تاریخ انتشار خبر: ۱۵ , تیر, ۱۳۹۳ | ۱۲:۱۰:۳۰
کد مطلب : 35407

احتمال سفر مهدی هاشمی به کانادا

در حالی که برخی رسانه‌های خارجی از احتمال سفر مهدی هاشمی به کانادا برای شرکت در جلسه دادگاه خبر داده‌اند، وکیل مهدی هاشمی گفت: نمی‌توانم در این زمینه اظهارنظر کنم.

حجهالاسلام محسنی‌اژه‌ای سخنگوی قوه‌قضاییه در آخرین نشست خبری خود، درباره آخرین وضعیت پرونده مهدی هاشمی رفسنجانی اعلام کرد که قرار است طی روزهای دهم یا یازدهم مرداد اولین جلسه رسیدگی به این پرونده در دادگاه انقلاب برگزار شود. محسنی‌اژه‌ای همچنین گفته بود که قرار است رسیدگی به این پرونده توسط یک قاضی جدید انجام شود اما نامی از این قاضی نبرد.

این دادگاه  قرار است به اتهامات مهدی هاشمی رفسنجانی در حالی رسیدگی کند که  طبق کیفرخواستی که  ۲۰ دی سال ۹۱ از سوی دادستانی صادر شد، در  ۱۲۵ صفحه ۱۲ عنوان اتهامی علیه مهدی هاشمی رفسنجانی اعلام شده بود. رسیدگی مجدد به این پرونده در حالی قرار است ماه آینده آغاز شود که برخی اخبار حاکی از احتمال سفر مهدی هاشمی به کانادا برای شرکت در جلسه دادگاهی دیگر است.

مهدی هاشمی ‌رفسنجانی همزمان با برگزاری جلسات دادگاه‌‌ رسیدگی به پرونده متهمان ‌اتفاقات سال ۸۸، از کشور خارج شد و به لندن رفت. در این دادگاه‌ها، برخی متهمان از جمله حمزه کرمی در اعترافات خود، مهدی هاشمی را ‌به “پولشویی و دست داشتن در آشوب‌های ۸۸” متهم کردند.

‌‌بعدها، دادسرای تهران با اعلام خبر ‌‌بازرسی از دفتر مهدی هاشمی رفسنجانی در دبیرخانه هیئت امنای دانشگاه آزاد، از “کشف اسناد و مدارک زیادی درباره برخی قراردادهای نفت و گاز، اسناد مالی غیر‌مرتبط با دانشگاه آزاد، اسناد محرمانه دولتی و ‌گزارش‌های مرتبط با یکی از متهمان حوادث بعد از انتخابات ریاست جمهوری” خبر داد.

همچنین در گزارش ویژه کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ‌درباره حوادث سال ۸۸ اعلام شده بود که “مهدی هاشمی نقش کلیدی در این حوادث داشته است”.

فرزند رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام اوایل مهر سال ۹۱ پس از گذشت بیش از ۳ سال، به کشور بازگشت و از فردای آن‌روز بازداشت و برای “طی مراحل بازجویی” به زندان اوین منتقل شد. پس از این‌که مهدی هاشمی با سپردن وثیقه ۱۰ میلیارد تومانی و گذشت حدود ۳ ماه از بازداشت، آزاد شد، قرار شد نخستین جلسه رسیدگی به این پرونده در روز ۱۵ اردیبهشت سال ۹۲ برگزار شود. با توجه به حساسیت موضوع خبرنگاران زیادی از ابتدای صبح خود را به محل دادگاه انقلاب تهران رساندند و مهدی هاشمی به همراه تعدادی از اعضای خانواده وارد دادگاه انقلاب شد. خبرنگاران که اجازه ورود به دادگاه نداشتند در کم‌تر از یک ساعت شاهد خروج مهدی هاشمی و خانواده از دادگاه بودند و مشخص شد که دادگاه با درخواست استمهال وکیل هاشمی برای مطالعه بیشتر پرونده موافقت کرده است.

