تاریخ انتشار خبر: ۱۲ , مهر, ۱۳۹۳ | ۰۸:۱۶:۴۶
کد مطلب : 48426

از خاطره هاشمی تا مرده‌خوری رجوی!

روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود در شماره روز شنبه نوشت:

آتلانتیک: وقتی ایران محکم ایستادآمریکا عقب‌نشینی کرد

«آمریکا مذاکرات هسته‌ای را از موضع قدرت آغاز کرد ولی در تمام مدت مذاکرات به مانند طرف ضعیف‌تر رفتار کرده است. آمریکا به صورت آشکاری نشان داده که گرسنه توافق است و ایران از این گرسنگی نهایت استفاده را می‌برد».
هفته‌نامه آمریکایی آتلانتیک با انتشار تحلیل فوق نوشت: یکی از نشانه‌های فروپاشی قابل توجه آمریکا، تصمیم ماه جولای برای تمدید مذاکرات هسته‌ای بود، آن هم درست ۲۰ روز پس از اینکه جان کری، وزیر خارجه آمریکا، در یادداشتی در واشنگتن‌پست هشدار داد که هیچ‌گونه تمدیدی وجود نخواهد داشت؛ مگر اینکه ایران تمایل خالصی برای پاسخ به نگرانی‌های مشروع جامعه بین‌المللی از خود نشان دهد. این در حالی بود که ایران محکم سر جای خود ایستاد و تمدید را نیز به هر نحو به دست آورد. از آن روز به بعد، مذاکره‌کننده‌های ایرانی دلیل لازم را در اختیار داشتند تا باور کنند که دست بالا را در برابر رقبای ضعیف‌تر خود دارند.
آتلانتیک می‌نویسد؛ آمریکا به سمت نتیجه‌ای می‌رود که در آن ایران همه‌چیزی که می‌خواهد را بدست آورده و هیچ‌چیز پرداخت نخواهد کرد.
آتلانتیک همچنین تصریح کرد مقامات ایران می‌دانند که سیاست چماق و هویج آمریکا بی‌اثر است.

