تاریخ انتشار خبر: ۲۰ , شهریور, ۱۳۹۳ | ۲۲:۲۳:۲۳
کد مطلب : 45171
استقبال از سیاه‌نمایی "قصه‌ها" علیه ایران

ارتباط “نمایش فساد در یک فیلم‌ با تغییر دولت” از نگاه رویترز

به تصویر کشیدن وجوه فساد و پلشتی زندگی در تهران رئیس جمهور تندروی سابق ایران محمود احمدی نژاد را خوشحال نمی کرد بنابراین بنی اعتماد در قطعه هایی کوتاه این فیلم ها ضبط کرد چرا که مشتاق نبود زیر بار توافق مورد نیاز برای تصویب فیلم بلند برود.

 به گزارش عصر آبادان، فیلم سیاه رخشان بنی اعتماد همچنان مورد توجه و استقبال غربی ها قرار دارد. او در فیلم خود تصاویر تاریکی از کشورمان به ثبت رسانده و ایران را تا حد امکان کشوری نگون بخت معرفی کرده که از مشکلات عدیده رنج می برد. رویترز اخیرا در گزارشی ضمن اشاره به برخی از این سیاه نمایی ها به استقبال از فیلم بنی اعتماد رفته است.

رویترز نوشته است: دو سال پیش، رخشان بنی اعتماد کارگردان ایرانی می دانست که برای نمایش فیلم سینمایی خود پیرامون بیکاری، دزدی، اعتیاد به مواد مخدر و خیانت همسر هیچ شانسی نخواهد داشت بنابراین دست به تولید چند فیلم کوتاه  پیرامون این موضوعات زد.

آن گونه که خودش می گوید اکنون و در جشنواره فیلم ونیز آن فیلم های کوتاه را به هم وصل کرده و به یک فیلم بلند تبدیل کرده است. او می گوید که این مساله می نشان می دهد که دولت جدید ایران می تواند دید بازتری داشته باشد.

بنی اعتماد در مصاحبه با خبرنگار رویترز در ونیز می‌گوید: درست است که ما این مسایل را در مورد جامعه ایرانی نمایش داده ایم اما این ها مشکلاتی جهان هستند. فیلم او از دید منتقدان درجه عالی را کسب کرده است.

تغییرات در دولت ایران باعث ساخت فیلم

در حالی که خاورمیانه بغرنج ترین و مساله دارترین منطقه جهان است بنی اعتماد امید دارد که نمایش فیلم قصه ها به مردم این منطقه و خارج از این منطقه کمک کند تا همدیگر را بهتر بفهمند.

او می گوید: این فیلم در ایران تنظیم شده است. در ایران ساخته شده است.بازیگران آن نیز ایرانی هستند. اما مشکلاتی که در آن به تصویر در می آید مشکلاتی است که در تمام جهان وجود دارد و من آنها را در جامعه خودم دیده ام.

وی با استفاده از دوریبین مستندسازی به بازدید از شهر پرداخته تا تصویرهایی پیرامون زندگی روزانه ضبط کند. تصویری که وی از زندگی در تهران نمایش می دهد هر چیزی نام دارد جر چاپلوسی و تملق نسبت به آن.

او صحنه هایی مانند پناه گرفتن زنی کتک خورده نشان می دهد که شوهر معتادش بر روی صورت او آب جوش ریخته است و از او می خواهد که به خانه بازگردد.

در صحنه ای دیگر خدمتکارپیری که درخواست تقبل هزینه های کمر شکن درمان را به مامور ارائه می دهد از سوی وی با بی اعتنایی مواجه می شود چرا که مامور در حال صحبت با معشوقه خود است.

محمد رضا فروتن که در تمام فیلم حضور دارد نقش راننده تاکسی را بازی کرده چرا که به دلیل نگاه های سیاسی از دانشگاه اخراج شده است.

مادر او طوبی که گلاب آدینه نقش وی را بازی کرده است در تلاش است تا حقوق نه ماه خود را از صاحبان کارخانه ای که کارخانه را بدون دادن حقوق کارکنان به بنگاه املاک فروخته اند بگیرد.

به تصویر کشیدن وجوه فساد و پلشتی زندگی در تهران رئیس جمهور تندروی سابق ایران محمود احمدی نژاد را خوشحال نمی کرد بنابراین بنی اعتماد در قطعه هایی کوتاه این فیلم ها ضبط کرد چرا که مشتاق نبود زیر بار توافق مورد نیاز برای تصویب فیلم بلند برود.

او می گوید: این فیلم مجوز نمایش در ایران را خواهد گرفت و امیدوارم طی ماهها یتی به نمایش درآید. دلیل اصلی این که من مجوز نمایش قیلم را گرفتم تغییراتی بود که در ایران رخ داد.

گزارش تصویری اهدای جوایز به “بنی اعتماد” در این جشنواره که رویترز آن را تهیه کرده است در ادامه می آید.تغییرات در دولت ایران باعث ساخت فیلم
منبع: صراط