این دلیل در حالی مطرح شده بود که از سوی دیگر عنوان شد، پرونده مهدی هاشمی به دلیل نقض تحقیقات و مدارک به دادسرا ارسال شده است و از همان روز تا هفته گذشته هیچ خبری جز تداوم رسیدگی و تحقیقات در دادسرا نبود تا اینکه محسنی‌اژه‌ای از آغاز رسیدگی مجدد به پرونده در مرداد خبر داد.

دیروز برخی رسانه‌های خارجی درباره پرونده شکایت شخصی به نام هوشنگ بوذری از مهدی هاشمی مطالبی منتشر و ادعا کردند که قرار است مهدی هاشمی طی روزهای آینده برای رسیدگی به این پرونده به کانادا سفر کند.

یکی از این سایت‌ها در خبری که به همین منظور منتشر کرده، آورده است: مهدی هاشمی رفسنجانی که بر اساس شهادت پیشین وکیل ایرانی‌اش نمی‌توانست دیگر در جلسات اسکایپی با وکلای شاکیان و یا دادگاه در تماس باشد، اینک خواستار دفاع از خود در جلسه دادگاه ۱۸ جولای در کانادا شده است. وکلای مهدی هاشمی بهرمانی در کانادا، چندی پیش خلع شدند و دیگر کسی در کانادا مسئولیت دفاع از او را بر عهده ندارد و به گفته یک منبع مطلع باید تا مهلت مقرر (۵ جولای ۲۰۱۴) وکیلی به جای وکلای قبلی به دادگاه معرفی می‌کرد.

علیزاده طباطبایی پیشتر مدعی شده بود که دادستان انقلاب به موکلش اجازه تماس با وکلای خود و یا شاکیان و شهود در کانادا را نداده بود ولی با وجود این ادعا، دیروز، ۳ جولای ۲۰۱۴، علیزاده طباطبایی طی شهادت‌نامه‌ای که به دادگاه عالی استیناف اونتاریوی کانادا تسلیم شد، از تصمیم موکلش برای حضور در دادگاه کانادا و دفاع از خود خبر داد.

این در حالی است که ناصر سراج قاضی قبلی پرونده مهدی هاشمی پیش از این که رسیدگی به پرونده به عهده قاضی دیگری سپرده شود، درباره خبری که در آن اعلام شده بود ممکن است مهدی هاشمی رفسنجانی در مأموریتی دوباره از سوی دانشگاه آزاد به مأموریت خارج از کشور برود، گفت: من هم این موضوع را شنیده‌ام اما از صحت اعطای این مأموریت توسط دانشگاه آزاد خبری ندارم.

در همین زمینه خبرنگار تسنیم بر آن شد گفت‌وگویی با سیدمحمود علیزاده طباطبایی وکیل مهدی هاشمی رفسنجانی و اینکه وی با ارسال نامه‌ای به دادگاه مربوطه در کانادا اعلام کرده است که مهدی هاشمی برای حضور در جلسه رسیدگی به پرونده شخصاً به کانادا سفر خواهد کرد داشته باشد که علیزاده در پاسخ گفت: من هیچ اظهارنظری در این زمینه نمی‌کنم.

وکیل مهدی هاشمی همچنین درباره این‌که آیا ارسال این نامه و اصالت و صحت آن را تأیید یا تکذیب می‌کنید، گفت: نمی‌توانم در این زمینه اظهارنظری کنم.

حال باید منتظر ماند و دید با مهدی هاشمی رفسنجانی وکیل یا وکلای جدیدی در پرونده کانادا برای دفاع از اتهامات خود معرفی می‌کند یا پیش از این‌که جلسات محاکمه وی در دادگاه انقلاب تهران آغاز شود، برای رسیدگی به اتهاماتی دیگر، به کانادا سفر کند.

منبع: فارس