تاریخ انتشار خبر: ۱۸ , آذر, ۱۳۹۴ | ۱۹:۰۳:۵۲
کد مطلب : 104451

اخبار جدید از هواپیمای ناپدیدشده مالزی

هیأت ویژۀ رسیدگی‌کننده به حادثۀ ناپدیدشدن هواپیمای بویینگ مالزی، از یافته‌های جدید در خصوص بروز نقص فنی ناگهانی در سامانه برق هواپیما خبر داده است.

 یافته‌های جدید از دستیابی کارشناسان به اطلاعات تازه درخصوص سرنوشت هواپیمای ناپدیدشدۀ خطوط هوایی مالزی به شماره پرواز ۳۷۰ حکایت دارند.

به نوشته نشریه اینترنتی «دیلی بیست» آمریکا، هواپیمای مفقود شدۀ بویینگ ۷۷۷ مالزی که در تاریخ ۸ مارس ۲۰۱۴ از کوالالامپور عازم پکن بود، احتمالاً دچار نوعی نقص فنی در سیستم جریان برق شده که در نهایت با ایجاد حریق در بخش بار هواپیما، به سقوط آن در نقطه نامعلومی ختم شده است.

این اطلاعات به‌تازگی توسط «دفتر ایمنی حمل‌و‌‌‌نقل استرالیا (ATSB)» هیأت مسئول رسیدگی‌کننده به پرونده «ام اچ ۳۷۰»، انتشار یافته است.

هیأت استرالیایی معتقد است قطع ناگهانی سیستم برق بویینگ ۷۷۷ که متعاقب آن سبب از کار افتادن بسیاری از سامانه‌های حیاتی شده، قبل از هرگونه واکنش بهنگامی از سوی خلبانان هواپیما باعث بروز فاجعه شده است. کارشناسان هیأت مذکور، دلیل عدم توانایی گروه هدایت پرواز در برقراری ارتباط با مرکز کنترل و همچنین نقص سامانه اعلان موقعیت جغرافیایی هواپیما در کوریدور پروازی مربوطه را ناشی از همین پدیده دانسته‌اند.

باوجود سپری شدن حدود ۲۲ ماه از حادثه پرواز ۳۷۰ شرکت هواپیمایی مالزی که ۲۳۹ مسافر از ۱۴ کشور را از پایتخت این کشور به چین انتقال می‌داد، سرنوشت نهایی این هواپیما علی‌رغم مطرح شدن فرضیه‌های گوناگون همچنان مبهم مانده است.

شرکت هواپیمایی مالزی در طول دوران تأسیس خود تنها ۲ سانحۀ منجر به مرگ داشته است و از این حیث یکی از امن‌ترین خطوط هوایی جهان محسوب می‌شود. هواپیمای بویینگ ۷۷۷ نیز یکی از مطمئن‌ترین پرنده‌های حال حاضر است که در طول ۱۹ سال عرضۀ آن تنها یک بار در ژوئیه ۲۰۱۳ و در فرودگاه بین‌المللی سانفرانسیسکو با آمار تلفات جانی روبرو بوده است.

منبع: فارس