تاریخ انتشار خبر: ۳ , تیر, ۱۳۹۳ | ۲۰:۵۶:۴۲
کد مطلب : 33834
علل عمده سرد شدن روابط فامیلی از زبان شهروندان خوزستانی:

از اینترنت و موبایل تا آپارتمان های کوچک و دردسرهای فامیل عوامل سردی روابط خانوادگی

شما نگاه کنید آن زمانی را که کسی موبایل نداشت، حتی تلفن ها هم نمی توانستند مانع این شوند که اهالی یک خانواده مثلا ۷ نفری که همگی بچه ها ازدواج کرده اند هفته ایی یک بار به خانه پدر و مادر سر نزنند

 

به گزارش عصر آبادان به نقل از بانوپرس : وقتی خبرنگار ما به میان شهروندان خوزستانی می رود و دلیل کاهش رفت و آمدهای فامیلی را از آنها سوال می کند با موضوعات مختلفی مواجه می شود که اغلب در زندگی خانوادگی آن ها وجود دارد.

مینا ۲۲ ساله دانشجوی اهوازی، علت عمده سرد شدن روابط فامیلی را ورود موبایل و اینترنت به ایران می داند و می گوید: شما نگاه کنید آن زمانی را که کسی موبایل نداشت، حتی تلفن ها هم نمی توانستند مانع این شوند که اهالی یک خانواده مثلا ۷ نفری که همگی بچه ها ازدواج کرده اند هفته ای یک بار به خانه پدر و مادر سر نزنند و ناهاری و یا شامی را دور هم میل نکنند و بازی های دسته جمعی مثل اسم – فامیل و … انجام ندهند، اما اکنون موبایل ها آن هم به صورت یک پیامک بسیاری از این رفت و آمدها را مسدود کرده است.

تبسم ۱۹ ساله هنرجوی خیاطی در شوشتر چشم و هم چشمی ها، غیبت کردن ها، عدم توانایی مالی، خانه های آپارتمانی و مقرراتی که در آنها وضع شده، وجود وب کم ها، گرفتاری ها و دو شغله بودن مرد و حتی زن و دعواها و مشکلات قدیمی را از جمله مسائلی مطرح کرد که باعث کاهش روابط فامیلی به خصوص این روزها برادر و خواهری و یا پدر و فرزندی شده است.

امینه که ۳۱ سال سن دارد و دارای یک برادر و ۲ خواهر و فرزند چهارم خانواده و خانه دار در باوی می باشد می گوید: به نظر من وارد شدن موبایل مهمترین علت کاهش روابط فامیلی است.

او ادامه می دهد: ما ۴ نفر یعنی ۲ خواهر و من و برادرم ازدواج کرده ایم و هر کدام صاحب ۲ فرزند هستیم که تا قبل از اینکه مادرمان به رحمت خدا برود هفته ای و یا هر دوهفته یک بار به خانواده پدری سر می زدیم و از اوضاع و احوال یکدیگر باخبر می شدیم، اما از وقتی که مادرمان رحمت خدا رفت و پدرمان هم وضع مالی خوبی که دارد باعث شد این رابطه کمرنگ تر شود و هر کدام از خواهرها و برادرها سرگرم زندگی خود باشند.

وی بیان داشت: اکنون پدرم در خارج از کشور زندگی می کند و شاید یکی دیگر از دلایل عمده کاهش روابط فامیلی ما همین موضوع باشد و حال که موبایل و اینترنت در دسترس همگی قرار دارد با یک پیامک هم از حال یکدیگر باخبر می شویم و یا مراسمات عید و … را به یکدیگر تبریک و یا تسلیت می گوئیم.

امینه  در پایان گفت: جدای از این مواردی که به آن اشاره کردم زندگی های ماشینی و خانه های کوچک آپارتمانی از دیگر علل کاهش رفت و آمدهای فامیلی هستند و وقتی مجبوریم برای یک زندگی ایده آل از صبح تا شب کار کنیم دیگر زمانی باقی نمی ماند که بخواهیم به غیر از همسر و فرزندانمان به فکر دیگری باشیم.

