تاریخ انتشار خبر: ۹ , اردیبهشت, ۱۳۹۳ | ۱۰:۳۹:۴۱
کد مطلب : 27321
اخبار کوتاه و ویژه

احساس‌خطر هاشمی ازبازگشت‌احمدی‌نژاد/پیشنهادخطرناک به دولت برای جبران کسری بودجه یارانه/ علت لغو سفر رئیس‌جمهور به قم

نظر وزیر اطلاعات درباره نقش عبدالحمید در آزادی مرزبانان … تازه‌ترین تلاش هاشمی رفسنجانی برای رفع حصر موسوی و کروبی […]

نظر وزیر اطلاعات درباره نقش عبدالحمید در آزادی مرزبانان … تازه‌ترین تلاش هاشمی رفسنجانی برای رفع حصر موسوی و کروبی … اظهار نظر ظریف درباره سریع القلم … توافق نمایندگان دولت و جبهه اصلاحات درباره انتخابات آینده … پیشنهاد مشاور رئیس‌جمهور برای تغییر فضای یادمان‌های دفاع مقدس … خاتمی: در تعامل با دولت چیزی بیشتر از این به دست نمی‌آوریم.

جهان نیوز ـ همیشه در آن سوی اخبار رسمی، اخباری غیر رسمی وجود دارد که خبرنگاران در تلاشند به آن دست یابند. خبرنگاران جهان نیوز نیز در طول هفته و در حین تلاش خود برای کسب اخبار با این گونه خبرها مواجه می شوند. آنچه می خوانید محصول تلاشی است که سه شنبه هر هفته در قالب بسته خبری از اخبار ویژه و کوتاه غیر رسمی منتشر می شود. سعی شده است نهایت دقت و صحت در گزینش و انتشار اخبار صورت گیرد.

علت لغو سفر رئیس جمهور به قم

>> خبرنگار جهان با خبر شد سفر رئیس‌جمهور روحانی به قم به علت عدم دستیابی به برخی اهداف اولیه از جمله هماهنگی با دفاتر مراجع تقلید به تعویق افتاده است.

ظاهراً دولت در پی آن بوده ‌است که خبر ملاقات رئیس‌جمهور با مراجع تنها از کانال تیم رسانه‌ای دولت منتشر شود و احتمالاً انتقادات مراجع و علما منعکس نشود که دفاتر بعضی از مراجع از جمله ‌آیات عظام مکارم شیرازی و نوری همدانی زیر بار نرفته‌اند و اظهار داشته‌اند که آقایان در حوزه فرهنگی و هسته‌ای حرف‌هایی دارند و هم حمایت‌ها و هم نقد‌ها باید منتشر شود.

اطرافیان دولت به خاطر اینکه این اولین سفر رسمی رئیس‌جمهور به قم است، تلاش دارند تا حد ممکن این سفر یک سفر مثبت باشد.

افزایش ۳۰ درصدی سفرهای خارجی در ایام نوروز

>> به گزارش جهان، بر خلاف گزارش‌های منتشر شده، امسال سفرهای نوروزی داخلی حدود ۲۵ درصد کاهش داشته‌ است و در مقابل سفرهای خارجی ایرانیان در این ایام بیش از ۳۰ درصد افزایش داشته ‌است.
دلایل متعددی برای این تغییرات اعلام ‌شده که یکی از آن‌ها ارزان بودن سفرهای خارجی و تثبیت دلار در بازار است.

وزیر اطلاعات: عبدالحمید در آزادی مرزبانان نقش حاشیه‌ای داشت

>> خبرنگار جهان با خبر شد سیدمحمود علوی، وزیر اطلاعات در جلسه‌ای گفته ‌است: این‌ همه که مولوی عبدالحمید را در قضیه آزادی مرزبانان ربوده شده بزرگ می‌کنند، وی در این ماجرا نقشی نداشته ‌است. ما از همه سران قبایل و چهره‌های با نفوذ برای آزادی این افراد تقاضا کردیم، از آن جمله مولوی عبدالحمید بود. او نسبت به بعضی دیگر از افراد با نفوذ نقش حاشیه‌ای داشت، اما فضا را به دست گرفته و به نام خودش تمام کرده ‌است.

نگرانی مراجع و علمای نجف از وضعیت فرهنگی در این شهر

>> تبلیغات شبکه‌های ماهواره‌ای عراق در روز ولنتاین، به گونه‌ای بوده‌ است که در شهر مقدس نجف، دختر و پسر دست در دست یکدیگر به خیابان‌ها آمده و صحنه‌های عجیبی خلق شده ‌است که نگرانی مراجع و علمای نجف را در پی داشته‌ است.

