تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , مرداد, ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۳:۰۵
کد مطلب : 99798
گزارش:

آمار متناقض اشتغالزایی در طرح ۵۵۰هزار هکتاری/از وعده ۳۰۰هزار شغلی روحانی تا تحقق ۸ هزار شغلی شمایلی

دی ماه ۹۲ دکتر حسن روحانی در جمع مردم اهواز در مصلی این شهر با صدای بلند اعلام کرد: ظرف ۳ سال ۵۵۰ هزار هکتار از زمین های طرح ۸۰۰هزارهکتاری مقام معظم رهبری را به حول و قوه الهی و به همت مردم و تلاش دولت زیر کشت خواهیم برد و این اقدام ۳۰۰ هزار موقعیت اشتغال مستقیم و غیر مستقیم را بوجود خواهد آورد

به گزارش عصر آبادان به نقل از رهیاب نیوز :

دی ماه ۹۲ دکتر حسن روحانی در جمع مردم اهواز در مصلی این شهر با صدای بلند اعلام کرد: ظرف ۳ سال ۵۵۰ هزار هکتار از زمین های طرح ۸۰۰هزارهکتاری مقام معظم رهبری را به حول و قوه الهی و به همت مردم و تلاش دولت زیر کشت خواهیم برد و این اقدام ۳۰۰ هزار موقعیت اشتغال مستقیم و غیر مستقیم را بوجود خواهد آورد.

پس از آن بارها مدیران کشوری و استانی بر اهمیت طرح ۵۵۰ هزار هکتاری احیای زمین‌های کشاورزی استان خوزستان و ایلام تأکید کردند  به نحوی که عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه‌ریزی وزیر جهاد کشاورزی از آن به‌عنوان بزرگ ‌ترین طرح کشاورزی تاریخ ایران یاد کرد.

طرح احیای ۵۵۰هزار هکتاری اراضی کشاورزی خوزستان و ایلام یکی از طرح های بزرگ و مهم در دست اجرا در ۲ استان به ویژه خوزستان به شمار می رود که بنا به گفته مسئولان متولی با اجرای این طرح حدود ۹٫۵میلیون تن به ظرفیت تولید محصولات کشاورزی اضافه خواهد شد تا آنجا که حتی رسانه های دولتی در پیش ​بینی ها خود ازا ایجاد شغل برای ۴۰۰ هزار نفر خبر داده اند یعنی ۱۰۰ هزار نفر بیش ار وعده رئیس جمهور!

بالاخره پس از کش و قوس های فراوان این طرح در مرحله اجرایی قرار گرفت اما هرچقدر که این طرح جلوتر رفت شفافیت کمتری در خصوص وعده های ریز و درشت آن دیده شد یکی از تناقضات آزار دهنده در این پروژه وعده بزرگ آماری است که در خصوص اشتغال زایی در این طرح مطرح می شود مسئولان هر روز یک آمار جدید ارائه می دهند تا آنجا که روز به روز به ابهامات در خصوص آمار واقعی اشتغال در طرح ۵۵۰ هزار هکتاری افزوده می شود.

یدالله شمایلی مدیر عامل موسسه جهاد نصر مجری طرح ۵۵۰ هزار هکتاری توسعه کشاورزی درخوزستان و ایلام معروف به طرح رهبری مثل رئیس جمهور گفته است با اجرای این طرح برای ۳۰۰ هزار نفر در خوزستان شغل ایجاد می شود

البته وی در جایی دیگر تاکیدکرده است “پیش بینی می کنیم برای ۴۰۰ هزار نفر شغل ایجاد شود”.

مقتدایی استاندار خوزستان نیز در این خصوص اظهار داشت:گفته می‌شود ۳۰۰هزار شغل در این طرح ایجاد می‌شود اما اگر ۱۰۰هزار شغل نیز در این طرح محقق شود نباید از آن غافل شد و باید برای آن برنامه‌ریزی کرد.

همچنین ناصر صالحی نسب  نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس شورای اسلامی می گوید: اظهارنظرهایی که پیرامون ایجاد ۳۰۰ هزار فرصت شغلی با اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری در این استان مطرح می شود، کذب محض است و مطابق مسائل کارشناسی نیست.

از راست بودن بودن ایجاد ۳۰۰ یا ۴۰۰ هزار شغل در این پروژه که بگذریم به تعداد شاغلین پروژه در حال حاضر می رسیم آماری که مثل دمای هوا در حال بالا و پایین رفتن است و مثل نرخ ارز در هر نشست خبری دارای نوسان است.

شمایلی مدیرعامل شرکت جهاد نصر در مهر ۹۳ اعلام کرد:در حال حاضر ۵ هزار نفر در اجرای طرح مقام معظم رهبری مشغول ب‌کارند و با توجه به افزایش حجم کار تا پایان امسال ۱۰ هزار نفر دیگر به این تعداد اضافه خواهد شد.

وی در آذر ۹۳ در نشست خبری گفت:تعداد شش هزار و ۳۰۰ نفر نیز به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این پروژه مشغول به کار شده اند.

در ادامه فاز اجرایی پروژه مدیرعامل شرکت جهاد نصر در تیر ماه ۹۴ به تعداد شاغلین در این طرح اشاره کرد و گفت”میزان اشتغال زایی این طرح تا تیر ماه ۹۴ به تعداد ۸ هزار و ۵۲۷ نفر رسیده است” در حالیکه طبق ادعای وی می بایست تا پایان سال ۹۳ در این طرح ۱۵ هزار نفر مشغول بکار شده باشند.

این در حالی است که استاندار خوزستان هم در مهر ۹۳ می گوید” در زمان اجرای این طرح در سال جاری  ۱۳ تا ۱۵ هزار شغل ایجاد خواهد شد” وعده ای که طبق گفته شمایلی و آماری که در تیر ماه ۹۴ اعلام می کند محقق نشده است.

گفتنی است طرح احیاء ۵۵۰ هزار هکتاری از مصوبات سفر مقام معظم رهبری به استان خوزستان است که با هدف زیر کشت بردن این اراضی در استان های خوزستان و ایلام و تحول بخشیدن به کشاورزی کشور به تصویب رسیده است و باید تا سال ۹۵ طبق زمان بندی های اعلام شده تمام شود ایا در فرصت باقی مانده دولت می تواند طبق آمار اعلام شده در تیرماه توسط شرکت جهاد نصراشتغال وعده داده شده را تحقق بخشد؟