تاریخ انتشار خبر: ۲۷ , آبان, ۱۳۹۳ | ۰۹:۵۵:۴۶
کد مطلب : 54485
از دربی‌سرخابی افغان‌ها تا بزرگترین حسرت فوتبالی علی کریمی +تصاویر

آنچه در برنامه ۹۰ گذشت؛

برنامه نود در حالی دوشنبه شب روی آنتن رفت که بخش زیادی از آن به بازگویی خاطرات دربی‌های گذشته توسط برادران فنونی زاده اختصاص داشت.

   برنامه این هفته نود در حالی آغاز شد که عادل فردوسی پور ضمن تسلیت بابت فوت مرتضی پاشایی، خواننده جوان پاپ کشورمان، به فراگیر شدن روز افزون بیماری کشنده سرطان اشاره کرد و از مسئولان خواست این پدیده شوم را ریشه یابی و تدبیر کنند چون تا آنجا گسترش یافته که تقریبا مبتلایان آن را در تمامی خانواده های ایرانی می‌توان سراغ گرفت.

بعد از پرداختن به این موضوع مهم و مورد بحث روز، نوبت به طرح سوال نظرسنجی برنامه نود امشب بود که همان گونه که پیش بینی می‌شد، به رقابت پیش روی سرخابی های پایتخت اختصاص یافته بود:

آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر

بعد از این توضیحات، به مناسبت رقابت روز سه شنبه ملی پوشان کشورمان با تیم ملی فوتبال کره جنوبی، ارتباط تصویری با کارلوس کی‌روش برقرار شد تا گفت‌وگویی پیرامون بسیاری از مسائل شکل گیرد.

نخستین نکته‌ای که بدان اشاره شد، انتظار از هواداران فوتبال در کشورمان برای حضور در ورزشگاه بود. انتظاری که فردوسی پور در قالب خواهش از فوتبال دوستان مطرح و ابراز امیدواری کرد که محقق شود تا آشتی با فوتبال ملی به نوعی رقم خورده و یار دوازدهم ملی پوشان بار دیگر در کنار ایشان قرار گیرد.

کی روش: بازی با کره فرصتی کمیاب است؛ قصد دارم تیم ملی جدیدی بسازم

این خواسته با تایید کی‌روش مواجه شد و پس از آن، سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان مسابقه فردا را فرصتی کمیاب برای تیم ملی فوتبال کشورمان خواند، چراکه همگی خوب می‌دانیم برگزاری دیدارهای دوستانه برای فوتبال کشورمان چیزی نیست که یاد رخ دهد!

وی در ادامه از تصمیمش برای نوسازی تیم ملی کشورمان بعد از رقابت های جام جهانی فوتبال سخن گفت و تاکید کرد که در این راستا در دیدار فردا به جوانان میدان خواهد داد و امیدوار است که در نتیجه به کار گیری جوانان در این دیدارهای تدارکاتی، بتواند به ترکیب جدیدی برای تیم ملی دست پیدا کند.

در برنامه 90 چه گذشت؟ +تصاویر

کارلوس کی‌روش در ادامه گفت و گوی زنده تلوزیونی در مورد وضعیت تیم ملی گفت: بارها گفتم هواداران نقش مهمی برای تیم ملی دارند و یار دوازدهم تیم ملی هواداران هستند امیدوارم هواداران فردا با حضور در ورزشگاه تیم ملی را حمایت کنند.

وی افزود: همه چیز آماده است تا به مصاف کره جنوبی برویم. این یک بازی تدارکاتی برای جام ملت های آسیا است. این مسابقه بسیار کمیاب و مفید است باید از این فرصت استفاده کنیم. از این بازی نه تنها برای آماده شدن بلکه فرصتی برای بازیکنان جوان برای کسب تجربه، پیشرفت و پویایی برای آینده است.

کی‌روش در مورد اینکه آیا به بازیکنان جوان امید دارند، خاطرنشان کرد: این بازیکنان را در ۲ سال گذشته تحت نظر داشتیم بعد از جام جهانی برزیل تصمیم گرفتم و قرار شد تیم ملی را با جوانگرایی دوباره بسازیم. فرصت زیادی برای بازی دوستانه نداریم بدون شک فردا یا به این جوان ها فرصت می دهم چرا که در آینده به توان فنی این بازیکنان نیاز داریم. مطمئنم بازیکنانی مثل مرتضی پورعلی گنجی، کریم انصاری فرد، احسان حاج صفی، سروش رفیعی، سردار آزمون و حتی  وحید امیری که الان پیش ما نیست و … فردا را رقم می زنند.

