تاریخ انتشار خبر: ۳۰ , آذر, ۱۳۹۳ | ۱۷:۱۱:۱۹
کد مطلب : 61102
شبکه‌های عربی و انگلیسی‌زبان؛

اروپا خواستار کمک ایران شد/ وحشت از تکرار فاجعه ۱۱ سپتامبر

«ایران بازیگری مهم در منطقه است و باید با این کشور تعامل کنیم/ سونی از ترس فاجعه ای در سطح حملات ۱۱ سپتامبر اعلام کرد، فیلم “مصاحبه” را در سینماهای امریکا روی پرده نخواهد برد/ …».

 

در هفته ای که گذشت تحولات بسیاری را در منطقه و جهان شاهد بوده ایم که برخی از آنها بیشتر مورد توجه شبکه های خبری عربی و انگلیسی‌زبان قرار گرفته است؛ موضوعاتی چون “اظهارات مسئول جدید سیاست خارجه اتحادیه اروپا درمورد ایران، روسیه و سوریه”، “وحشت از تکرار فاجعه ۱۱ سپتامبر و انصراف سونی از نمایش فیلم ترور رهبر کره شمالی” و …

 

 

۱- موگرینی: ایران بازیگری مهم در منطقه است/ باید با این کشور تعامل کنیم

 

شبکه پرس تی وی ایران (Presstv): مسئول جدید سیاست خارجه اتحادیه اروپا می گوید، این اتحادیه برای پایان دادن به جنگ سوریه و شکست تروریست های داعش باید با ایران و روسیه همکاری کند.

موگرینی گفت: ایران نه تنها کشوری است که ما با آن مذاکرات هسته ای داریم، بلکه یک بازیگر مهم در منطقه است و این عملا بدان معنی است که ما باید با ایران درمورد همسایگانش نیز تعامل کنیم.

فدریکا موگرینی این اظهارات را پس از آن ابراز داشت که وزرای خارجه اتحادیه اروپا نشستی را با محوریت موضوعات سوریه، اوکراین و روابط اتحادیه اروپا با روسیه برگزار کردند.

گزارشگر پرس تی وی از بروکسل: بحران جاری در اوکراین و روابط چالش برانگیز اتحادیه اروپا و اوکراین به علت این بحران، توسط وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست بروکسل مورد بحث و بررسی قرار گرفت. جنگ داخلی کنونی در سوریه نیز یکی از موضوعات اصلی در دستور کار این نشست بود. فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا پس از این نشست گفت اتحادیه اروپا برای ایجاد صلح در سوریه و شکست داعش، به همکاری با تهران و مسکو نیاز دارد.

موگرینی در عین حال گفت هنوز هم سیاست اتحادیه اروپا بر این است که بشار اسد را از قدرت کنار بزند هرچند بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا همچون اسپانیا فکر می کنند ممکن است زمان همکاری این اتحادیه با بشار اسد فرارسیده باشد. تحلیلگران می گویند همکاری با اسد، راه شکست دادن گروه تروریستی داعش است.

 

 

 

 

 

۲- سونی منصرف شد/ وحشت از تکرار فاجعه ۱۱ سپتامبر

 

شبکه خبری فرانس ۲۴ (France24): در پی خودداری سالن های سینما در امریکا از نمایش فیلم «مصاحبه» با موضوع ترور “کیم جونگ اون” رهبر کره شمالی، شرکت سونی پیکچرز رسماً اعلام کرد این فیلم را بر روی پرده سینماهای این کشور نخواهد برد.

 

 

بعد از حمله اخیر هکرها به شرکت سونی که از آن به عنوان پرخسارت ترین حمله هکری در تاریخ این شرکت یاد می شود، هکرها بار دیگر تهدید کردند به سینماهایی که اقدام به پخش این فیلم هالیوودی روی پرده های خود کنند حمله خواهند کرد.

 

 

در پی این تهدید، تمام سینماهای امریکا  با وجود تضمین پلیس بر خطرناک نبودن این تهدید از پذیرش فیلم سونی سرباز زدند و در ادامه شرکت سونی از ترس فاجعه ای در سطح حملات ۱۱ سپتامبر، رأساً اعلام کرد برخلاف برنامه اعلام شده برای نمایش در کریسمس ۲۰۱۵، فیلم “مصاحبه” را در سینماهای امریکا روی پرده نخواهد برد.

 

 

پیش تر در گزارش ها آمده بود که امریکا دولت کره شمالی را به دست داشتن در این حمله سایبری متهم کرده است اما دولت کره شمالی از طرفی با انکار این مسئله، رضایتمندی خود را از حرکت عده ای از طرفداران خود اعلام کرده است.

 

 

 

 

 

۳- اظهارات جان کری درمورد مذاکرات سازش و درخواست وی از کشورهای عربی

 

شبکه اسکای نیوز عربی (Skynews): جان کری، وزیر خارجه امریکا درمورد مذاکرات صلح [مذاکرات سازش تشکیلات خودگردان با رژیم اشغالگر قدس] گفت: هر کدام از طرف های فلسطینی و اسرائیلی خواهان این هستند تا صلح و آرامش در سرزمین هایشان حاکم شود.

 

 

وی افزود: ما به نوبه خود تلاش می کنیم تا دو طرف نسبت به اتخاذ تصمیم های مناسب برای پایان دادن به ناآرامی ها و اختلافات وارد عمل شوند. ولی این امر سختی های خود را دارد و باید به تدریج و طی گفتگوهایی صورت گیرد.

 

 

جان کری افزود: درمورد ارائه پیش نویس قطعنامه توسط فلسطینی ها در رابطه با پایان اختلافات موجود میان فلسطین و اسرائیل باید بگویم کاخ سفید هنوز در خصوص اجرایی شدن این طرح و شرایط آن تصمیم نهایی را اتخاذ نکرده است و من از کشورهای عربی می خواهم  از هرگونه پیشگویی در رابطه با صدور قطعنامه ای در این موضوع از سوی شورای امنیت سازمان ملل خودداری کنند.