یکی دیگر از شهروندان مطهره ۴۰ ساله و کارمند بانک در آبادان است  نظر دیگری دارد و او در این رابطه می گوید: یکی از عمده ترین علل کاهش روابط فامیلی گرانی ها و تورم می باشد، شما در نظر بگیرید مثلا به یک مهمانی می روید و میزبان ۵ مدل از بهترین میوه ها و ۵ مدل غذا درست می کند که حداقل حدود ۱۰۰ هزار تومان این میهمانی برای او هزینه دربرداشته است، آیا می توان مهمانی داد که در آن دو مدل میوه و ۲ مدل غذا درست کرد، قطعا باعث سرخوردگی می شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از علل کاهش روابط فامیلی چشم و هم چشمی ها است، مثلا در خانواده خودمان خدا نکند دوتا جاری به خانه یکدیگر بروند و سر و وضع یکی از دیگری بهتر باشد، آن وقت باید مرد خانه به هر نحوی شده است آن کمبود را جبران کند و یا اینکه مثلا سعی می کنند در مبلمان، فرش ها، تلویزیون، پرده سرا، حتی نوع غذا و لباس پوشیدن و طلاها و … از دیگری پیشی بگیرند و این موضوع باعث کدورت و حسادت می شود.

این شهروند بیان داشت: خوشبختانه اکنون دسترسی به اینترنت آنقدر زیاد شده که حتی باعث نمی شود مردم از خانه هایشان بیرون بروند و بخواهند کاری انجام دهند، حتی برخی از همسایه های ما دیگر غذا درست نمی کنند و با یک تلفن غذا به دم در خانه آنها آورده می شود، آن وقت انتظار داریم رابطه های فامیلی درست شود.

وی در پایان می گوید: اگر حسادت ها، غیبت ها، چشم و هم چشمی ها کنار گذاشته شود بسیاری از مشکلات در راستای روابط فامیلی برطرف می شود.

سعیده ۲۵ ساله و خانه دار در ایذه است گفت : در حال حاضر سرگرمی ها آنقدر زیاد شده است که کسی به فکر رفت و آمدهای فامیلی نیست، در ضمن خرج و مخارج مثل سابق نیست که صاحب خانه با ۵ هزار تومان مهمانی میداد که بیا و ببین، الان اگر خواسته باشی ۲۰ نفر مهمان دعوت کنی حداقل هزینه ایی که باید انجام بدهی زیر ۲۰۰ هزار تومان نیست.

وی ادامه داد: به نظر من یکی دیگر از دلایل کم شدن روابط خانوادگی چشم و هم چشمی ها به خصوص نزد خانم ها می باشد، زیرا هیچ وقت ندیدم مردی از مهمانی بیاید و بگوید که فلانی ظرف هایشان نقره بود و یا فرش خانه آنها ۲۵۰۰ شانه بود و یا تلویزیون آنها ال ای دی ۵۲ اینچ و … بود، اما یک زن کافی است این مسائل را ببیند و آن وقت مشکلات شروع می شود.

سعیده گفت: در حال حاضر زندگی ها به سمت آپارتمان نشینی پیش می روند، از طرف دیگر موبایل و فراگیر شدن اینترنت همگی زندگی ها را به این سمت می برد که رفت و آمدها با سختی صورت می گیرد، از این رو انتظار محکم بودن رفت و امدهای فامیلی انتظاری سخت است.

سارا که ۳۵ سال دارد و معلم در بهبهان است و صاحب ۲ پسر ۷ ساله که دوقلو هستند گفت: متاسفانه اغلب فامیل دردسر هستند و این مسئله باعث می شود که رابطه ها کمرنگ شود.

وی ادامه داد: چند سالی می شود که بخاطر اعتیاد و ضرب و شتم های بی دلیل توسط همسرم که مدام من و فرزندانم را مورد اذیت قرار می داد از او جدا شده ام، اما همین موضوع باعث نگاه هایی از سوی فامیل شده که دیگر نتوانم مهمانی نزد کسی بروم، از طرف دیگر پدرم هم رحمت خدا رفته و باعث شده رفت و آمدهای ما کمتر و کمتر شود.

او که درددلش باز می شود می گوید: متاسفانه در فامیل ما اغلب بدنبال این هستند که پشت سر یکدیگر بدگویی کنند و حرف هایی بزنند که باعث رنجش خاطر می شود و این موضوع بیشتر در زنها وجود دارد و بعضا باعث قطع رابطه ها می شود.

از اینها که چشم می پوشیم نباید از عواطف و مهمان نوازی خوزستانی ها  چشم بپوشیم . آری همین خوزستانی ها  هستند که اگر خدای ناکرده هم وطنی دچار زلزله و سیل و … شد چنان به یاری هم می شتابند که هیچ هم وطنی تنها نمی ماند، هیچ جا کسی نگران این نیست که مبادا زندگی برایش تمام شود، اینجا خوزستان است همان جایی که وقتی می نویسیم دخترکی بیمار برای رفع بیماری اش به فلان موضوع نیازمند است، سیل تماس ها را برای معرفی شماره حساب دریافت می کنی، اینجا خوزستان است، همان جایی که وقتی بچه های مدرسه در آتش صورت و دست هایشان را از دست می دهند، اشک ها جاری می شود و نباید از اینها غافل ماند ولی دست روزگار ….