سرمربی تیم ملی در مورد اینکه آیا برخی از این نفرات فردا به میدان می روند، گفت: تعدادی از این نفرات درون زمین خواهند بود. هیچ مشکلی ندارم که بتوانیم از این بازیکنان استفاده کنیم.

کی روش در ادامه در مورد پروسه جوانگرایی بعد از جام ملت های آسیا به شکلی جدی تر و وسیع تر، خاطرنشان کرد: دقیقا همینطور است. در تیم ملی نیازی به انقلاب ناگهانی نیست. باید پایه ها را حفظ کرد و جوانگرایی را به مرور انجام داد. ما باید پایه های اصلی را حفظ کنیم و برای رسیدن به هدف جوانگرایی نیاز به تداوم داریم بازیکنان سن بالا برای بازیکنان جوانتر الگو هستند که با نگاه به آنها پیشرفت کنند.

یادگرفتم که بازی مقابل امارات، قطر و بحرین همیشه “سر درد” است

وی در پاسخ به این سوال که تیم ملی ایران همیشه مقابل تیم های عربی دچار مشکل می شود و چه تدبیری در جام ملت ها برای بازی با قطر، امارات و بحرین ۳ هم گروه ایران در این راستا دارد، گفت: این موضوع را یادگرفتم که بازی مقابل امارات، قطر و بحرین همیشه برای ما یک سر درد است. امروز کاملا یک تیم متفاوت هستیم و می دانیم ما چه می کنیم و حریفان ما چه جایگاهی دارند به همین خاطر اجازه نمی دهیم آنها مخل اعصاب و رفتار ما شوند. البته به طور کامل از این موضوع مطلع هستم که رقیبان ما در جام ملت های آسیا به سختی کار می کنند و خود را آماده این مسابقات می کنند ما سعی می کنیم بهترین آماده سازی را داشته باشیم و وظیفه داریم قوی، با تمرکز و تلاش بیشتر کار کنیم که در این مسابقات عملکرد خوبی داشته باشیم.

کی‌روش در انتقاد به اینکه ایران در فاز حمله قوی عمل نمی کند و چه راهکاری برای این مشکل دارد، خاطرنشان کرد: راهکار ما بنا بر یک اصل همیشگی است که بیشتر و بهتر تلاش کنیم. باید بیشتر و بهتر کار کنیم اما ما کمتر کار می کنیم و بدتر. تعداد و کیفیت بازی های دوستانه ما کمتر است. کیفیت و تعداد اردوهای ما کمتر است. باید به واقعیات بازگردیم نمی توانیم یک بازی تظاهر گونه انجام دهیم باید دست به دست هم دهیم و ایمان و اعتماد به بهتر بودن را زنده نگه داریم همیشه یک قصه یکسان وجود دارد و مقابل قطر، بحرین و امارات یک داستان داریم. به جام خلیج فارس نگاه کنید همه تیم ها یک شرایط  یکسان دارند شما چه توقعی دارید باید مقابل آرژانتین و نیجریه باز بازی کنیم. ما با حقیقت بازی کردیم و فداکارانه بازی انجام دادیم. دفاع کردیم و آماده استفاده از موقعیت ها بودیم. ما در جام جهانی فوتبال منفی بازی نکردیم. بین فوتبال منفی و فوتبالی که خالق غرور و افتخار باشد تفاوت است با فوتبالی که باعث غرور و سربلندی یک ملت می شود این همان کاری است که بازیکنان ما انجام دادند. امیدوارم کسانی که این انتقاد را می کنند این نوع فوتبال را در تیم هایی که خودشان حضور دارند به نمایش بگذارند.

وی در مورد اینکه آیا در جام ملتهای آسیا ایران مثل جام جهانی دفاع می کند، عنوان کرد: این نظر کاملا اشتباه است. نگاه من به این موضوع متفاوت است اگر یک بازی به ما دیکته کند دفاع کنیم این کار را می کنیم و اگر دیکته شود حمله کنیم این کار را انجام می دهیم این ترفند را در جام جهانی داشتیم برای دفاع و حمله بازی نمی کنیم ما بازی می کنیم که برنده شویم.

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران در مورد رفتن نلو وینگادا و حضور زلاتکو کرانچار و نقش نظارتی که روی تیم ملی امید دارد، تصریح کرد: بحث نظارت یک موضوع است اما درگیر کردن اسم من روی سیاست های اشتباه یک موضوع دیگر است. من یک نقطه نظر برای دوستان و دشمنانم دارم. عاشق همه آنها هستم و برای تک تک آنها ۲ برابر آرزویی که برایم دارند آرزو می کنم. کرانچار یا هر شخص دیگری هر حمایتی برای من انجام دهد من ۲ برابر آن را برای او انجام می دهم و انسان بسیار Nice هستم.

