تاریخ انتشار خبر: ۱۷ , اردیبهشت, ۱۳۹۵ | ۱۴:۴۰:۵۱
کد مطلب : 112166

از عدم پرداخت وام‌ازدواج تا وام‌میلیاردی به‌خودروسازان

درحالی بانک مرکزی به بهانه نداشتن پول کافی برای پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج سنگ اندازی می کند که به تازگی حدود ۷۴۰۰ میلیارد تومان بابت فروش محصولات خودروسازان و لوازم خانگی پرداخت کرده است.

مخالفت بانک مرکزی و بانک ها با مصوبه اخیر مجلس مبنی برافزایش وام ازدواج جوانان به ۱۰ میلیون تومان درحالی به بهانه نداشتن پول ادامه دارد که بررسی جزئی در دخل و خرج نظام بانکی نشان میدهد بانک مرکزی منابع کافی در اختیار دارد.

هرچند قانونگذار محل تأمین منابع برای وام جدید ازدواج را ۷۰ هزار میلیارد تومان سپرده های جاری بانک ها در نظر گرفته ولی اگر بانک مرکزی و بانک ها استفاده از این منابع را ممکن نمی دانند چرا بانک مرکزی از منابع خود برای جوانان استفاده نمی کند؟

بانک مرکزی چند ماه قبل و درست زمانی که مردم ندای “خرید خودروی صفر ممنوع” را سر داده بودند به کمک دولت و خودروسازان آمد و مانع از تشدید این رویه شد.

طبق اعلام، مدیرکل اعتبارات بانک مرکزی تاکنون برای ۱۲۴ هزار دستگاه خودرو تأمین اعتبار شده و بعد از مکاتبات وزارت صنعت قرار شد به ۱۹ هزار و ۹۷۵ متقاضی دیگر وام پرداخت شود یعنی در مجموع  ۱۲۹ هزار و ۹۷۵ خودرو تأمین اعتبار می شود که با این کار تمام افراد ثبت‌نام کننده در این طرح مشمول وام بانک مرکزی شده‌اند و ۳۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیز به این بخش تخصیص داده شده است.

۳۲۰۰ میلیارد تومانی که باعث شد هجمه علیه خودروسازان که اتفاقا نقدهای بسیاری متوجه عملکرد و کیفیت آنهاست، فروکش کند از منابع بانک مرکزی تأمین شد. بانک مرکزی در این طرح به هر متقاضی ۲۵ میلیون تومان وام داد.

نمونه دیگر از استفاده منابع بانک مرکزی، کارت خرید اعتباری کالاست، در این طرح نیز ۴۲۰۰ میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی به سه بانک عامل داده شده تا به متقاضیان که افراد بازنشسته می باشند حداکثر ۶ میلیون تومان وام پرداخت شود.

بنابراین بانک مرکزی اگر بخواهد می تواند منابع کافی برای پرداخت وام ۱۰ میلیونی ازدواج اختصاص دهد و نیازی نیست که هنوز قانون ابلاغ و اجرا نشده سنگ اندازی کرده و اعلام کند: جوانانی که متقاضی دریافت این وام هستند باید مدت طولانی تری در صف وام ازدواج بمانند!

منبع: تسنیم