تاریخ انتشار خبر: ۱۹ , تیر, ۱۳۹۵ | ۱۲:۳۰:۴۲
کد مطلب : 118069

ادعای آلمان و آمریکا در مورد خرید محموله سنگین فیبر کربن توسط ایران

یک اندیشکده آمریکایی مدعی شده است که ایرانی‌ها به دنبال خرید محموله سنگینی از فیبر کربن هستند که می‌تواند در ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته و تولید سوخت هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

ادعای آلمان و آمریکا در مورد خرید محموله سنگین فیبر کربن توسط ایران

 به نقل از سناباد نیوز، منابع اطلاعاتی آلمان مدعی شده‌اند که ایران در پسابرجام هنوز به دنبال بدست آوردن غیرقانونی تجهیزات هسته‌ای از آلمان است.

در همین راستا، مقامات آلمانی چندین بار گزارش داده‌اند که شرکت‌ها و سازمان‌های مرتبط با ایران در حال تلاش برای رسیدن به چنین تجهیزاتی هستند.

وال‌استریت ژورنال در این رابطه نوشت: طبق توافق هسته‌ای انجام شده، ایران باید ظرفیت‌های هسته‌ای خود را کاهش دهد تا تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور لغو شود.

علی‌رغم این اطلاعات، مقامات آمریکا و آلمان تخطی ایران از توافق هسته‌ای را رد کردند. از همین رو در بیانیه‌ای از سوی کاخ ریاست جمهوری آمریکا آمد: ما هیچ مدرکی دال بر تلاش ایران برای بدست آوردن هر گونه مواد یا تجهیزات هسته‌ای در تخطی از برجام نداریم و مطمئناً آلمان‌ها هم همین نظر را خواهند داشت.

مقامات آمریکایی همچنین اظهار داشته‌اند که طبق گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران به تعهدات هسته‌ای خود در برجام عمل کرده است.

اما از سوی دیگر، سناتور مارک کرک جمهوری‌خواه که یکی از مخالفان سرسخت برجام است از گزارش آلمان‌ها مبنی بر تقلب ایران در توافق حمایت کرد و از کاخ سفید درخواست نمود که ایران را به شدت زیر نظر بگیرند.

روزنامه وال استریت ژورنال در ادامه نوشت: برخی از مقامات آلمانی هم اظهار داشته‌اند که اطلاعات افشا شده از اقدامات غیرقانونی ایران به قبل از اجرای برجام در سال ۲۰۱۵ بازمی‌گردد.

دو مقام امنیتی آلمان اعلام داشتند که خریدهای غیرقانونی ایران تا امسال ادامه یافته است ولی سرعت آن نسبت به سال ۲۰۱۵ کاهش یافته است؛ اما این مقامات اطلاعات زمانی دقیق و جزئیاتی این اقدامات را بیان نکردند.

در همین حال، اندیشکده علوم و امنیت بین‌الملل واقع در واشنگتن نیز در دو گزارشی که هفته گذشته منتشر کرده است مدعی شد که ایران در حال تلاش برای استفاده از چین و کشورهای دیگر برای خرید تجهیزات مرتبط هسته‌ای است.

این اندیشکده مدعی شده است که ایرانی‌ها به دنبال خرید محموله سنگینی از فیبر کربن هستند که می‌تواند در ساخت سانتریفیوژهای پیشرفته و تولید سوخت هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

انتهای پیام/رض