آیا تیم ملی لیست سیاه دارد؟

کی‌روش در مورد اینکه بعد از جام جهانی از تیم ملی کسی به اروپا ترانسفر نشد و بازیکنان ایرانی که در اروپا بازی می کردند به آسیا آمدند و آیا او در این مورد توصیه به بازیکنان می کند که به آینده و پیشرفت فوتبال خود در اروپا فکر کنند، گفت: فوتبال، جهانی از فرصت ها است. فرصت مالی و فرصت فنی است. اتفاقات در یک لحظه رقم نمی خورد. همیشه اگر فرصتی به سمت ما آمد باید از آن استفاده کنیم. این نکته را به بازیکنان می گویم. وظیفه من این است که بدانم بازیکنانم خوشحال هستند. برخی فرصت هایی که به وجود می آید از لحاظ فنی بهترین فرصت نیست اما زندگی بعد از فوتبال هم وجود دارد بعد از اتمام دوران فوتبال کسی به بازیکنان اهمیت نمی دهد. من وظیفه دارم که از بازیکنان حمایت کنم و به تصمیمات آنها احترام بگذارم.

کی روش در مورد پیروزی ایران در بازی رفت مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل و اینکه در آن مسابقه هواداران تیم ملی نقش مهمی داشتند، یادآور شد: با صحبت شما موافقم و از هواداران درخواست می کنم به ورزشگاه بیایند و از فرصت این بازی برای اینکه باهم لذت ببریم نیاز دارند. قول می دهیم که فوتبال خوبی را مقابل تیم قوی کره جنوبی انجام دهیم. آنها ۳ بازیکن در لیگ برتر انگلیس و ۵ بازیکن در بوندس لیگا دارند. حضور در ورزشگاه بسیار عقلانی است که آنها از تیم ملی حمایت کنند. پیراهن شماره ۱۲ را برای هواداران کنار گذاشتم.

سرمربی تیم ملی در مورد اینکه مهدی رحمتی، محمدرضا خلعتبری، هادی عقیلی، مجتبی جباری و … به تیم ملی دعوت نمی شوند و آیا او لیست سیاهی برای تیم ملی دارد یا اینکه این نفرات هنوز شانس دعوت به تیم ملی را دارند، خاطرنشان کرد: هیچ شکی راجع به این موضوع ندارم. هیچ جبهه خاصی ندارم. هدفم شفاف و مشخص است و آن این است که بهترین تیم را آماده کنم. وظیفه سرمربی تیم ملی این است که مطمئن باشد تیمی را انتخاب می کند که بهترین نفرات برای به دست آوردن برد است. البته شما می دانید که تیم قوانینی برای خودش دارد. صحبت فقط در مورد استعداد نیست. کسی که کاراکتر خوبی دارد می تواند به یک قهرمان تبدیل شود استعداد به ما کمک می کند و با آن به برد می رسیم. کسی که کاراکتر خوبی دارد می تواند به ما کمک کند که به موفقیت خوبی برسیم اما باید استعداد را در کنار کاراکتر در تیم داشته باشیم.

کی‌روش در مورد اینکه در تمرینات روی سرعتی تیمی اعتراض داشته است گفت: سعی می کنیم یک بازی انتقالی سریع را انجام دهیم. در بازی روندی وجود دارد که نباید به آن بی اهمیت بود. ۳۵ درصد یا بیش از ۳۵ درصد گل ها در فوتبال روی انتقال سریع بازی از دفاع به حمله است باید سریع تصمیم بگیریم. نیاز به زمین خوبی داریم که بازیکنان توپ را راحت در اختیار بگیرند و بازی کنند. نیاز داریم که خیلی سریعتر کار کنیم و با آرامش به فوتبال بپردازیم.

برنامه ایران ۹۰ این هفته به آبادان اختصاص یافته بود که طی آن به قدمت فوتبال این شهر نیز اشاره شده بود.

آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر

آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر

آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر

در ادامه مصاحبه ای از کریمی در ۲ بخش پخش شد که برای دیدن فایل تصویری بخش اول اینجا و برای مشاهده بخش دوم اینجا کلیک کنید.

