تاریخ انتشار خبر: ۲۸ , دی, ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۵:۳۷
کد مطلب : 68242
یک متخصص نوزادان:

آمار زایمان های طبیعی در خوزستان ۵ درصد افزایش یافته است/مرگ و میر نوزادان در خوزستان حدود ۹ در هزار است

پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آمار مرگ و میر نوزادان زیر ۲۸ روز در استان حدود ۳۰ در هزار بود که در حال حاضر با توجه به تلاش های انجام شده در این بخش به حدود ۹ در هزار رسیده که در مقایسه با آمارهای سایر مراکز کشور بسیار مطلوب و قابل قبول است.

 

 

 

به گزارش عصر آبادان ،  به نقل از بانوپرس :  دکتر مسعود دهدشتیان، فوق تخصص نوزادان و رئیس بخش نوزادان  بیمارستان امام(ره) اهواز  گفت: طبق تعریف، نوزاد به کودکان زیر ۲۸ روز اطلاق می شود و در واقع فوق تخصص نوزادان درمان بیماری های این دوره سنی را بر عهده دارد.

وی افزود: بیشترین کاربرد این رشته درمان نوزادان نارس و نوزادانی است که با وزن کم متولد می شوند و همچنین نوزادانی که دچار مشکلاتی نظیر مشکلات تنفسی، زردی، عفونت، قند خون و … می شوند و بطور کلی هر بیماری که نوزاد در سن زیر ۲۸ روز به آن مبتلا می شود، در این بخش مورد رسیدگی و درمان قرار می گیرند. حتی در مورد جراحی ها، مشکلات ارولوژی و ارتوپدی بخش عمده درمان نوزاد و مراقبت های بعدی او بر عهده بخش نوزادان است.

رئیس بخش نوزادان مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اهواز ادامه داد: در آغاز فعالیت، بخش نوزادان بیمارستان امام خمینی (ره) ۴ تخت داشت که در حال حاضر و با تلاش های انجام شده، تعداد تخت های این بخش به ۳۶ تخت تخصصی NICU افزایش یافته است .

فوق تخصص نوزادان مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) اهواز تصریح کرد: با توجه به امکاناتی که در بخش فراهم شده است نوزادانی که به هر شکل با مشکلاتی مواجه می شوند اعم از اینکه نارس بوده یا بیماری خطرناکی داشته باشند و یا احتمال داشته باشد بعد از تولد دچار مشکلاتی شوند از کل استان به اهواز منتقل شده و پس از تولد در بخش نوزادان مرکز آموزشی درمانی امام خمینی (ره) تحت مراقبت و درمان قرار می گیرند.

وی ادامه داد: پیش از پیروزی انقلاب اسلامی آمار مرگ و میر نوزادان زیر ۲۸ روز در استان حدود ۳۰ در هزار بود که در حال حاضر با توجه به تلاش های انجام شده در این بخش به حدود ۹ در هزار رسیده که در مقایسه با آمارهای سایر مراکز کشور بسیار مطلوب و قابل قبول است.

وی درصد بالای اشغال تخت را مشکل اصلی این بخش دانست و گفت: طبق بررسی های انجام شده شاخص اشغال تخت در بیمارستان امام خمینی (ره) حدود ۱۱۰ درصد است و همواره در این بخش بیش از ظرفیت آن بیمار بستری می شود و در واقع درصد بالای اشغال تخت یکی از مشکلات اصلی بخش نوزادان بیمارستان امام خمینی (ره) است.

دهدشتیان گفت: امیدواریم در آینده نزدیک با راه اندازی بخش های نوزادان که در دستور کار دیگر بیمارستان های دانشگاهی قرار گرفته و همچنین ارتقاء سریعتر بخش های نوزادان دیگر مراکز در سراسر استان از بار ترافیک بیمار در بخش نوزادان بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز کاسته شده و امکان خدمت رسانی بهتر فراهم آید.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات عمده ای که در بخش نوزادان بیمارستان امام خمینی (ره) اهواز وجود دارد این است که حدود ۴۰ درصد اشغال تخت این بخش مربوط به نوزادان رسیده است و این در حالیست که NICU در حقیقت با هدف درمان بیماران نارس طراحی شده است.

وی علت اصلی بروز مشکلات بعد از زایمان در نوزادان رسیده را سزارین اعلام کرد و گفت: درصد بروز مشکلات تنفسی در نوزادانی که از طریق سزارین متولد می شوند ۲ تا ۳ برابر نوزادان متولد شده از زایمان طبیعی است و در واقع همین نوزادان هستند که درصد بالایی از تخت های NICU را اشغال می کنند. با کنترل سزارین و جلوگیری از انجام سزارین های بی مورد و ترویج زایمان طبیعی بصورت خودکار میزان بالایی از مراجعه نوزادان پس از تولد به بخش NICU کاسته می شود.

دهدشتیان در پایان به لزوم فرهنگ سازی در ترویج زایمان طبیعی اشاره داشت و تصریح کرد: با اجرای طرح تحول سلامت و رایگان شدن زایمان طبیعی، آمار زایمان های طبیعی حدود ۵ درصد افزایش داشته است و این جای بسی خوشحالی است و لی باید بدانیم که تمام مشکل مربوط به هزینه ها نیست و ترویج بیشتر زایمان طبیعی نیاز به فرهنگ سازی بیشتری در این خصوص دارد.

 منبع: رهیاب