ۸ هزار نفر را مبتلا کرد که ۹ درصد آنها جان سپردند.

منبع: ایرنا