سوءاستفاده از رانت اطلاعاتی در سازمان مناطق آزاد

>> خبرنگار جهان با خبر شد، پیش از آنکه مناطق آزاد جاسک و اروند (خرمشهر و آبادان) رسماً به عنوان منطقه آزاد اعلام شود، اطرافیان برخی از مسؤولان که از موضوع خبردار بوده‌اند، اقدام به خرید وسیع زمین در این مناطق کرده‌اند.

شکایت یکی از بدهکاران بزرگ بانکی از دانشگاه آزاد

>> به گزارش جهان، حمید باقری درمنی، یکی از بدهکاران بزرگ بانکی اخیراً از دانشگاه آزاد شکایت کرده و ادعای مالکیت واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد را مطرح کرده ‌است.

وی وکالتی از فردی به نام فخاریان دارد. ارزش این زمین‌ها ۵ هزار میلیارد تومان برآورد شده ‌است.

گفته می‌شود که قرار است آقای هاشمی رفسنجانی درباره این موضوع با آیت‌الله آملی لاریجانی صحبت کند. علیزاده طباطبایی وکیل خانواده هاشمی نیز در رأس یک تیم حقوقی پیگیری موضوع را آغاز کرده ‌است.

ظریف: سریع‌القلم هیچ رابطه‌ای با ارزش‌های انقلاب ندارد

>> به گزارش جهان، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره رابطه اش با سریع القلم گفته است: با سریع‌القلم رفت ‌و ‌آمد خانوادگی داشته‌ام و کاملاً او را می‌شناسم. او با مبانی و ارزش‌های انقلاب هیچ رابطه‌ای ندارد.

درباره سریع‌القلم همچنین گفته‌ شده که وی رابطه خیلی نزدیکی با جک استراو وزیر امور خارجه سابق انگلیس داشته و او را به اسم کوچک صدا می‌زند. در زمان ریاست حسن روحانی در مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام کاری به سریع‌القلم سپرده شد، که روحانی بعد از مطالعه نتایج تحقیقات سریع‌القلم با تندی به وی گفته است: آقای سریع‌القلم! من مسؤول مرکز تحقیقات مجمع تشخیص مصلحت نظام جمهوری اسلامی هستم، نه لندن!

توافق نمایندگان دولت و جبهه اصلاحات درباره انتخابات آینده

>> به گزارش جهان خبر رسیده که نمایندگان دولت و جبهه اصلاحات درباره انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی به جمع‌بندی نزدیک شده‌اند. بر اساس این جمع‌بندی به جز شهرهای مهم برای هر حوزه سه نفر معرفی شوند تا در صورت رد صلاحیت هر کدام گزینه دیگری داشته باشند. همچنین قرار شده است که در شهرهای بزرگ که چند نماینده دارند فهرست مشترک منتشر کنند.

پیشنهاد مشاور رئیس‌جمهور برای تغییر فضای یادمان‌های دفاع مقدس

خبرنگار جهان شنیده است که حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس‌جمهور که به منطقه شلمچه رفته بود، در جلسه با فرمانداری خرمشهر و سپاه پیشنهاد کرده که در این یادمان ضمن افزایش امکانات، باید فضای سبز و درخت‌کاری صورت گیرد! اعضای جلسه با اعتراض به این پیشنهاد گفته‌اند که باید وضع طبیعی این یادمان دفاع مقدس حفظ شود.

هاشمی رفسنجانی: باید خطر بازگشت احمدی نژاد را جدی بگیریم

>> خبرنگار جهان با خبر شد، آقای هاشمی رفسنجانی در جمعی اظهاراتی داشته ‌است که اصلاح‌طلبان دارند از دولت سرخورده می‌شوند. دولتی‌ها فکر می‌کنند که وضع به همین منوال باقی خواهد ماند و فضای مثبت نسبت به دولت ادامه خواهد یافت. درحالی که باید خطر بازگشت احمدی‌نژاد را جدی بگیریم.

وی افزوده ‌است: من هشدار می‌دهم و باید این‌ها را رصد کنیم و نگذاریم که فرصت بلند شدن از زمین پیدا کنند. در جاهایی برای این‌ها زمینه بازگشت وجود دارد و ممکن است سوار موج شوند و بازگردند.

