تاریخ انتشار خبر: ۳ , آذر, ۱۳۹۳ | ۲۳:۱۷:۳۴
کد مطلب : 55970
صفار هرندی در آبادان:

آمریکا به توافق با ایران محتاج است / آنها دیگر هر کاری دلشان بخواهد نمی توانند بکنند/ گره زدن سرنوشت کشور به مذاکرات یک اشتباه استراتژیک است

عصر آبادان: دکتر محمد حسین صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و وزیرسابق ارشاد اسلامی شب گذشته در آبادان حضور یافت و به سوالات دانشجویان دانشکده نفت این شهرستان پاسخ داد.

saffar-harandi-abadan-2

به گزارش عصر آبادان صفار هرندی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در آبادان با اشاره به مذاکرات هسته ای ایران و اروپا اظهار داشت: آمریکایی ها به هیچ وجه به دنبال این نیستند که مذاکرات به شکست بینجامد و حتما کاری می کنند که اعلام شکست نشود چون به توافق نیاز دارند و می دانند کشوری که در منطقه حرف اول وآخر را می زند ، ایران است و نمی خواهند به راحتی این وزنه را رها کنند.

وی افزود: به همین سبب باید قدر خودمان را بدانیم و وقتی با آنها مواجه می شویم فکر نکنیم آمریکایی ها کسانی هستند که هر کاری دلشان بخواهد می توانند بکنند.ما نباید خودمان را ارزان بگیریم بلکه آنها هستند که باید امتیاز بدهند چون به توافق با ایران محتاج اند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم در ادامه خاطرنشان کرد:  نمونه بارزش همین تحریم هاست.امروز بسیاری از رقبا و شرکای آمریکا پیغام می فرستند که می توانیم تحریم ها را نادیده بگیریم و با شما قرارداد استراتژیک ببندیم.آنها حاضرند تحریم ها را بشکنند و آمریکا به شدت نیاز دارد که خیلی زود کارهایی کند تا این اتفاق در پشت پرده تحریم ها رخ ندهد.

صفار هرندی تصریح کرد: عده ای در داخل اعتقاد دارند و مطرح کرده اند که آمریکا آنقدر قدرتمند است که هر کاری دلش بخواهد می تواند انجام دهد و می گویند ما مجبوریم شرایط این ابر قدرت را بپذیریم.

وی گفت: این افراد باید به این سوال پاسخ دهند که اگر اینطور هست که شما ادعا می کنید چرا این قدرت بزرگ ، در سوریه نتوانست کاری از پیش ببرد؟ مگر اعلام نکرده بودند که بشار رفتنی است و برای نابودی نظام وی علنی وارد صحنه جنگ نشدند؟ پس چرا توفیقی نیافتند؟

مشاور فرمانده کل سپاه یادآور شد: سوال دیگر اینکه مگر عراق به دست خودشان اشغال نشده بود. پس چرا امروز وقتی در مقابل تکفیری ها عاجز می مانند ، اعتراف می کنند آن کسی که که نجات دهنده عراق از دست داعشی هاست ، یک فرمانده نظامی ایرانی به نام حاج قاسم است؟حال باید دوباره پرسید که واقعا  آمریکا هر کاری دلش بخواهد می تواند انجام دهد؟

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به سقوط اقتصاد آمریکا در آینده نزدیک اشاره کرد و گفت: پیش بیینی کارشناسان این است که آمریکا طی ۵ سال آینده دیگر قدرت اول اقتصاد جهان نیست و چین جای این کشور را خواهد گرفت.این بدین معنی نیست که آمریکا به یکباره فقیر می شود بلکه منظور این است که شیب اقتصادی آمریکا به سمت از دست دادن قدرت است واین مهم به زودی محقق می شود وبعدی نیست که اوباما در اواخر دولتش این شکست را اعلام کند.

وی افزود:  مذاکرات هسته ای بخشی از وظایف امور خارجه و این وزارتخانه بخشی از مسایل عمده و مهم کشور است.لذا گره زدن سرنوشت کشور به مذاکرات یک اشتباه استراتژیک است.