تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۱۴:۰۷:۵۱
کد مطلب : 45029

آنچه باید درباره خرید ماشین ظرفشویی بدانید+جدول

ماشین ظرفشویی که یکی از کالاهای پرتقاضای بازار لوازم خانگی طی سال‌های اخیر بوده و جایگاه خود را در بازار مصرف پیدا کرده است، از یک تا چهار میلیون تومان بسته به برند و اندازه‌ آن در بازار فروخته می‌شود.

آنچه باید درباره خرید ماشین ظرفشویی بدانیدشستن ظروف کثیف که ازجمله کارهای زمان بر آشپزخانه است، علاوه بر این که وقت و انرژی زیادی مصرف می کند صدماتی به سلامتی افراد وارد می کند. همچنین شست و شوی ظروف با دست نیاز به آب و مواد شوینده زیادی دارد که این مقدار مصرف در ماشین ظرفشویی بسیار کمتر می شود.

به طوری که شست و شوی ۱۴۴ پارچه ظرف کثیف با دست حدود ۸۵ لیتر آب و علاوه بر آن مقدار زیادی مواد شوینده مصرف می کند، در صورتی که شست و شوی همین تعداد ظرف با ماشین ظرفشویی ۱۶ لیتر آب کمتر و مواد شوینده بسیار کمتر را به خود اختصاص می دهد. البته در ماشین ظرفشویی های جدید این مقدار به کمتر از ۱۰ لیتر آب نیز رسیده است که باوجود کم آبی شدید در ایران و بویژه در تهران استفاده از آب کمتر برای شست و شوی ظروف بیشتر، معقول و مقرون به صرفه به نظر می رسد.

ماشین های ظرفشویی موجود در بازار

ماشین های ظرفشویی موجود در بازار به سه دسته توکار، رومیزی و ایستاده تقسیم می شوند که هریک بسته به نیاز مصرف کنندگان مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت عمده ماشین ظرفشویی ها با یکدیگر، گنجایش آنها در پذیرش ظروف است. البته ماشین ظرفشویی هایی که بتازگی وارد بازار شده اند، قابلیت تنظیم دمای آب را نیز دارند. علاوه بر این می توان طبق برنامه از قبل تعیین شده، زمان شروع به کار ماشین ظرفشویی را تنظیم کرد.

پودر یا قرص؟

به گفته فروشندگان این کالا، استفاده از پودر و مایع مناسب به جای قرص های شوینده و براق کننده که به صورت توام هستند، هیچ تفاوتی با یکدیگر ندارد.

همچنین براساس صحبت های جمعی از نمایندگی های فروش این محصولات با برندهای مختلف، لزومی ندارد پیش از قرار دادن ظروف داخل ماشین ظرفشویی آنها را آبکش کنیم. تنها کافی است مواد غذایی بزرگ را از ظرف جدا کرد، زیرا پودرهای ماشین ظرفشویی دارای موادی هستند که سطوح کثیف را خراش داده تا مواد غذایی بهتر از سطح ظرف پاک شود. بهترین دما برای شست وشوی ظروف نیز ۵۵ درجه و در بعضی موارد ۷۰ درجه است.

یک توصیه مهم

بسیاری از افراد سعی می کنند برنامه ای را به ماشین ظرفشویی خود بدهند که در زمان کمتری ظرف های بیشتری را بشوید، در حالی که در این صورت آب و برق بیشتری مصرف می شود.

شاید ماشین ظرفشویی های قدیمی تر گزینه تنظیم زمان شست و شو را نداشته باشند، اما با تغییر وسیله خود خواهید دید که هزینه قبض آب و برق شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

علاوه بر این حتما زمانی که ظرفیت ماشین ظرفشویی به حداکثر رسید، شست و شو را آغاز کنید. در صورتی که نیمی یا کمتر از نیمی از ظرفیت ماشین ظرفشویی پر باشد، میزان مصرف آب و برق دو برابر حالت معمول خواهد بود.

با بوی بد داخل دستگاه چه کنیم؟

طبق گفته های فروشندگان، بیشترین موردی که مشتریان از آن گله دارند، بوی بد داخل فضای ماشین ظرفشویی است که راه حل این مشکل ساده است. به راحتی می توان با خرید یک بوگیر مخصوص یا قرار دادن یک تکه زغال داخل فضای ماشین ظرفشویی از شر بوی بد داخل فضای ماشین ظرفشویی راحت شد.

نبض ماشین ظرفشویی در دست فیلتر با کیفیت

خیلی از ما ممکن است به فیلتر لوازم منزل مان توجه نکنیم، در حالی که این بخش از وسیله مهم ترین قسمت محسوب می شود. فیلتر ماشین ظرفشویی نیز به طور منظم باید تمیز یا تعویض شود. در این ارتباط مهم ترین دلیل که مشتریان ایرانی بیشتر خواهان اجناس کره ای هستند، خدمات پس از فروش مناسب این اجناس است؛ به طوری که تعویض فیلتر محصول به طور رایگان نیز جزو خدمات پس از فروش این برندهاست.

شست و شوی میوه و سبزی با دست یا ماشین

وقتی از فروشندگان این محصول درباره امکانات ماشین های ظرفشویی می پرسیم، اولین چیزی که می شنویم این است که «این دستگاه میوه و سبزی هم می شوید»، اما بدانید که این گزینه شست و شوی میوه و سبزی در حقیقت همان گزینه آبکشی با آب سرد همه ماشین های ظرفشویی است، بنابراین زیاد تحت تاثیر این گونه تبلیغات اغوا کننده برای گران فروختن جنس قرار نگیرید.

آنچه باید درباره خرید ماشین ظرفشویی بدانید
منبع: ایسنا