هاشمی در این جمع با انتقاد از کم‌تحرکی دولت، گفت: در حالی‌که باید هر روز شاهد حرکت جدیدی از طرف دولت باشیم، این‌ها بیشتر خواب و تنبل هستند. احمدی‌نژاد هر روز یک کار جدید داشت ولو کاری هم نبود و لمپن بازی بود، اما تحرک دولت در افکار عمومی تأثیرگذار است.

از سوی دیگر شواهد حاکی از آن است که محمود احمدی نژاد فعالیتهای خود را افزایش داده است و پیغامهایی را برای اصولگرایان فرستاده که از آن برداشت شده که وی علاقه مند است در دور آینده ریاست جمهوری مجددا ورود پیدا کند.

وی در جلساتی که با برخی اصولگرایان داشته و گفته است که فضای فعلی دولت را هاشمی رفسنجانی اداره می کند و اصولگراها باید حول من متحد شوند تا بتوانند در انتخابات پیروز شوند.

گفتنی است فضای دو قطبی سازی هاشمی ـ احمدی نژاد از سال ۸۴ تا کنون تبدیل به استراتژی تبلیغی آقایان هاشمی و احمدی نژاد شده است و هر کدام سعی دارند برای حفظ یا رسیدن به قدرت، طرف مقابل را به عنوان خطر جدی معرفی نمایند تا از این طریق سبد رای خود را افزایش دهند. سیاستی که متاسفانه به دلیل تنش آفرینی طرفین، کشور را با خسارت های زیادی همراه کرده است.

انتقاد مدیران رسانه‌های اصلاح‌طلب از دولت

>> به گزارش جهان، چندی پیش جلسه رسانه‌های اصلاح‌طلب با حضور حسام‌الدین آشنا، مشاور فرهنگی رئیس‌جمهور برگزار شده است.

در این جلسه فؤاد صادقی به نمایندگی از اعضای جلسه انتقادها و اعتراض‌هایی نسبت به عملکرد تیم رسانه‌ای دولت مطرح کرد.

وی گفته است: در این دولت گوش شنوایی وجود ندارد و شما افراد بدون تخصصی به‌کار گرفته‌اید. اینجا هم همان سیستم احمدی‌نژاد را دارید ترویج می‌کنید که هرکس تعریف و تمجید کند بهتر است.

تشکیل کمیته ۳ نفره حامیان هاشمی در مجلس خبرگان رهبری

>> خبرنگار جهان با خبر شد که آقایان سیدمحمود علوی، حسن نمازی و احمدی شاهرودی که هر سه عضو مجلس خبرگان هستند، کمیته سه ‌نفره‌ای تشکیل داده‌اند و با بیان اینکه آیت‌الله مهدوی کنی مریض است و احتمالاً در انتخابات آینده خبرگان رهبری شرکت نمی‌کند، در حال رایزنی برای ریاست آقای هاشمی رفسنجانی بر مجلس خبرگان هستند.

گفتنی ‌است که آیت‌الله مهدوی کنی در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق(ع) این شایعه که وی در انتخابات شرکت نخواهد کرد را رد کرده و گفته است که بعضی‌ها آرزوهای قلبی خودشان را به صورت خبر و شایعه منتشر می‌کنند و من حتماً در انتخابات خبرگان شرکت خواهم کرد.

ارسال پرونده تخلفات مالی مدیر یک باشگاه پرطرفدار به قوه قضاییه

>> بعد از روی کار آمدن دولت جدید و گزارش‌هایی که درباره تخلفات یکی از مدیران باشگاه های پرطرفدار کشور ارائه شده است، زمینه برکناری این مدیر فراهم شد.

ظاهراً سازمان بازرسی کشور هم به خاطر عدم شفافیت عملکرد مالی وی وارد بحث شده ‌است. گفته می شود این فرد حدود ۱۷۰ میلیارد تومان تخلف دارد.

بعد از تهیه این گزارش رئیس‌جمهور دستور برکناری وی را صادر کرده است. گفته می شود پرونده تخلفات وی نهایی شده و به قوه قضائیه فرستاده شده ‌است.

خاتمی: در تعامل با دولت چیزی بیشتر از این به دست نمی‌آوریم

>> به گزارش جهان، سید محمد خاتمی در جلسه‌ای گفته ‌است: در تعامل با دولت روحانی ما چیزی بیشتر از این به دست نمی‌آوریم و نباید هم توقع بیشتر از این داشته ‌باشیم.

همین که فضا باز شده خوب است. دعا کنید او موفق شود چون سرنوشت ما به هم گره خورده‌ است. باید تا انتخابات مجلس صبر کنیم و از ظرفیت روحانی برای عبور از بررسی صلاحیت‌های شورای نگهبان استفاده کنیم. بعد از شکل‌گیری ترکیب مجلس و روشن شدن وزن سیاسی در آن برای ادامه نوع تعامل با دولت تصمیم می‌گیریم.

