تاریخ انتشار خبر: ۱۶ , مهر, ۱۳۹۳ | ۱۳:۳۸:۵۲
کد مطلب : 49576
گزارشی از امضای تفاهم نامه احداث شهرک کشاورزی درخوزستان:

از انتقاد معاون وزیر از بانک کشاورزی تا پیشنهاد استاندار برای استفاده از ظرفیت منطقه آزاد اروند

معاون آب، خاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی گفت: شهرک کشاورزی خوزستان در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار در نظر گرفته شده است، اولویت ما برای راه اندازی شرکت شهرک‌های کشاورزی ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای، شیلات و دام است و مدت زمان راه اندازی شرکت شهرکهای کشاورزی در کشور ۶ ماه است.

 

 

 

 

به گزارش عصر آبادان؛ به نقل از اهوازنوین:،جلسه امضا تفاهم نامه احداث شرکت شهرک‌های کشاورزی بعدازظهر امروز در سالن جلسات استانداری خوزستان با حضور معاون آب، خاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد.

سید رحیم سجادی در آیین انعقاد این  تفاهم نامه اظهار کرد: استان خوزستان قطب کشاورزی کشور است برای استفاده از ظرفیتهای موجود در استان خوزستان وتوسعه بخش کشاورزی باید شرکت شهرکهای کشاورزی در این استان احداث شود.
وی گفت: با امضای تفاهم نامه احداث شرکت شهرک‌های کشاورزی، استان خوزستان به عنوان قطب بذر کشور تبدیل می شود.

 
معاون آب و خاک صنایع وزیر جها د کشاورزی افزود:  خوزستان تنها استانی است که از همه قابلیت ها و ظرفیت های لازم برای کشاورزی برخوردار است، و قرار است مورد نیاز کشاورزان کشور در این شهرک تهیه و تولید شود.
سجادی  بیان کرد: بذر صیفی به صورت دانه‌ای است که علاوه بر تامین استان جوابگوی نیاز بذر کشور خواهد بود .

وی گفت: شهرک کشاورزی خوزستان در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار در نظر گرفته شده است، اولویت ما برای راه اندازی شرکت شهرک‌های کشاورزی ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای، شیلات و دام است.
سجادی تأکید کرد: بنا داریم با رعایت تمام اولویت ها شرکت شهرکهای کشاورزی را در خوزستان اجرایی کنیم، مدت زمان راه اندازی شرکت شهرکهای کشاورزی در کشور ۶ ماه است.
معاون آب خاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد: باتوجه به کاهش منابع آب زیر زمینی کشور باید به سمتی حرکت کنیم که از منابع آبی بتوانیم به صورت بهینه استفاده کنیم، باید برنامه ریزی صورت گیرد تا از منابع آبی محدود حداکثر استفاده را ببریم.
وی با بیان اینکه برخی معتقدند سرمایه گذرای در بخش کشاورزی بسیار پرخطراست اظهار کرد:پرخطر بودن سرمایه گذاری در بخش کشاورزی باعث شده است که سرمایه گذاران به این بخش ورود نکنند.
معاون آب، خاک و صنایع وزیر جهاد کشاورزی گفت: مطابق قانون باید ۲۵ درصد سرمایه گذاری بانک‌ها در بخش کشاورزی صورت بگیرد که هیچ کدام از بانک‌ها وارد سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نشده‌اند،بانک کشاورزی که متولی این سرمایه گذاری در بخش کشاورزی است نیز نتوانسته است به اندازه کافی و خوب وارد شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای بهبود شرایط کشاورزی به دخالت دولت نیاز است تا بستر برای سرمایه گذاری فراهم شود؛ ایجاد شرکت شهرک های کشاورزی این فرصت را ایجاد می کند و بانک ها نیز باید در بخش کشاورزی سرمایه گذاری کنند.

استاندار خوزستان در ادامه این نشست اظهار کرد:برای رونق کشاورزی خوزستان باید از ظرفیت منطقه آزاد اروند استفاده شود.
عبدالحسن مقتدایی  بیان کرد: خوزستان با داشتن ظرفیتهای لازم و منابع مورد نیاز در کشور به قطب کشاورزی تبدیل شده است این استان به لحاظ ظرفیت ها قابل مقایسه با سایر استانها نیست.
وی گفت:  برای رونق بخش  کشاورزی در  خوزستان باید از ظرفیت منطقه آزاد اروند استفاده کرد تا بتوان خوزستان را نیز به لحاظ صادرات محصولاتکشاورزی نیز در کشور متمایز با سایر استانها کرد.
استاندار خوزستان با بیان اینکه، درهرگوشه‌ای از استان خوزستان که بنگریم‌ ظرفیتهای لازم برای کشاورزی وجود دارد تاکید کرد : با استفاده از
ظرفیت منطقه آزاد اروند و استفاده از تجهیزات مدرن می‌توانیم کارهای بزرگی برای رفع محرومیت در استان انجام دهیم، باید از تمام امکانات موجوددر استان برای پیشرفت استان استفاده کرد.

 
امید حاجتی، معاون برنامه ریزی استانداری خوزستان نیز در ادامه این برنامه گفت: کشاورزی در خوزستان به عنوان یکی از قطب‌های توسعه در استان است که فرایند ارزش افزوده دارد، زنجیره ارزش افزوده که در تمامی مراحل وجود دارد به صورت یک جا و پیوسته به آن توجه شود.
وی با اشاره به ایجاد شرکت شهرک‌های کشاورزی در خوزستان بیان کرد: تمام فرآیندهای لازم از جمله صنایع بسته بندی ترویج و بازاریابی در این شرکت انجام شود وباید  فضایی برای رقابت پذیری محصولات صورت بوجود آید تا بتوان محصولات با کیفیت تولید و به بازار عرضه کرد

مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان نیز با بیان اینکه احداث شرکت شهرک‌های کشاورزی و الحاق آن به منطقه آزاد اروند می‌تواند به صادرات محصولات کشاورزی کمک کند.

 
کیخسرو چنگلوایی افزود: :با انعقاد قرارداد ایجاد شرکت شهرک های کشاورزی در خوزستان، این شرکت می تواند از امتیازات منطقه آزاد اروند استان از جمله امتیاز سرمایه گذاری خارجی و داخلی، و نیز معافیت مالیاتی استفاده کند.
وی اظهار کرد: خوزستان با تولید بیش از ۱۴ میلیون تن انواع  محصولات کشاورزی،  بیشترین تولید محصولات کشاورزی در کشور را دارد.
کیخسرو چنگلوایی ابراز داشت: ۵ هزار دانش آموخته  کشاورزی در استان خوزستان وجود دارد با راه اندازی و احداث شرکت شهرکهای کشاورزی اشتغال زایی لازم برای این افراد بوجود می‌آید.
اهوازنوین