دولت مراقب شکاف‌های حاصل از بازتولید سیاست تعدیل باشد

یک استاد دانشگاه علامه طباطبایی از دولت خواست با مطالعه گزارش مربوط به غالب‌مانی‌های اقتصادی دوره سازندگی از تکرار سیاست‌های فاجعه‌بار تعدیل اقتصادی پرهیز کند.
فرشاد مومنی در مصاحبه با روزنامه شرق گفت: در نظام تصمیم‌گیری در سطوح بالای اقتصادی وجه غالب به سمت بسته سیاستی تعدیل ساختاری است علایم بسیار نگران کننده‌ای در همین بسته سیاستی دولت در این زمینه وجود دارد که کسانی از درون دولت و از نزدیکان رئیس‌جمهور به صورت کاملا شعاری و تبلیغاتی گفته‌اند این بسته نسبتی با برنامه تعدیل ساختاری ندارد اما حداقل با هفت گروه استدلال می‌توان نشان داد این ادعای تبلیغاتی اعتبار کارشناسی ندارد و همچنان در بن مایه این بسته، سمت‌گیری‌های مخرب و ضدتوسعه‌ای تعدیل اقتصادی وجود دارد باید به دولت گوشزد کرد روندهای واگرایی و بحران آفرینی ناشی از اجرای برنامه تعدیل اقتصادی را یک بار دیگر مرور کارشناسی کند.
این اقتصاددان اصلاح‌طلب با اشاره به سال‌های پایانی دوره سازندگی که سیاست‌های تعدیل اقتصادی باعث شد تورم تا ۴۹درصد افزایش پیدا کند، اظهار داشت: اگر مشاوران رئیس‌جمهور بخواهند نسبت به رئیس‌جمهور و آینده کشور صادقانه برخورد کنند، حداقل گزارش‌های اقتصادی سال‌های ۱۳۷۲، ۱۳۷۳ و ۱۳۷۴ را که سازمان برنامه سابق تهیه کرده بود و نیز مقاله مشاور اقتصادی ایشان درباره عملکرد تعدیل در دهه ۱۳۷۰ و شکاف وحشتناک میان آنچه فکر می‌کردند و آنچه شد در اختیار رئیس‌جمهور قرار دهند تا مورد مطالعه قرار دهد.
مؤمنی همچنین با اشاره به احتمال باز تولید برخی سیاست‌های غلط دولت گذشته در ارائه آمار نادرست گفت: آقای روحانی در رقابت‌های انتخاباتی بسیار شفاف سخن می‌گفت. شفاف سخن گفتن و وعده دادن‌های وی این توقع را ایجاد کرد که اگر این فرد بر مسند ریاست دولت قرار گیرد، با چنین مسایلی برخورد فعال، آگاهانه و با برنامه خواهد داشت. اطرافیان ایشان هم پس از انتخاب ایشان، مرتبا در مصاحبه‌هایشان می‌گفتند برای تک‌تک مسایل موجود در کشور برنامه‌های مشخص دارند. آقای روحانی پس از انتخاب به صورت لاینقطع تاکید می‌کرد بر وعده‌هایی که در مبارزات انتخاباتی داده، پایبند است. این مسئله بسیار روحیه‌بخش و امیدوارکننده بود به اعتبار این ملاحظات، وقتی سند لایحه بودجه سال ۱۳۹۳ ارایه شد، مشاهده کردیم در مورد این مسئله برخورد دوگانه‌ای صورت گرفته است. آن برخورد دوگانه عبارت از این بود که آنچه مربوط به ظواهر امور می‌شود به سرعت اصلاح شد یعنی برای مثال دولت درست سر موعد قانونی لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کرد. اما وقتی متن لایحه بودجه و پیوست‌های آن در اختیار ما قرار گرفت، متاسفانه دیدیم تمامی مشکلات ساختاری نظام بودجه‌ریزی کشور که البته منحصر به دولت آقای احمدی‌نژاد نبود و در دولت‌های پیش از وی نیز وجود داشت کمتر یا بیشتر، دراین سند همچنان به قوت خود باقی است.
مؤمنی این را هم گفته که «پایداری نظام ملی‌ بیش از هر چیز به نوع نگاه دولت به مساله عدالت اجتماعی وابسته است. آن چیزی که بسیار نگران کننده بوده این است که دولت به صورت انفعالی در مواجهه با تجربه دولت قبلی که به طرز وحشتناکی از عدالت بد دفاع کرد طی بالغ بر یک سال گذشته کوچک‌ترین اهتمامی در جهت اصلاح رویه‌های دولت قبل در این زمینه و مطرح کردن یک رویکرد توسعه عادلانه مشاهده نمی‌شود. صمیمانه می‌گویم این یکی از راهبردی‌ترین خطاها در دولت فعلی است دولتی که تا این حد به امور ظاهری اعتنا و اهتمام داشته طی بالغ بر یک سال گذشته حتی یک بار حرف از عدالت اجتماعی نیز به میان نیاورده است… اگر دولت در تلاش‌های آتی خود به این مسئله خطیر چه در سند لایحه بودجه ۱۳۹۴ و چه در سند لایحه برنامه ششم توسعه توجه نکند، نه تنها برای خود نام نیک نخواهد گذاشت، بلکه کشور را نیز با چالش‌های بسیار جدی‌تری در آینده روبه‌رو خواهد کرد.»
وی درباره آمارهای دولتی مربوط به رونق تولید و رشد اقتصادی گفته است: متاسفانه دولت هنوز اجزای ادعای خود را اعلام نکرده تا بتوانیم با دقت آن را مورد تحلیل قرار دهیم. اما تا آنجایی که به گزارش‌های سال ۱۳۹۲ مربوط می‌شود، شاهد بوده‌ایم در بسیاری از رشته فعالیت‌های صنعتی مهم، رشد منفی شدت هم پیدا کرده بود. دولت باید جزئیات و منطق رفتاری پشت این تغییرات ادعایی را ارایه دهد به صرف اینکه آماری منتشر شود و ادعایی براساس آن مطرح شود، به گمان من کافی نیست.

