تاریخ انتشار خبر: ۲۴ , آبان, ۱۳۹۵ | ۱۶:۵۹:۳۹
کد مطلب : 127147
بررسی عملکرد ابتکار؛

از « لزوم کنار آمدن مردم با ریز گردها» تا احیاء دریاچه ارومیه با «فاضلاب» !/ چهار سال پس از قطع تولید بنزین پتروشیمی، باز هم تعطیلی مدارس تنها راهکار بانوی سبزپوش!

«سیاسی‌کاری در سازمان تخصصی محیط زیست» جزو بدیهی‌ترین تبعاتی بود که انتصاب معصومه ابتکار به عنوان رئیس این سازمان به دنبال داشت؛ این روزها نیز با مشاهده کارنامه چهارساله ریاست بانوی سبز پوش دولت آن چه که آشکارا مشخص است،قربانی شدن محیط زیست به پای تصمیمات سیاست زده ابتکار است.

از « لزوم کنار آمدن مردم با ریز گردها» تا احیاء دریاچه ارومیه با «فاضلاب» !/ چهار سال پس از قطع تولید بنزین پتروشیمی، باز هم تعطیلی مدارس تنها راهکار بانوی سبزپوش!

 جلوگیری از تولید بزنین، اولین کاری بود که بعد از سالها دوری از سازمان حفاظت از محیط زیست در دستور کار خود قرار داد، آنهم با این بهانه که «این نوع بنزین تولید شده ترکیبات غلطی دارد که نباید در کشور عرضه شود»؛ اما حالا نزدیک به چهار سال از آن روزها می گذرد. چهار سالی که گرچه بنزینی در پتروشیمی های داخل تولید نشده است اما آلودگی هوا همچنان به عنوان یکی از اصلی ترین معضل کلانشهرها باقی مانده است.

در طول چهار سال گذشته نیازی نبود تا برای پیدا کردن معصومه ابتکار سراغ او را در میان آسمان خاسکتری تهران و یا کنار دریاچه خشک شده هامون گرفت. حتی درست زمانی که نفس مردم خوزستان از ریزگردها گرفته بود و چشمان خاک‌گرفته مردم جنوب کشور منتظر رویت ابتکار بودند تا شاید او از نزدیک فکری برای حل این معضل بکند، اما بانوی سبز پوش کابینه دولت تدبیر و امید به بهانه نامناسب بودن شرایط آب و هوایی سفر خود را به تاخیر اندازم، هرچند حضور او با تاخیری ۱۰ روزه نتیجه ای چندان برای مردم این مناطق نداشت و ابتکار با جمله «مردم بایستی با ریزگردها کنار بیایند» خیال همه را راحت کرد که قرار نیست اتفاق خاصی در دوران ریاستش روی دهد.

با این وجود برنامه کاری ابتکار در دوران بحران‌های آلودگی هوا نیز سفر به شهرهای دیگر از جمله کیش و شرکت در کنسرت‌ها و مراسمات فرهنگی و حتی افتتاح ورزشگاه ها بود. در همین راستا در ششم دیماه سال گذشته به همراه علی جنتی وزیر و فرهنگ ارشاد اسلامی به تماشی کنسرت «زمین مقدس» نشست. سیاسی کاری اصلاح‌طلب ترین زن دولت یازدهم به دفاع از برجام نیز رسید تا جایی که ابتکار در مصاحبه‌ای با خبرنگار بی‌بی‌سی از توافق هسته ای، برنامه ایران در منطقه و تاثیر توافق بر گروه های داخلی ایران سخن گفت. همچنین ابتکار در سالروز هوای پاک و همزمان با تعطیلی مدارس پایتخت در اوج آلودگی هوا، با رسانه انگلیسی گاردین به گفتگوی سیاسی و دیپلماتیک نشست و ضمن دخالت در وظایف قوه مقننه، از روند اقدامات شورای نگهبان قانون اساسی، ابراز نگرانی کرد!

