تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , آبان, ۱۳۹۳ | ۱۱:۵۶:۳۴
کد مطلب : 53843

آیا طرح ۸۸۰ هزارهکتار مثل کوه یخ در حال آب شدن است!؟

طرح ۸۸۰ هزارهکتار مقام معظم رهبری در قول رئیس جمهور به اهوازی ها ۵۵۰ هزار هکتار می شود و امروز نماینده اهواز می گوید عملا ۲۵۰ هزار هکتار شده است ولی معاونین استاندار هر کدام چیزی می گویند حالا تکلیف ما چیست بالاخره نگران باشیم یا نه؟!

 

به گزارش عصر آبادان ،  طرح ۸۸۰ هزار هکتاری موسوم به مقام معظم رهبری در خوزستان،  در سفر مقام معظم رهبری به خوزستان درسال  ۷۵ مصوب شد  که وسعت این طرح ۸۸۰ هزار هکتار بود که بخشی از آن اجرا شد اما در ادامه با مشکلاتی مواجه شد و به حالت نیمه متوقف درآمد

این طرح که با هدف احیای دشت‌های خوزستان و ایلام کلید خورد پس از گذشت ۱۷ سال از آغاز طرح فقط ۱۳درصد پیشرفت داشت تا در سفر رئیس دولت یازدهم به اهواز در دی ماه ۱۳۹۲ اقای روحانی در جمع مردم اهواز این وعده را داد که ۵۵۰ هزار هکتار از این طرح را ظرف سه سال به پایان خواهد رساند وی گفت: برای آماده کردن و زیر کشت بردن ۵۵۰ هزار هکتار از این استان نیازمند ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان هستیم که برای این رقم دولت پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده است.

وی ادامه داد:از طریق صندوق توسعه در طول ۳ سال آینده همه این زمین‌ها را آماده کشت خواهیم کرد و این کار بسیار بزرگی است که باید در این استان انجام شود. اقای روحانی تاکید کرد: امروز رییس جمهوری به شما قول می‌دهد که همه توان دولت را برای اجرای این پروژه عظیم استان به کار بگیرد.

حالا یک سال از این وعده رئیس جمهور می گذرد که سید شریف حسینی خبر شوکه کننده ای را اعلام می کند وی در گفتگو با رهیاب تاکید کرد:همه مردم خوزستان این طرح را به اسم طرح ۸۸۰ هزار هکتاری می شناسند دولت آن را به ۵۵۰ هزار هکتار تقلیل داد اما دیروز من با وزیر جهاد صحبت می کردم او میگفت من با دعوا و التماس توانستم ۳۰۰ هزار هکتار مجوز آب بگیرم.

وی ادامه داد: با این اوصاف یعنی ۵۰۰ هزار هکتار از این طرح پرید ۵۰ هزار هکتار هم متعلق به ایلام است یعنی طرح ۸۸۰ هزار هکتاری در خوزستان به ۲۵۰ هزار هکتار تبدیل شد این کار بی معنی است دولت نیاید یک چیز بگوید ولی یک کار دیگری انجام دهد.

نماینده مردم اهواز  تاکید  کرد:ما بر اساس مستندات صحبت می کنیم درست است که در حال انجام کار هستند ولی زمانی این طرح نتیجه می دهد که حداقل همان ۵۵۰ هزار هکتار مصوب دولت، عملیاتی شود.

در همین رابطه از فرج‌الله خبیر معاون سیاسی‌ اجتماعی استانداری خوزستان پرسیدیم ولی وی با رد اظهارات نماینده اهواز گفت: خیر اینگونه نیست یک مباحثی ممکن است از جاهای دیگر مطرح شود ولی آنچه در برنامه دولت و استان است اجرای همان طرح ۵۵۰ هزار هکتاری است.  وی ادامه داد : طبق گزارشاتی که ما داریم هیچ کاهشی در میزان طرح ۵۵۰ هزار هکتاری نداریم.

البته سیاحی معاون عمرانی استاندارجلسه برنامه ریزی نهایی آب قابل تامین بخش کشاورزی و محیط زیست استان بر گفته نماینده اهواز اذعان داشت و اعلام کرد:با توجه به اینکه تاکنون از سوی وزارت نیرو تنها به ۳۱۲ هزار هکتار از اراضی مورد نظر آب تخصیص داده شده است ، برای اجرای طرح احیای ۵۵۰هزار هکتاری سفر مقام معظم رهبری در استان با توجه به کمبود آب با نگرانی هایی مواجه هستیم

طرح ۸۸۰ هزارهکتار مقام معظم رهبری در قول رئیس جمهور به اهوازی ها ۵۵۰ هزار هکتار می شود و امروز نماینده اهواز می گوید عملا ۲۵۰ هزار هکتار شده است ولی معاونین استاندار هر کدام چیزی می گویند حالا تکلیف ما چیست بالاخره نگران باشیم یا نه؟!

امیدواریم همانگونه که اقای رئیس جمهور قول دادند ظرف سه سال طرح ۵۵۰ هزار هکتار محقق شود نه اینکه به مردم بگوییم ۵۵۰ هزار هکتار ولی وزارت نیرو بخشی از آب آن را تامین کند امید است در دو سالی که باقی مانده است رئیس جمهور بر قولی که به خوزستان داده است بماند تا اینکه طرح ۸۸۰ هزار هکتار هر روز مثل یخی آب نشود .

منبع: رهیاب