تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , مرداد, ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۷:۲۹
کد مطلب : 38121
همزمان با 13 استان دیگر:

آمبولانس هوایی بر فراز آسمان خوزستان /پایگاه امدادهوایی استان خوزستان افتتاح شد

مراسم افتتاح پایگاه اورژانس هوایی در خوزستان همزمان با ۱۳ استان دیگر توسط دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در محل دانشکده دندانپزشکی برگزار گردید.

 

 

 

 

به گزارش  عصر آبادان ، به نقل از اهوازنوین: مراسم افتتاح پایگاه اورژانس هوایی استان خوزستان همزمان با ۱۳ استان دیگر کشور با حضور مهندس خبیر، معاون سیاسی امنیتی استانداری خوزستان، مهندس عماد معاون توسعه سرمایه انسانی استانداری، دکتر اسماعیل ایدنی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، حجت الاسلام طباطبایی نماینده حضرت آیت الله موسوی جزایری نماینده محترم ولی فقیه در استان، دکتر حیات ممبینی مشاور بهداشت و درمان استانداری، دکتر خدادادی قائم مقام رئیس دانشگاه و مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان، دکتر یاور شاه ولی رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان خوزستان، دکتر کیخایی رئیس سازمان نظام پزشکی استان، حجت الاسلام جعفری رئیس شورای هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی استان، سرهنگ قدرتی فرمانده پلیس راه استان، جمعی از اعضاء هیئت رئیسه دانشگاه، دکتر میرخشتی، رئیس مدیریت فوریت ها و حوادث پزشکی استان و جمعی از مسئولان و مدیران استانی در محل سالن آمفی تئاتر دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اهواز برگزار شد.

 

 

 

 

به گزارش  این پایگاه اطلاع رسانی ،رییس مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی خوزستان در این مراسم گفت: راه‌اندازی اوژانس هوایی با توجه به وسعت جغرافیایی استان خوزستان و دارا بودن جاده های ارتباطی فراوان و مناطق صعب العبور، به منظور کاهش زمان رسیدگی به مصدومان حوادث مختلف در سطح استان، بسیار ضروری بود.

 

دکتر شهیار میرخشتی اظهار کرد: ماهیت و لزوم شکل‌گیری فوریت‌های پزشکی، رساندن خدمات پزشکی درمانی در کمترین زمان به مصدومان و افراد نیازمند این خدمات است. در نقاطی که افراد نیازمند خدمات درمانی و پزشکی، در فواصل طولانی از نقاط شهری و یا در نقاط صعب‌العبور قرار دارند، لازم است برای رسیدن در کمترین زمان ممکن و ارایه خدمات مطلوب، از امداد هوایی استفاده شود.

 

رییس مرکز اورژانس خوزستان با بیان این که ۳ میلیارد ریال اعتبار از محل طرح تحول نظام سلامت جهت دایر نمودن بسته خدمتی اورژانس هوایی خوزستان هزینه شده است، گفت: بالگرد اوژانس هوایی خوزستان، در اهواز مستقر خواهد شد و در هر شیفت، ۲ پرسنل آموزش‌دیده در اورژانس هوایی فعال هستند که رسیدگی به بیماران اورژانس قلبی، بیماران سکته‌های مغزی، قطع عضو، تروما و ضربه‌های نافذ در قفسه سینه از جمله مواردی است که امکان استفاده از امداد هوایی وجود دارد.

 

وی اظهار کرد: در هنگام وقوع حوادث خاص که نیاز به امداد هوایی باشد، قطعا برای ارایه خدمات مطلوب‌تر، امداد زمینی نیز به همراه اورژانس هوایی اعزام خواهد شد.

 

رییس مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی خوزستان گفت: مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به عنوان فرماندهی قطب جنوب غرب کشور، مسئولیت پایش و نظارت کلیه پایگاه‌های شهری و جاده‌ای استان خوزستان و همچنین استان لرستان را بر عهده دارد.