سریع‌القلم: روحانی خودش هم انتظار پیروزی در انتخابات را نداشت

>> به گزارش جهان، محمود سریع‌القلم در جمع تعدادی از دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی گفته ‌است: حسن روحانی خودش را برای ریاست‌جمهوری آماده نکرده ‌بود و انتظار پیروزی هم نداشت، اما می‌گفت که فرصتی فراهم است تا نظراتم را بیان کنم و از مسائلی که درباره مذاکرات هسته‌ای در دوره من گفته می‌شود دفاع کنم.

وی در این جلسه خودش را پژوهشگر مستقلی خوانده که در اجلاس‌های مختلف از جمله اجلاس داووس شرکت می‌کند.

او ادعا کرده ‌است که با مذاکراتی که با آمریکایی‌ها داشته، آن‌ها را از حمله به ایران منصرف کرده‌ است. سریع‌القلم گفته که ایران چاره‌ای جز پیوستن به قافله جهانی شدن ندارد و الآن هم دارد حذف می‌شود.

در این جلسه سریع‌القلم همچنین از عملکرد ظریف وزیر امور خارجه انتقاد کرده‌ و گفته است که او از سیاست خارجی و مذاکره چیزی نمی‌داند.

ناطق نوری مدرسه علمیه تاسیس کرد

>> خبرنگار جهان با خبر شد، ناطق نوری اخیراً در منطقه لواسان اقدام به تأسیس یک مدرسه علمیه کرده و شخصاً اداره آن را بر عهده گرفته ‌است.

وی همچنین در هفته جلسات درس اخلاق برای طلاب این مدرسه دارد.

ناطق نوری همچنین بعضی از جلسات و گعده‌ها و ملاقات‌های سیاسی‌اش را هم در همین مدرسه (مدرسه امام‌ حسن مجتبی(ع)) انجام می‌دهد.

گفته‌ شده است که سیدمحمد خاتمی و سیدحسن خمینی در این مدرسه با وی ملاقات کرده‌اند.

تازه‌ترین تلاش هاشمی رفسنجانی برای رفع حصر موسوی و کروبی

>> به گزارش خبرنگار جهان، در دیدار اخیر جمعی از زندانیان سیاسی پیش از انقلاب با آقای هاشمی رفسنجانی، مرتضی الویری مسؤولیت پیدا می‌کند که نامه‌ای از طرف این افراد آماده کرده و امضای آن‌ها را بگیرد تا طی نامه‌ای به خدمت مقام معظم رهبری ضمن انتقاد از حصر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، خواستار رفع حصر آنان شوند.

گفته می شود به خاطر پیش‌بینی واکنش بعضی از افراد، دو متن متفاوت آماده‌ شده که در یکی از آن‌ها نامی از سران فتنه نیامده ‌است و با عنوان باز شدن فضای کشور اقدام به جمع‌آوری امضا از فعالان سیاسی کرده‌اند.

بعضی اشخاص مانند دکتر منافی متوجه ماجرا شده و به شدت برخورد می‌کنند و ضمن هماهنگی با همفکران می‌گویند که امضایشان را پس می‌گیرند و می‌گویند که چنانچه بنا باشد این موضوع ادامه یابد، اقدام به افشاگری می‌کنند.

ظاهراً کمتر از ۱۰ نفر امضایشان پای این نامه می‌ماند که آنها از ادامه کار خودداری کرده‌اند.

پیشنهاد خطرناک به دولت برای جبران کسری بودجه یارانه نقدی

>> با عدم اقبال مردم نسبت به فراخوان دولت و ثبت نام نزدیک به ۷۴ میلیون نفر برای دریافت یارانه نقدی، برخی به دولت پیشنهاد داده اند که این کسری بودجه را با افزایش قیمت دلار تا ۳۶۰۰ تومان جبران نماید. این توصیه که شبیه اقدامات دولت قبل است می تواند شوک جدیدی در جهت افزایش قیمتها در بازار ایجاد نماید.

از سوی دیگر برخی اقتصاددانان اصولگرای مجلس معتقدند دولت باید مطابق قانون ثروتمندانی که از دریافت یارانه ها انصراف نداده اند را از لیست پرداخت یارانه نقدی حذف کنند که تبعات کسری بودجه، منجر به تورم و فشار بیشتر به قشر ضعیف جامعه نشود.