۹۰ هزار موشک حزب‌الله اسرائیل را تهدید می‌کند

رسانه‌های صهیونیستی با بررسی نبرد اخیر غزه و قدرت موشکی جنبش حماس، توان رزمی حزب‌الله را تحلیل کرده و از اقتدار موشکی آن ابراز نگرانی کردند.
«امنون آبرامویچ» تحلیلگر ارشد مسائل سیاسی کانال ۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: در هر لحظه ۱۷۰ هزار موشک اسرائیل را تهدید می‌کند.
وی افزود: حماس عملیات خود را با ۹ هزار موشک علیه اسرائیل آغاز کرد. حزب‌الله لبنان در صورت جنگ، حملات خود را با ۹۰ هزار موشک آغاز می‌کند. کلاهک موشک‌های حماس ۵۰ کیلوگرمی هستند اما کلاهک موشک‌های حزب‌الله ۵۰۰ کیلوگرم وزن دارند.
این تحلیلگر صهیونیست با اشاره به توانمندی تسلیحاتی و قدرت بیشتر حزب‌الله لبنان در مقابله با نیروهای مقاومت فلسطین افزود: موشک‌های حماس مناطق نامشخصی از مرزهای اسرائیل را هدف قرار می‌دهند و موشک‌های حزب‌الله، مجهز به سیستم «جی‌پی‌اس» هستند و منطقه خاصی را نشانه می‌گیرند.
به گزارش العالم آبرامویچ گفت: جنگ با حزب‌الله قابل مقایسه با جنگ غزه نیست. تهدیدهای ناشی از تونلهای حماس در مناطق مرزی، قابل قیاس با موشکهای بالستیکی که از مرزهای شمالی، اسرائیل را هدف قرار می‌دهند، نیستند.
رژیم صهیونیستی در جنگ اخیر خود علیه نوار غزه نتوانست به اهداف از پیش تعیین شده خود یعنی از بین بردن ساختار زیربنایی مقاومت فلسطین و متوقف کردن شلیک موشک‌ها از نوار غزه به درون فلسطین اشغالی دست یابد به گونه‌ای که این حملات موشکی تا آخرین روز نبرد ادامه یافت و گروه‌های مقاومت در طول این جنگ همه مناطق فلسطین اشغالی را در تیررس موشک‌های خود داشتند. نیروهای مقاومت فلسطین در همین راستا با شلیک موشک به تل‌آویو و فرودگاه بن‌گورین این شهر و ناامن کردن آن، پرواز هواپیماهای خارجی به فلسطین اشغالی را به حالت تعلیق درآوردند.

خاطره انتقام از مردم با توسل به بیگانه را فراموش کردید؟!