برون‌سپاری مسئولیت، عدم به کارگیری تخصص لازم، سیاسی‌کاری و حاشیه‌کاری به جای پرداختن به محیط زیست و مدیریت نمایشی و نمادین رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست کار را به جایی رساند که صدای گلایه ها از درون سازمان بلند شد و در حالی‌ که در اردیبهشت‌ماه سال ۹۴ رئیس سازمان محیط زیست به ملاقات علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی رفته بود کارکنان این سازمان در اعتراض به سوءمدیریت وی و مدیران میانی سازمان، تجمع کردند.

حالا بعد از گذشت چهار سال از حضور ابتکار در سازمان حفاظت از محیط زیست و بعد از قیل و قال هایی که علیه بزین های پتروشیمی های داخلی به راه افتاده بود، اما در کنار ورود ریز گردها به استانهای غرب و جنوب غرب کشور آلودگی هوا همچنان یکی از اصلی ترین معضلات کلانشهرها به خصوص در فصل های سرد سال است. به نحوی که امروز آلودگی هوای تهران وارد پنجمین روز متوالی خود شد و بدین ترتیب طولانی‌ترین دوره آلودگی هوای سال در آسمان پایتخت ثبت شد.

با این وجود سال پایانی عمر ریاست معصومه ابتکار بر سازمان حفاظت از محیط زیست تغییر خاصی نداشته است. این روزها او همچنان مشغول افتتاح ورزشگاه های ورزشی و شرکت در برنامه های طنز تلوزیونی است. هفته گذشته و درست زمانی که غلظت آلاینده‌ها در خوزستان به ۷ برابر حد مجاز رسیده بود، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه فعالیت های غیرمرتبط با حوزه کاری خود برای افتتاح “ورزشگاه نقش جهان” به اصفهان رفت. همین مساله باعث شد تا بار دیگر داغ دل همسایگان زاینده رود تازه شود. جمع زیادی از مردم اصفهان با راه اندازی پویش «زاینده رود من کو» درصفحه اینستاگرام ابتکار تلاش کردند تا صدای خود را به رئیس این سازمان برسانند.

اما یکی از عجیب ترین اخباری که روزهای گذشته منتشر شد خبر سرازیر شدن پسماندها و فاضلاب شهری به دریاچه ارومیه بود. در شرایطی که ابتکار یکی از درخشان ترین نقاط کارنامه خود را تلاش برای احیاء دریاچه ارومیه می داند اما هفته گذشته قاضی پور نماینده مجلس با انتقاد از وزیر نیرو و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست با ذکر یک اتفاق مهم تلخ برای افزایش سطح آب دریاچه ارومیه گفت: «علاوه بر بحران خشک شدن، ورود فاضلاب به دریاچه نیز بحرانی زیست محیطی را برای ادامه حیات گونه های طبیعی در این سرزمین رقم زده است».

قاضی پور با انتقاد شدید از این رفتار سازمان حفاظت محیط زیست، ابتکار را قاتل دریاچه ارومیه دانست و گفت: وزیر نیرو مرگ دریاچه را کلید زد و حالا سازمان حفاظت محیط زیست با بی مسئولیتی خود، نابودی محیط زیست و حیات طبیعی این تالاب جهانی را سرعت بخشیده است چرا که هیچ پروژه ای درکشور بدون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست اجرایی نمی شود.

به گزارش رجا نیوز «سیاسی‌کاری در سازمان تخصصی محیط زیست» جزو بدیهی‌ترین تبعاتی بود که انتصاب معصومه ابتکار به عنوان رئیس این سازمان به دنبال داشت؛ این روزها نیز با مشاهده کارنامه چهارساله ریاست بانوی سبز پوش دولت  آنچه که بیش از همه به چشم می آید پررنگ بودن جنبه های حاشیه ای و سیاسی در ریاست این سازمان و قربانی شدن محیط زیست به پای تصمیمات سیاست زده ابتکار است.نکته قابل توجه اینجا است که اساسا فلسفه جدا سازی این سازامان از بدنه اصلی دولت و اعطای شخصیت حقوقی مستقل به این سازمان ذیل چهارچوب موسسات عمومی دولتی باهدف مصونیت مساله مهم محیط زیست از تدابیر سیاسی دولت ها بوده است. با این وجود چهار سالی است که محیط زیست در پیچ خم های تصمیم های سیاسی بانوی سبز پوش این سازمان گرفتار شده است.

انتهای پیام/