تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , اسفند, ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۲:۳۹
کد مطلب : 75553
حاشیه نویسی از کنگره جهاد عشایر عرب:

از حضور مهمانان خارجی و شیوخ عرب منطقه تا بازسازی واقعه جهاد عشایر عرب خوزستان

نخستین کنگره بین المللی یکصدمین سالگرد جهاد عشایر عرب خوزستان با حضور آیت الله سیدعلی موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان، مشاور رییس جمهور عراق و مقاماتی از کشورهای اسلامی، عصر امروز در کنار مقبره شهدای این واقعه در روستای گمبوعه اهواز آغاز به کار کرد.

 

 

 ۶۱۳۴

به گزارش عصر آبادان  به نقل از باوی نیوز؛ نخستین کنگره بین المللی یکصدمین سالگرد جهاد عشایر عرب خوزستان با حضور آیت الله موسوی جزایری نماینده ولی فقیه در خوزستان، مشاور رییس جمهور عراق و مقاماتی از کشورهای اسلامی، عصر امروز در کنار مقبره شهدای این واقعه در روستای گمبوعه اهواز آغاز به کار کرد.

سردار باقر زاده رئیس کمیته جستجوی مفقودین ستاد کل نیروهای مسلح که از میهمانان ویژه این مراسم بود زودتر از بقیه میهمانان در جایگاه ویژه حضور داشت.

دقایقی بعد آیت الله جزایری نماینده ولی فقیه در استان خوزستان به همراه آیت الله حیدری نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، سردار شاهوارپور فرمانده سپاه حضرت ولیعصر(عج) خوزستان و تعدادی دیگر از میهمانان داخلی و خارجی در جایگاه ویژه قرار گرفتند.

 ■حضور عشایر عرب با لباس محلی که تعدادی از آنها تفنگ و سلاح عشایر و شمشیر در دست داشتند بیش از همه جلب توجه می کرد.

 ■حضور گسترده مردم و عشایر عرب از اقصی نقاط استان خوزستان که ساعاتی قبل از شروع مراسم در محل حاضر بودند جلوه و شکوه خاصی به مراسم داده بود.

تعداد قابل توجی از میهمانان از کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بودند که با لباس محلی حضور داشتند.

 ■مردم منطقه از میهمانان خارجی و شیوخ عرب استقبال پر شوری داشتند و خوش و بوش با آنها تا لحظاتی فضای مراسم را به خود اختصاص داده بود.

 ■چادرهایی به نام “مضیف عربی” در طول مسیر منتهی به محل برگزاری مراسم برپا شده بود که در آنجا از میهمانان با چای و قهوه عربی پذیرایی می شد.

بیرق های عشایر عرب منطقه که بر روی آنها اسم عشیره نوشته شده است در مقابل جایگاه به اهتزاز درآمده است.

 ■بسیاری از سران عشایر عرب خوزستان همراه با طایفه‌های خود با حمل بیرق عشیره در مراسم امروز حضوری پررنگ و حماسی دارند.

حضور بانوان و شیرزنان عرب در این مراسم نیز چشمگیر است.

این مراسم با پخش سرود جمهوری اسلامی از ساعت ۱۵:۴۵ آغاز شد.

 ■پس از تلاوت قرآن کریم سردار شاهوارپور فرمانده سپاه ولیعصر(عج) استان خوزستان و دبیر کنگره جهاد عشایر عرب خوزستان به حاضرین در برنامه خیرمقدم گفت.

سردار شاهوار پور گفت: به روح همه شهدا خاصه شهدای عشایر عرب که در یکصد سال پیش در این منطقه علیه متجاوزین انگلیسی دفاع جانانه انجام دادند و به فتوای مجتهد وقت آیت‌الله سید کاظم یزدی طباطبایی جانانه ایستادند، درود می‌فرستیم.

وی اظهار داشت: در واقعه آن روز نیروهای متجاوز انگلیسی ننگی انجام دادند و مردم ولایتمدار و شیعیان علی ابن ابیطالب(ع) را به توپ بستند که عزیزان ما مظلومانه در مقابل آن متجاوزان ایستادند.

وی افزود: امروز این واقعه به دست فرزندان آنها بازسازی شده است. امیدواریم که بخشی از آن مجاهدت شهدا و واقعه آن روز تاریخی برای ما زنده شود و ما بتوانیم راه پرفروغ این شهدا را ادامه دهیم که راه حقیقت راه شهدایی است که در تبعیت از ولایت امیر المومنین(ع) جانانه ایستادگی کردند.

 ■پخش کلیپ و سرودهای حماسی به زبان عربی باعث شور و نشاط خاصی در میان حاضران شد.

 ■آیت الله محسن حیدری نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری، در کنگره گرامیداشت یکصدمین سالگرد جهاد عشایر عرب خوزستان گفت: برگزاری چنین کنگره‌ای نعمت انقلاب اسلامی است که باید شکرگزار آن باشیم.

وی اظهار داشت: این جهاد و مبارزه در حالی بود که عشایر عرب چیزی جز اسلحه‌ ابتدایی همچون شمشیر و گرز نداشتند، اما با ایمان عمیق و ولایت و تشیعی که داشتند مقابل دشمن انگلیسی که برای اهداف استعماری خود به استان آمده بود ایستادند.

وی با اشاره به اهداف نیروهای انگلیسی برای اشغال خوزستان گفت: متجاوزین انگلیسی برای بهره‌گیری از ذخایر نفتی و تجزیه امپراطوری عثمانی و همچنین گسترش سیطره استعماری خود علیه ایران وارد خوزستان شدند و انتخاب خوزستان نیز به جهت موقعیت استراتژی آن بود. در آن زمان حاکم خوزستان خود عامل اشغالگران بود و جز فرزندان عشایر منطقه فردی در میدان مبارزه نبود.

امام جمعه موقت اهواز تصریح کرد: این واقعه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی مغفول مانده بود چرا که نظام شاهنشاهی با هر فکر انقلابی مخالف بود اما به برکت پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) زمینه برای سخن گفتن از جهاد عشایر و آثار آن فراهم شد.

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به مجاهدت‌های عشایر خوزستان در دوران دفاع مقدس گفت: دشمن بعثی در آغاز جنگ تحمیلی با شعارهای عربی قصد فریب داشت اما مردم عرب استان به برکت بصیرت عمیق ایمانی خود و تشیع‌شان این توطئه‌ها را نپذیرفتند و مقابل دشمن ایستادند و دوازده‌هزار شهید تقدیم راه خدا و آزادی کشور اسلامی کردند.

در ادامه این مراسم نمایش بازسازی شده واقعه جهاد عشایر عرب خوزستان اجرا شد و در آن شیوه مبارزه عشایر و سلاح سرد آن ها با استعمارگران انگلیسی به نمایش گذاشته شد.

حضور برخی مدیران و مسئولین استانی از جمله معاون استاندار خوزستان و شهردار اهواز نیز به چشم می خورد.

در پایان مراسم جوانان با تجمع در مقابل جایگاه یزله و اشعاری عربی در حمایت از حریم اهل بیت(ع) و آمادگی برای مبارزه با تروریست های تکفیری داعش سر می دادند.

انتهای پیام/