تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , تیر, ۱۳۹۴ | ۰۵:۵۷:۳۳
کد مطلب : 99371
خارجی‌های بی‌اثر لیگ برتر؛

اجنبی‌های مستحق زرشک طلایی! +جدول

در لیگی که سپاهان قهرمانش شد، ۴۹ بازیکن خارجی حضور پیدا کردند که البته از میان‌شان دو نفر فرصت بازی نیافتند.

به نقل از مشرق – لیگ چهاردهم در ایستگاه آخرش به کام سپاهانی شد که از تساوی ۳-۳ دو مدعی دیگر نفت و تراکتورسازی لذت برد. سپاهان با حسین فرکی از چهار خارجی بهره برد که نیمی از آنها برزیلی بودند و نیم دیگرشان ازبک و آلبانیایی‌تبار.

تراکتورسازی نایب قهرمان لیگ هم در طول فصل با ۵ خارجی قرارداد بست اما یکی از آنها اصلا برای این تیم بازی نکرد (رادامس برزیلی) و دومی (علاءعبدالزهرا) اواسط نیم‌فصل نخست راهش را کشید و راهی کشورش شد.

بررسی عملکرد بازیکنان خارجی لیگ ۱۴ نشان می‌دهد خیلی از خریدهای آن طرف آبی سطح اول فوتبال ایران، «دور ریختن پول» بوده و البته برخی از آنها به جا و غیرقابل نقد.

۳۵ درصد برزیلی

به گزارش مشرق، لیگ چهاردهم فوتبال ایران ۱۷ برزیلی داشت و این یعنی ۳۴٫۶۹ درصد از کل خریدهای خارجی تیم‌های لیگ برتری ما از سرزمین قهوه انجام شده است.

در این میان پرسپولیس و تراکتورسازی ۶ برزیلی داشتند تا رکورد خریدهای ویژه را بزنند. هرچند که پرسپولیس از خریدهایش لذت نبرد و برعکس تراکتورسازی از توانایی‌های لوسیانو در خط حمله- و سلیو در خط دفاع- بهره کافی را برد.

۱۸ درصد آفریقایی

در لیگی که با قهرمانی سپاهان به پایان رسید ۱۸٫۳۶ بازیکن از جمع خارجی‌ها متعلق به قاره آفریقا بودند. در این بین کامرون ۴ نماینده داشت که نیمی از آنها برای فولاد بازی کردند و البته که عملکردشان قابل تقدیر بود.

پس از آن نوبت به استقلال صنعتی رسید که با ۳ نماینده از مالی در صف علاقه‌مندان به بازیکنان آفریقایی آن هم از یک کشور قرار گرفت. جالب این‌که در میان مالیایی‌های استقلال صنعتی فقط موسی کولی‌بالی امتحانش را درست پس داد.

نصف آسیایی‌ها ازبک بودند نصف دیگرشان عرب

به گزارش مشرق، از میان ۴۹ بازیکن ورودی به فوتبال ایران در لیگ چهاردهم فقط ۸ نفر آسیایی بودند. جالب این‌که ۴ نفر آنها از لیگ کشور ازبکستان به فوتبال ما آمدند و ۴ نفرشان با هم از عراق و لبنان.

در میان ازبک‌های شاغل در فوتبال ایران تقریبا همه به کار تیم‌های‌شان آمدند اما از میان اعراب دو نفر انتخاب درستی برای تراکتورسازی و ذوب‌آهن‌ نبودند.

در تراکتورسازی علاء عبدالزهرا فقط چند هفته اول لیگ تبریزی بود و بعد از بازی با پرسپولیس (هفته هفتم) باروبندیلش را جمع کرد و رفت. بدون این‌که به درد تراکتوری‌ها بخورد.

در ذوب‌آهن‌ داستان ولید اسماعیل لبنانی به این شکل نبود. اصولا ولید ۳۰ ساله که نیم‌فصل دوم به ذوب‌آهن‌ اضافه شد، هرگز نتوانست مهره‌ای باشد که خود را به ترکیب اصلی تیم گل‌محمدی تحمیل کند.

۷ خرید بی‌مصرف

احتمالا مربیانی که با تایید‌شان عقد قرارداد با خارجی‌ها انجام شده، از تک‌تک خریدهای تیم خود دفاع می‌کنند. با تمام این اوصاف از نگاه آمار عملکرد ۷ خرید لیگی که به اتمام رسید تحت هیچ شرایطی قابل دفاع نیست. بازیکنانی که از ۲۴ تا ۱۶۵ دقیقه وقت لیگ برتر فوتبال ایران را گرفتند. ضمن این‌که پای دو نفرشان اصلا به زمین چمن نرسید.

* مارسیو پاسیوس (سپاهان) : ۳۵ دقیقه

*علاءعبدالزهرا (تراکتورسازی):۱۶۵دقیقه

* داناوان دکمان (نفت): ۷۳ دقیقه

* ولید اسماعیل (ذوب‌آهن‌): ۲۰۰ دقیقه

* لوسب چاخاشویلی (صبا): ۲۴ دقیقه

* رادامس داسیلوا (تراکتورسازی): بازی نکرد

* ادواردو فریرا (ذوب‌آهن‌): بازی نکرد

نیلسون مسن‌ترین، برادرزاده سفیر جوان‌ترین

به گزارش مشرق، بررسی آمار نشان می‌دهد، مسن‌ترین خارجی لیگ چهاردهم نیلسون کوریا گلر نیم‌فصل اول پرسپولیس بود. نیلسون با ۳۹ سال سن ۹ بازی انجام داد و ۱۱ گل خورد تا پس از ابری شدن آسمان قرمزها در کنار سوشا مکانی ترجیح بدهد راهی کشورش شود. داستان جذب جوان‌ترین خارجی لیگ توسط صبا هم جالب است. لوسب چاخاشویلی ۲۱ ساله که سابقه قابل توجهی در فوتبال گرجستان ندارد، دو مقطع سر تمرینات استقلال حاضر شد تا بلکه در فوتبال ایران شاغل شود. حتی گفته می‌شود لوسب برادرزاده یکی از مقامات برجسته در سفارت بوده و به همین دلیل عموی خود را هم سر تمرینات استقلال برده است.

با این حال پس از منفی بودن جواب قلعه‌‌نویی به این بازیکن، صبا با قراردادی ۱۸ میلیون تومانی اقدام به جذب لوسب کرد.

در نهایت هم فقط ۲۴ دقیقه فرصت بازی به مهاجمی رسید که انگار فقط می‌خواست اسمش وارد لیست بازیکنان شاغل در لیگ برتر ایران شود.

جدول عملکرد ۴۹ خارجی لیگ ۱۴

برای مشاهده سایز اصلی روی عکس کلیک کنید

برای مشاهده سایز اصلی روی عکس کلیک کنید