هاشمی رفسنجانی می‌گوید اقلیت، انتقام از مردم را از دولت منتخب آنها می‌گیرد.
آقای هاشمی رفسنجانی در دیدار با جمعی که فرهیختگان چند استان معرفی شده، ضمن قرائت سوره نصر گفت: حرکت «فوج فوج» سال گذشته مردم در انتخابات را از مصادیق فتح در تعریف قرآن می‌دانیم.
وی خاطرنشان کرد: خیلی از مسلمانان به امید فتح مکه از مدینه حرکت کردند، اما در محلی به نام حدیبیه، پیامبر(ص) با توجه به مجموعه عوامل و شرایط تصمیم گرفتند که با مشرکان به دلیل حفظ مصالح و منافع اسلام، صلح کنند که همان فتح‌المبین است.
هاشمی رفسنجانی انتخابات سال ۹۲ را حاصل حضور هوشمندانه مردم دانست و اظهار کرد: همه ابزارهای تبلیغاتی در اختیار یک جناح خاص بود. اما مردم نجیبانه به میدان آمدند و اعتدال را انتخاب کردند.
وی در پاسخ به مطالبات حاضران که خواستار توجه بیشتر دولت به وعده‌های انتخاباتی خویش بودند، گفت: دولت به همه شعارها پایبند است، اما مجموعه شرایط را ببینید که چگونه یک اقلیت محدود در مقابل همه اقدامات مثبت حتی انتصابات بر حق دولت هیاهو می‌کنند.
هاشمی رفسنجانی از عصبانیت افراطیون و تندروها از مردم ایران خبر داد و گفت: از صبوری مردم سوء استفاده می‌کنند و انتقام مردم را از دولت منتخب آنها می‌گیرند.
وی با تأکید بر اهمیت تعامل کشورها در دنیای کنونی، گفت: دولت یازدهم به حق کلید حل مسائل را سیاست خارجی تشخیص داد و براساس همان در جهت احقاق حق مردم ایران برنامه‌ریزی و فعالیت می‌کند.
هاشمی رفسنجانی، اعتماد دو طرف را سرمایه‌ای برای مذاکرات سیاسی خواند و با تأکید بر پرهیز از بهانه‌گیری‌ها، گفت: ایران بارها ثابت کرده که آماده است برای اثبات جهانیان اعتمادسازی کند، اما طرف‌های مقابل نیز باید در مسیر قانون حرف بزنند و اقدام کنند.
این اظهارات از جهات مختلف متناقض به نظر می‌رسد. از جمله اینکه آیا اگر مردم به نامزد مورد نظر ما رأی دادند این «فتح» است اما اگر همان مردم میزان مشارکت بالاتر به ما رأی ندادند و به رقیب ما رأی دادند، «فتح» نیست و باید علیه آن اردوکشی خیابانی کرد و آشوب به راه انداخت؟! اگر ایستادن مقابل دولت منتخب پسندیده نیست، پس چرا آقای هاشمی و برخی احزاب دست‌ساز وی چه با دولت برآمده از انتخابات سال ۸۴ و چه با دولت برآمده از انتخابات ۸۸ خصومت ورزیدند و از هیچ کارشکنی و تخریبی مضایقه نورزیدند. آیا معنای آن همه کارشکنی و سنگ‌اندازی انتقام از مردم در سال‌های ۸۴ و ۸۸ نبود؟! و آیا اصل این اقدامات در زمینه ایجاد اغتشاش و التهاب و قانون‌شکنی و ناامیدی و سیاه‌نمایی، مصداق بارز تندروی محسوب نمی‌شود؟!
از سوی دیگر باید پرسید آقای هاشمی چگونه اجازه می‌دهد به نامزدهای انتخابات سال ۹۲ توهین کند و با طرح این ادعا که مردم اعتدال را انتخاب کردند، تلویحاً نامزدهای رقیب را افراطی وانمود کند؟ آیا به این معنا نامزد شکست خورده انتخابات سال ۸۴ خود آقای هاشمی افراطی محسوب نمی‌شود؟!
نکته دیگر اینکه امروز رئیس جمهور و برخی مسئولان دولتی به درستی تشخیص داده‌اند که همه تخم‌مرغ‌های خود را نباید در سبد دیپلماسی و مذاکره با غرب بگذارند و طرح این ادعا که کلید حل مسائل، در سیاست خارجی است نه تنها هیچ کمکی به دولت نمی‌کند بلکه بستن دست و پای دولت در مذاکرات و بدون گزینه معرفی کردن دولت محترم در این مذاکرات می‌باشد. و بالاخره اینکه با وجود بدعهدی‌ها و زورگویی‌های یک سال اخیر آمریکا و غرب، آقای هاشمی از کدام اعتماد و سرمایه اعتماد دو طرفه سخن می‌گوید؟
گفتنی است به گواهی اسناد موجود که فتنه‌گران هرگز جرأت نفی آن را نداشته‌اند، اصحاب و سران فتنه در جریان فتنه ۸۸، برای مقابله با جمهوریت نظام و زیر سؤال بردن انتخابات و حضور ۸۵ درصدی مردم، دست به دامان بیگانگان شدند تا آنجا که مقامات رژیم صهیونیستی از آنها با عنوان «بزرگترین سرمایه اسرائیل در ایران» یاد کردند و اوباما، حمایت از فتنه‌گران را یکی از اهداف استراتژیک آمریکا دانست و تمامی گروههای ریز و درشت ضد انقلاب، حتی عبدالمالک ریگی به حمایت از فتنه یاد شده برخاستند و…
یادآور می‌شود رجانیوز در واکنش به اظهارات آقای هاشمی نوشت: الحق و الانصاف کلاهتان را قاضی کنید ببینید چه کسی بخاطر «نه» شنیدن، از مردم انتقام گرفت؟ جناب آیت‌الله درست است که ما ایرانی‌ها حافظه تاریخی ضعیفی داریم، اما نه دیگر آنقدر ضعیف که فراموش کنیم سال ۸۸ جریان مورد حمایت شما چه بر سر کشور آورد و چه انتقامی از مردم گرفت. یادمان نرفته که شیرینی حماسه حضور ۸۵ درصدی انتخابات را به کام مردم زهر کردند و شما فقط سکوت کردید و نظاره‌گر بودید که چطور نه تنها مردم و دولت منتخب آنها، بلکه نظام اسلامی باید تاوان انتخاب مردم را بدهد. انتخابی که به مذاق شما و دوستدارانتان خوش نیامده بود… یکی از یاران نزدیک شما که اکنون سخنگوی دولت هم هست، به صراحت در تلویزیون اعلام می‌کند «که ما دلمان هیچ گاه با انتخاب مردم در سال ۸۴ صاف نشد و نتوانستیم این انتخاب را بپذیریم.»
رجانیوز افزود: لفظ انتقام، شایسته سخن پراکنی‌های دختر شما در میان فتنه‌گران است نه اقدامات منتقدان دولت. لفظ انتقام شایسته اقدامات پسر شماست که اکنون در دادگاه در حال رسیدگی است نه سخنرانی‌های مخالفنین دولت و تذکرهای آنها در مجلس.

