تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , تیر, ۱۳۹۴ | ۱۴:۴۰:۱۵
کد مطلب : 98517

اردوغان نام نخست وزیر را اعلام کرد

رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد که رئیس حزب حائز بیشترین کرسی‌های پارلمان این کشور یعنی «احمد داوود اوغلو» را مأمور تشکیل کابینه خواهد کرد.

 «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه اعلام کرد رئیس حزبی را که بر بیشترین کرسی‌های پارلمان دست یافته (یعنی احمد داوود اوغلو رئیس حزب عدالت و توسعه) مأمور تشکیل کابینه خواهد کرد.

بر اساس گزارش وبگاه خبری «القدس العربی»، اردوغان در ضیافت افطاری که در کاخ ریاست‌جمهوری در آنکارا برگزار شد، گفت: از تمامی نمایندگان و رهبران احزاب انتظار می‌رود که در برهه فعلی با مسئولیت‌پذیری رفتار کنند.

اردوغان در ادامه اظهار امیدواری کرد که تشکیل حکومت ائتلافی در فضایی مثبت انجام گیرد.

رئیس‌جمهور ترکیه پیش‌تر اعلام کرده بود در صورتی که احزاب در تشکیل حکومت شکست بخورد امور مجددا به تصمیم ملت (اشاره به انتخابات زودهنگام) باز خواهد گشت.

ترکیه ۷ ژوئن گذشته شاهد برگزاری بیست‌وپنجمین انتخابات پارلمانی بود که بر اساس نتایج اعلام شده آن، حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) با ۲۵۸ کرسی از ۵۵۰ کرسی پارلمانی در صدر قرار گرفت.

حزب جمهوری‌خواه خلق با ۱۳۲ کرسی در رتبه دوم، حزب جنبش ملی با ۸۱ کرسی در رتبه سوم و حزب دموکراتیک خلق‌ها با ۷۹ کرسی در رتبه چهارم قرار گرفت تا به این ترتیب پارلمان جدید ترکیه میزبان ۴ حزب از ۲۰ حزب شرکت‌‌کننده باشد.

منبع: فارس