تاریخ انتشار خبر: ۱۳ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۰:۳۸:۴۸
کد مطلب : 57575

ادامه سناریوتخریب اماکن‎مقدس مکه/عکس

رئیس مجمع جهانی زبان عربی پیشنهاد کرد، مقام ابراهیم (ع) را از جای کنونی آن به انتهای صحن مطاف منتقل کنند.

العالم عبدالعزیز الحربی، استاد دانشگاه ام القری و رئیس مجمع جهانی زبان عربی، با این ادعا که وجود مقام در وسط صحن مطاف سبب ازدحام طواف کنندگان و ایجاد زحمت برای نمازگزاران می شود، خواستار جا به جایی شده است.

الحربی افزود: هیچ متن شرعی در دست نداریم که انتقال این مقام را جایز نداند، بلکه اساسا مکان آن در جوار کعبه است که همین به معنای صحیح نبودن مکان کنونی آن است.

روزنامه مکه که مصاحبه این استاد دانشگاه را چاپ کرده، می نویسد: این پیشنهاد با واکنش های مختلف رو به رو شده  است  و بسیاری  برای حفظ هویت مکه و میراث دینی و تاریخی  این مقام با پیشنهاد جا به جایی آن مخالفت کرده اند.

مجله تایمز آمریکا پیش‌تر اعلام کرده بود که ۹۸ درصد اماکن دینی و تاریخی مکه، پس از سال ۱۹۸۵ به طور کامل تخریب شده  که خانه پیامبر گرانقدر اسلام (ص) و اصحابش از آن جمله است.

این مجله خاطرنشان کرد: یکی از مقامات سعودی با طرح ۶۰ صفحه ای پیشنهاد تغییرات گسترده را مطرح کرده است که انتقال آرامگاه پیامبر اکرم (ص) به جای دیگر یکی از آنهاست.

رژیم وهابی آل سعود طرح توسعه حرمین شریفین مکه و مدینه را با وجود موج اعتراضات داخلی و خارجی آغاز کرده و در حال اجرای آن است.