مرده‌خوری به سبک مریم قجر عضدانلو ابریشمچی رجوی!

زن فرانسوی با استفاده از فناوری‌های نوین راز سرقت‌های متعدد از قبرستان‌ها را فاش کرد.
روزنامه فیگارو از گشوده شدن پرونده‌ای در دستگاه‌های انتظامی و قضایی شهر «اورسوراواز» خبر داده که بر اساس آن رد سرقت‌های شبانه از قبرستان‌های این شهر در محل اسکان اعضای گروهک منافقین یافت شده است.
فیگارو نوشت: همه چیز از زمانی شروع شد که یکی از ساکنان این منطقه متوجه ناپدید شدن گلدان‌های گل روی قبر همسرش شد. زن ۵۹ ساله فرانسوی بعد از تکرار این اتفاق از فناوری‌های جدید کمک گرفت تا بتواند سارق گل‌ها را بیابد و این بار گلدان‌ها را به ردیاب‌های جی‌پی‌اس مجهز کرد.
ماجرا زمانی جالب‌تر شد که زن فرانسوی با تعجب متوجه شد که این گلدان‌های دزدیده شده در مناطق تحت کنترل سازمان مجاهدین ایران (گروهک تروریستی منافقین) قرار داده شده‌اند.
او به همراه ماموران انتظامی وارد این منطقه شد و دو گلدانی که در آنها جی‌پی‌اس جا گذاشته بود را شناسایی کرد.
به نوشته پاریزین یکی از اعضای گروهک منافقین بعد از مراجعه ماموران مدعی شد که این گلدان‌ها را از سوپرمارکت خریداری کرده اما وقتی متوجه وجود جی‌پی‌اس‌ها شد ادعای خود را پس گرفت و راز سرقت‌ها برملا شد.
این مناطق از سال ۱۹۸۰ محل اسکان اعضای گروهک منافقین است و مریم رجوی سرکرده این گروهک سال‌ها قبل توسط پلیس فرانسه در همین محل بازداشت شده بود.