 

میرخشتی عنوان کرد: خوزستان با داشتن ۱۳۴ پایگاه امدادی اورژانس، ۱۱۵ شامل ۴۹ پایگاه شهری و ۸۵ پایگاه جاده‌ای، به عنوان یکی از استان‌های پهناور و دارای راه‌های صعب‌العبور و همچنین محل تردد ویژه راهیان نور، به شمار می‌رود و آمار بالایی در حوادث و تصادفات دارد. لذا وظیفه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، دانشکده های آبادان و بهبهان در زمینه ارایه خدمات سنگین‌تر شده است.

 

در ادامه مراسم افتتاح، مهندس خبیر معاون سیاسی امنیتی استانداری خوزستان گفت: وجود امداد هوایی در منطقه می‌تواند به ایمنی بیشتر شهروندان و فراهم آوردن امکانات لازم جهت امداد هوایی و لحظه‌ای برای افراد در معرض خطر کمک کند.

 

فر‌ج‌اله خیبر به تهیه برنامه جامع ایمنی راه‌ها در استان اشاره و اظهار کرد: اورژانس هوایی استان همزمان با تهیه این برنامه جامع راه‌اندازی شد و در آینده نزدیک نیز برنامه جامع ایمنی راه‌ها به اجرا در خواهد آمد. هرچه بیشتر تلاش شود که تلفات سوانح جاده‌ای کاهش یابد، طبیعتا کمک بسیاری به مردم شده و این یک وظیفه ملی و دینی است که همه باید با جدیت به آن بپردازند.

 

معاون سیاسی امنیتی استانداری خوزستان گفت: با رویکردهای دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و وزارت بهداشت در سطح ملی و همچنین حمایت‌های دولت تدبیر و امید در زمینه طرح تحول نظام سلامت در کشور، به نظر می‌رسد طرح‌هایی چون راه‌اندازی اورژانس هوایی آثار خوب خود را در آینده نزدیک در سطح ملی نشان خواهد داد.

 

خبیر عنوان کرد: زیبنده نظام ما نیست که در حوادث جاده‌ای تعداد زیادی از هموطنان خود را به راحتی از دست دهیم و این امر بسیار نگران‌کننده و در سطح ملی، یک نقطه منفی است. بنابراین تجهیز سیستم امداد جاده‌ای به صورت زمینی و همچنین هوایی، امکانات و شرایط را به نحوی فراهم می‌کند که در امداد جاده‌ای قوی‌تر از گذشته عمل کنیم.

 

وی ادامه داد: البته این طرح‌ها کافی نیست و باید زمینه مشارکت مردم نیز به صورت جدی در این امر فراهم شود زیرا اگر مردم رعایت قوانین و مقررات رانندگی را بیش از پیش گسترش دهند و الزام به قانون را در دستور کار خود قرار دهند، هم تلفات تصادفات و هم سوانح رانندگی کاهش می‌یابد.

 

معاون سیاسی اجتماعی استانداری خوزستان گفت: رعایت قوانین و مقررات راهنمایی و رانندگی ممکن نیست مگر این که آگاهی مردم در این زمینه افزایش یابد. لازم است آموزش‌ها به خصوص برای رانندگان وسایط نقلیه عمومی که تعداد بالایی مسافر را جابه‌جا می‌کنند، افزایش باید زیرا متاسفانه بسیاری از این نارسایی‌ها و عدم رعایت قوانین و مقررات از سوی رانندگان نقلیه عمومی است.

در پایان این مراسم، دکتر ایدنی رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ضمن اشاره به پوشش امدادی کل استان خوزستان با راه اندازی اورژانس هوایی سخنانی رادر خصوص رویکرد و عملکرد حوزه طرح تحول سلامت و افتتاح پایگاه امداد هوایی به عنوان یکی از بسته های طرح تحول سلامت عنوان کرد.
اهوازنوین