در برنامه 90 چه گذشت؟ +تصاویر

هافبک سابق پرسپولیس در بخشی از صحبت هایش در رابطه با بزرگترین حسرت زندگی خود گفت: حسرتم این است که وقتی قراردادم با بایرن مونیخ تمام شد می‌توانستم تمرین کنم که این کار را نکردم.

وی در مورد اینکه دوست داشت کدام اتفاق در دوران فوتبالش نیفتاده بود، گفت: لگدی که به کلمن زدم کاش اتفاق نیفتاده بود.

در نظرسنجی استقلالی ها بردند

پس از این بخش، مهم ترین اتفاق فوتبالی هفته گذشته یعنی بازداشت شدن محد مایلی کهن به دلیل شکایت علی دایی بررسی شد.

در برنامه 90 چه گذشت؟ +تصاویر

سپس گزارش ویژه ای درباره طرفداران فوتبال ایران و تیم های پرسپولیس و استقلال در کشور افغانستان پخش شد؛ به این صورت که به صورت زنده و از راه دور ارتباطی با محمدحسین میثاقی از شهر هرات افغانستان برقرار شد و درخصوص علاقه مندی مردم این کشور به فوتبال ایران مصاحبه شد.

در برنامه 90 چه گذشت؟ +تصاویر

آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر

سپس به بررسی وضعیت تیم های پرسپولیس و استقلال و بازیکنان کلیدی این تیم ها به منظور پیش بینی عملکرد این بازیکنان و دو تیم در دربی پیش رو پرداخته شد.

پس از پخش این آیتم سینا بدری به عنوان کارشناس فنی به برنامه اضافه شده و به آنالیز دو تیم پرسپولیس و استقلال و دلایل نتیجه مساوی بدون گل این دو تیم طی بازی های اخیر پرداخت.

آماری از پیش داربی های برگزار شده ارائه شد:

آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر
آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر
آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر

آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر

آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر
آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر
آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر
آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر
آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر
آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر
آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر

تصاویری از داربی سال ۱۳۷۰ پخش شد و مرتضی و مهدی فنونی زاده درباره این دیدار توضیحاتی ارائه دادند.

آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر
آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر

در ادامه همانند دوران جام جهانی مصاحبه ای جالب با تعدادی از بازیکنان تیم ملی از جمله محمد نوری، خسروحیدری، هاشم بیک زاده، جهانبخش، تیموریان و سوالاتی درباره تکنیکی ترین،خسیس ترین ، مو قشنگ ترین و از بازیکنان به شوخی پرسیده شد.

آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر

گفتگوی جالب و ویژه این برنامه با برادران مهدی و مرتضی فنونی زاده بود و پس از ورود این دو پیشکسوت استقلال و پرسپولیس خاطره گویی و صحبت درباره بازی تیم های پرسپولیس و استقلال ادامه پیدا کرد. مهدی فنونی زاده پیروز دیدار دربی را به احتمال زیاد استقلال دانست و گفت که اگر جاسم کرار در این دیدار حضور داشت قطعاً استقلال پیروز می‌شد.

دو برادر درباره علاقه خود به پرسپولیس و استقلال گفتند: مرتضی (بازیکن سابق پرسپولیس): من علاقه زیادی به حجازی، جباری داشتم و به استقلال علاقمند بودم. مهدی (بازیکن سابق استقلال): به پرسپولیس علاقه‌ای نداشتم اما برای علی پروین خیلی احترام قائل بودم و دوست داشتم زیر نظرش بازی کنم.

آنچه در برنامه 90 گذشت +تصاویر

در ادامه مرتضی و مهدی فنونی زاده از خاطرات خود در دربی‌ها مطالب جالبی را عنوان کردند.

مرتضی درباره لقب خود گفت که هواداران به او می‌گفتند «مرتضی باتیستا» مدافع آرژانتینی، که البته مرتضی عنوان کرد که اصلاً این بازیکن را نمی‌شناسد.

مهدی فنونی زاده گفت که هواداران استقلال به او «آرپی جی ۷ » می‌گفتند؛ اما پرسپولیسی‌ها به وی «بیگلی بیگلی» می‌گفتند.

نتیجه نظرسنجی
در این نظرسنجی بیش از ۴۲ درصد به پیروزی استقلال رای دادند. ۳۴ درصد پرسپولیس را پیروز دربی دانستند و ۲۴ درصد رای به تساوی این دیدار دادند.

در برنامه 90 چه گذشت؟ +تصاویر

برنامه این هفته نود ساعت ۲:۲۱ بامداد به پایان رسید.